Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mgła smoleńska coraz bardziej się rozwiewa

11.06.2012

"Dzieje naszego narodu związane są z ideą wolności, z marszem wolności przez historię. - mówił Jarosław Kaczyński pod Pałacem Prezydenckim na zakończenie Marszu Pamięci. - Ten marsz musi trwać po to, by prawda o Smoleńsku wyszła na jaw, by całe nasze życie narodowe opierało się na prawdzie - dodał. Jak co miesiąc po mszy świętej odprawionej w Archikatedrze Warszawskiej w intencji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej wyruszył Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki. Mimo strug deszczu wzięło w nim udział wiele osób. Uczestnicy marszu nieśli flagi biało-czerwone, transparenty i znicze.


IMG_2444m

 

IMG_2384m

IMG_2392m

 

Przed Pałacem Prezydenckim po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego do zebranych przemówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Śpiewaliśmy przed chwilą hymn. Śpiewaliśmy: Będziemy Polakami. Żeby być Polakami trzeba strzec pamięci. Trzeba zabiegać, walczyć o prawdę. Bo dzieje naszego narodu związane są ściśle, tak ściśle jak żadnego innego narodu na świecie, z ideą wolności, z marszem wolności przez historię. Ten marsz trwa. I jeśli tutaj jesteśmy, za to jeszcze raz chciałem wam wszystkim podziękować. To dlatego, że wiemy, że musi trwać. Że musi trwać po to, by prawda o Smoleńsku wyszła na jaw, ale także po to, by całe nasze życie narodowe opierało się na prawdzie. Bo na niczym innym opierać się nie może. Wolność i prawda są ze sobą związane, ściśle, nierozerwalnie.

Przed godziną ojciec Aleksander mówił w trakcie kazania rzeczy oczywiste, a jednocześnie niesłychanie ważne. Tak ważne, że trzeba mu dziś w tym momencie podziękować za to, że je przypominał, że je mówił. Podziękujmy mu jeszcze raz, bo już dziękowaliśmy w katedrze.

By prawda wyszła na jaw, więcej, by nasze życie społeczne ze stanu wojny złej, niepotrzebnej, szkodliwej wojny, przeszło znów w stan współpracy i pokoju i potrzebnej w demokracji konkurencji, muszą być spełnione podstawowe warunki. Te warunki były wymienione, nie będę ich powtarzał. Powiem tylko jedno. Dzięki wam, dzięki tym wszystkim, którzy nie zapomnieli, ta mgła, o której też mówiono w katedrze, mgła znad Smoleńska coraz bardziej się rozwiewa. Miesiąc temu byliśmy dalej od prawdy, niż jesteśmy dziś. I tu znów trzeba dziękować. Potrzebne są podziękowania. Jest wśród nas przewodniczący zespołu smoleńskiego Sejmu, Antoni Macierewicz. Podziękujmy mu.

Dziękujemy także Annie Fotydze, która bardzo dzielnie wykorzystując swoje umiejętności dyplomatyczne zabiega o prawdę w Stanach Zjednoczonych i na arenie międzynarodowej.

 

IMG_2417m

 

Dziękujemy wam, dziękuje tym wszystkim, którzy się angażują, ale pamiętajmy, jesteśmy tu dziś, musimy być za miesiąc, za dwa, za rok, być może także za wiele lat. I nie dlatego, bym nie wierzył, że zwycięstwo przyjdzie wcześniej, bo ono przyjdzie wcześniej. Jestem tego pewien. Ale musimy tu bywać po to, by trwała pamięć.

Tu kiedyś, mam nadzieję, że niedługo, będzie stał na stałe krzyż. Ten który dziś jest w kościele św. Anny, będzie stał, by upamiętnić tragedię smoleńską, po by upamiętnić te wielkie chwile zjednoczenia naszego narodu. I będzie stał ku otusze tych wszystkich, którzy wierzą, którzy nie dają się zastraszyć. Którzy są solą polskiej ziemi. Ku waszej otusze, ku otusze polskich patriotów".

 

 


Do uczestników Marszu Pamięci zwróciła się Anita Czerwińska, szefowa Warszawskiego Klubu Gazety Polskiej.

"Sprawa wyjaśnienia katastrofy nad Smoleńskiem zbliża się do końca. Coraz więcej wskazuje na to, że śmierć prezydenta i 95 towarzyszących mu osób nie była wypadkiem. Wiedzę o tym zawdzięczamy pracy wielu naukowców na całym świecie. Mimo wysiłków, ani władze Polski, ani Rosji, nie były w stanie schować wszystkich istotnych faktów. Solidarna postawa kilku mediów, w tym "Gazety Polskiej", Radia Maryja, klubów Gazety Polskiej i wszystkich państwa, którzy tak niezłomnie upominacie się o prawdę, to wszystko okazało się potężną bronią w walce o prawdę. Wszystkie siły patriotyczne muszą wesprzeć starania komisji Antoniego Macierewicza o wyjaśnienie prawdy. Nie można pozwolić też, by ludzie, którzy nie ulegli propagandzie prorosyjskich mediów zostali podzieleni. Potrzeba nam jedności. Każdy kto nas dzieli działa na rzecz obecnego układu politycznego i blokowania śledztwa".

Na polskiej ziemi gości obecnie kilkadziesiąt tysięcy cudzoziemców. Nie chcemy wam odbierać radości sportowego święta. Mamy jednak dla was przesłanie. Mówimy prawdę o najbardziej bolesnym fragmencie historii Polski po to, by taka tragedia nigdy więcej się zdarzyła. Wierzymy, że prawda nikomu nie czyni krzywdy. Szczególnie zwracamy się do Rosjan. Nie jesteście odpowiedzialni za zbrodnie autorytarnego rządu. Chcemy by wasz i nasz kraj cieszył się wolnością. Wyjaśnienie sprawy śmierci polskiego prezydenta i naszych elit do tej wolności nas wszystkich zbliża. Stańcie po stronie prawdy, bo tylko tak można budować nowoczesne państwo. Chcemy także podziękować reprezentacji Chorwacji za to, że jako jedyni pragną oddać cześć polskim oficerom wymordowanym w lesie katyńskim. Dziękujemy.

Apel Pamięci zakończyło odśpiewanie pieśni "Boże coś Polskę".

 

 

IMG_2399m

IMG_2400m

IMG_2408m

IMG_2415m

IMG_2444m

IMG_2429m

IMG_2439m

IMG_2440m

IMG_2441m

Relacja: Margotte i Bernard, Blogpress

[fot. Blogpress]

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook