Jedynie prawda jest ciekawa

Mikosz "wygrał konkurs", bo tak chciał minister

08.02.2013

Dobrze być w państwie rządzonym przez Donalda Tuska jego zaufanym. Można wygrać konkurs, nawet jeśli odpadło się w nim na pierwszym etapie. Tak stało się w przypadku Sebastiana Mikosza, który został właśnie prezesem PLL LOT.

Tam właśnie działo się w sprawie wyboru na prezesa PLL LOT Sebastiana Mikosza o czym pisze „Nasz Dziennik”.

Do konkursu, zaraz po odwołaniu w grudniu poprzedniego prezesa LOT – Marcina Piróga - zgłosiło się 31 osób, spośród których wyłoniono 27 kandydatów. Do kolejnego etapu przeszło pięciu. Już wówczas nie było wśród nich Mikosza.

Wybory przedłużały się. Po kolejnym bezowocnym posiedzeniu rady 28 stycznia, jej szef -  Wojciech Balczun, zaczął ostrzegać, że wybór nowego prezesa wymaga namysłu, bo prezes będzie musiał poradzić sobie z fatalną sytuacją przedsiębiorstwa. 4 lutego pojawił się komunikat, że Balczun nie jest już prezesem PKP Cargo. Stało się tuż po tym, gdy Balczun zawiózł do Ministerstwa Skarbu Państwa listę z dwoma wybranymi przez radę kondydatami na szefa LOT  - Andrzej Wysocki z tej spółki oraz Bertrand LeGuern z Petrolinvestu.

Kolejne posiedzenie rady wyznaczono na 6 lutego, ale na liście kandydatów pojawił się kolejny – właśnie Sebastian Mikosz.

Informator „Naszego Dziennika” powiedział, że Mikosz był od początku faworytem ministra skarbu.

– Minister Skarbu Państwa pan Budzanowski żadnego ze wskazanych przez radę nadzorczą kandydatów nie zaakceptował, bo zapewne już na początku „konkursu” miał swój typ, pana Mikosza – mówi rozmówca „ND”.

Brak Mikosza wśród osób mających szansę na wygranie „konkursu” była powodem ukarania szefa rady nadzorczej LOTu – Wojciecha Balczuna, który „zrezygnował” z szefowania PKP Cargo.

Dlaczego Mikosz jest tak ważny dla władzy? Jeszcze w PRL LOT był w zainteresowaniu służb specjalnych. Nie zmieniło się to także dziś, gdy rządzi PO.

 – Mieliśmy w związku kolegę, który w 2011 roku zginął tragicznie podczas pokazów szybowcowych w Płocku. Nazywał się Marek Szufa. Kiedyś Szufa relacjonował kolegom przebieg jednego ze spotkań w siedzibie Aeroklubu Warszawskiego, którego prezesem był wtedy gen. Gromosław Czempiński. Podczas rozmowy „Gromek” wskazał nagle palcem na Mikosza, mówiąc: „to będzie wasz prezes” – opowiada „ND” jeden z pracowników PLL.

Mikosz był już prezesem PLL LOT – do 2010 r. Nie jest dobrze wpsominany przez pracowników. Zlikwidował rejsy z Krakowa i Rzeszowa do Stanów Zjednoczonych, choć w tamtych rejonach Polski były bardzo popularne podróże do krewnych za oceanem.

Mikosz nie jest też ceniony przez związki zawodowe, zarzucają mu wywoływanie konfliktów.

Jednak z jakichś względów podoba się władzy. Tylko po co bawić się w hipokryzję i nazywać wybór swojego faworyta „konkursem”?

Slaw/ "Nasz Dziennik"

[FOTO: PAP/Paweł Kula]

Warto poczytać

 1. 1270lubnauer01919191 15.12.2017

  Lubnauer okazuje łaskę: w zarządzie Nowoczesnej jest miejsce dla Petru

  "Niejednokrotnie deklarowałam, że Ryszard Petru ma swoje miejsce w zarządzie, jeśli zechce" - powiedziała w piątek w TVP 1 przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zadeklarowała, że udzieli poparcia Kamili Gasiuk-Pihowicz, Adamowi Szłapce i Mirosławowi Pampuchowi.

 2. 1270prezydentgejrobertbiedron 15.12.2017

  Platforma poprze Roberta Biedronia?

  PO chce wygrać wybory samorządowe - nie wyklucza poparcia prezydentów niezależnych, np. Roberta Biedronia

 3. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 4. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 5. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook