Jedynie prawda jest ciekawa

Miliony po orzeczeniach ETPC

16.02.2014

Rząd polski po orzeczeniach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wypłacił w ubiegłym roku ponad 4 mln zł tytułem zadośćuczynienia i zwrotu kosztów – poinformował MSZ. Złożyły się na to wypłaty za orzeczenia wydane zarówno w poprzednim roku, jak i w 2012.

- W 2013 r. rząd polski wypłacił tytułem decyzji i wyroków ETPC kwotę 4 mln 84 tys. zł oraz 15 tys. euro - wynika z wyliczeń MSZ. Złożyły się na to wypłaty obejmujące wyroki, ugody i deklaracje jednostronne wydane w zeszłym roku, ale także rok wcześniej.

MSZ zaznaczyło, że wypłata zadośćuczynienia realizowana jest bowiem w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku lub wydania decyzji zatwierdzającej ugodę lub deklarację jednostronną. Wyrok natomiast uprawomocnia się także w ciągu trzech miesięcy. Natomiast, jak zaznaczyło ministerstwo, "spora część orzeczeń ETPC wydana była z końcem 2012 r." i dlatego zasądzone kwoty wypłacone zostały w kolejnym roku. Z danych resortu spraw zagranicznych wynika, że ETPC w ub. roku zasądził w sprawach polskich w przybliżeniu kwotę 2 mln 876 tys. zł.

- Z tego ok. 60 tys. zł zasądzone zostało tytułem zwrotu kosztów, zaś reszta tytułem zadośćuczynienia - dodało MSZ. W roku 2012 kwota ta wynosiła w przybliżeniu 2 mln 478 tys. zł, zaś w 2011 r. 3 mln 774 tys. zł.

Wyraźnie niższa była liczba wyroków wydanych w sprawach polskich. W 2013 r. zapadły 23 takie wyroki (14 niekorzystnych dla Polski), w porównaniu do 74 wyroków zapadłych rok wcześniej (56 niekorzystnych dla Polski).

- Mimo znaczącego spadku liczby orzeczeń ETPC wydanych przeciwko Polsce w 2013 r. kwota zasądzeń jest podobna do tej z roku poprzedniego. Przyczyną tego jest duża liczba rozstrzygnięć zapadłych w sprawach dotyczących prawa do poszanowania mienia - powiedziała pełnomocnik MSZ ds. postępowań przed ETPC Justyna Chrzanowska. Dodała, że "w tego rodzaju sprawach Trybunał zasądza odszkodowanie, którego kwota znacznie przewyższa sumę zadośćuczynienia przyznawanego w innego rodzaju sprawach.

Chrzanowska przypomniała m.in. orzeczenie z 2009 r. Maria Moskal w 2001 r. złożyła wniosek o wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, a po przyznaniu jej tego świadczenia zrezygnowała z pracy. W 2002 r. ZUS cofnął jej decyzję o wypłacie wcześniejszej emerytury. Kobieta wygrała w ETPC, który zasądził jej 15 tys. euro zadośćuczynienia. Z kolei w październiku 2012 r. Trybunał orzekł, że Polska musi zapłacić od 8 do 12 tys. euro odszkodowania dziesięciorgu polskim rodzicom opiekującym się chorymi dziećmi za to, że ZUS odebrał im wcześniej przyznane emerytury, pozbawiając ich środków do życia. Wszystkie sprawy, które rozpatrzył wtedy Trybunał, dotyczyły decyzji tego samego, rzeszowskiego oddziału ZUS.

Chrzanowska podkreśliła, że "na szczęście skargi związane z naruszeniem prawa własności, jak sprawa Moskal przeciw Polsce i jej podobne, miały charakter historyczny i wiązały się z działalnością jednego oddziału ZUS".

- Oznacza to, że nowe skargi dotyczące prawa do wcześniejszej emerytury dla rodziców chcących sprawować samodzielną opiekę nad dzieckiem wymagającym stałej opieki nie napływają do ETPC i tym samym nie generują wydatków dla Skarbu Państwa - oceniła.

W zeszłym roku - według ostatnich statystyk ETPC - do Trybunału wpłynęło 5031 nowych skarg przeciwko Polsce. Zakomunikowane rządowi polskiemu w celu zajęcia stanowiska zostały 154 sprawy. Liczby te zmniejszyły się w porównaniu z poprzednimi latami - w 2012 r. z Polski wpłynęły 5554 skargi, a zakomunikowane zostały 193.

Polska - jak podkreślało już wcześniej MSZ - znalazła się poza dziesiątką państw, przeciwko którym toczy się najwięcej postępowań. Przeciwko Polsce na koniec ubiegłego roku było 1648 skarg. Rok wcześniej - na koniec 2012 r. - było to 3100 spraw.

- W dalszym ciągu zdecydowana większość skarg składanych przeciwko Polsce podlegała odrzuceniu przez Trybunał na wstępnym etapie badania sprawy - zaznacza MSZ.

Na wykonanie oczekuje obecnie przed Komitetem Ministrów Rady Europy 705 wyroków w sprawach polskich, a więc ok. 200 mniej niż rok temu. W roku 2013 Komitet Ministrów uznał za wykonane 277 orzeczeń przeciwko Polsce, zaś w 2012 - 164.

PAP

[FOTO: echr.coe.int]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

Wiadomości z kraju