Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Miller kandyduje na szefa SLD

08.12.2011

Szef klubu SLD Leszek Miller poinformował, że na sobotniej konwencji krajowej partii będzie się ubiegał o funkcję szefa Sojuszu. Na zjeździe rezygnację złożyć ma dotychczasowy przewodniczący ugrupowania, Grzegorz Napieralski.

Uczynię to, bo nie zgadzam się na marginalizację, czy likwidację tej partii, na zaprzepaszczenie dorobku milionów wyborców i sympatyków lewicy.

Uważam, że najwyższy czas, aby zakończyć okres lęków i powyborczej bierności. Trzeba wziąć się do pracy i znowu mierzyć w najważniejsze cele. Trzeba udowodnić, że budujemy partię, która może być poważnym partnerem w dyskusjach z rządem i opozycją - partię, która zajmuje się Polską, a nie wewnętrznymi wojenkami i sporami - mówił Miller podczas konferencji prasowej.


To nie jest niespodzianka. O kandydowaniu Millera mówił się od tygodni a nawet miesięcy, a jego zaprzeczenia słusznie oceniano jako rodzaj gry z opinią publiczną. Zwłaszcza, że gdy Miller startował na szefa klubu SLD, to też zaprzeczał do ostatniej chwili.

Miller ma kilka atutów. Przede wszystkim kojarzy się działaczom z czasami świetności, z potęgą postkomunistów. Dla partii, która zdobyła fatalny wynik w wyborach, niemal codziennie traci działaczy i ma na plecach agresywnego, dynamicznego Palikota choć wspomnienie wielkości to już dużo. Oczywiście, działacze mniej chętnie pamiętają, że Miller doprowadził SLD nie tylko do wielkości, ale i do upadku.

W oczach działaczy Miller ma jeszcze jeden atut: jest SLD-owskim patriotą, nie myślał i nie myśli o przejściu do obozu Palikota, nie wstydzi się swojej partii. To już dużo. Bo ci wszyscy, którzy - tak jak Ryszard Kalisz - mówią działaczom, że powinni roztopić się w Ruchu Palikota, mówią im de facto, by pożegnali się z marzeniami o politycznym znaczeniu. No i pamiętajmy, że propozycja "zjednoczenia" z Palikotem kryje w sobie także sporą dawkę upokorzenia.

Czy Miller spełni pokładane w nim nadzieje SLD-owskiego aparatu? Łatwo nie będzie. To jednak polityk z innej epoki - tej, która umarła wraz z aferą Rywina. Jego ponowny awans na lidera przypomina praktykowane w mediach publicznych wyciąganie dawnych, postkomunistycznych "gwiazd" dziennikarskich, sprzed 10 czy 15 lat. Niby gwiazdy wiele się nie zmieniły, niby publiczność podobna, ale jednak... czuć naftaliną, czuć, że to nie chwyta. Z Millerem może być podobnie. Zwłaszcza, że dawny elektorat wielkiego SLD jest już w obozie Platformy. A przecież, skoro można popierać partię postsolidarnościową dryfującą w lewo, to po co popierać postkomunistów z tak nieładną przeszłością?

Ale Miller z pewnością zawalczy na poważnie. Ma rację Józef Oleksy, gdy tak komplementuje byłego premiera:

Jest charakterologicznie odporny i silny, czyli nie ulega emocjom, które by wywoływała jakaś chwilowa sytuacja. Jest po prostu twardzielem, co na dzisiejszej scenie politycznej jest rzeczą niekoniecznie niekorzystną.

Pytanie, do czego Miller tę twardość wykorzysta. Bo to nie tylko "twardziel", ale i realista. Trudno więc liczyć, że zechce przeciwstawić się potężnej Platformie - co jednak próbował robić Napieralski.

Dziś stosunek do dominacji Platformy jest może nawet ważniejszy niż podział lewica - prawica. Bo przecież obóz władzy można popierać z wielu pozycji - lewicowej, centrowej, prawicowej, katolickiej. Można więc i popierać z pozycji postkomunistycznej.

Jacek Karnowski

[Fot. PAP/Paweł Kula]

Słowa kluczowe:

Leszek Miller

,

SLD

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 8. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook