Jedynie prawda jest ciekawa


Mgła smoleńska coraz bardziej się rozwiewa

11.06.2012

"Dzieje naszego narodu związane są z ideą wolności, z marszem wolności przez historię. - mówił Jarosław Kaczyński pod Pałacem Prezydenckim na zakończenie Marszu Pamięci. - Ten marsz musi trwać po to, by prawda o Smoleńsku wyszła na jaw, by całe nasze życie narodowe opierało się na prawdzie - dodał. Jak co miesiąc po mszy świętej odprawionej w Archikatedrze Warszawskiej w intencji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej wyruszył Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki. Mimo strug deszczu wzięło w nim udział wiele osób. Uczestnicy marszu nieśli flagi biało-czerwone, transparenty i znicze.


IMG_2444m

 

IMG_2384m

IMG_2392m

 

Przed Pałacem Prezydenckim po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego do zebranych przemówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Śpiewaliśmy przed chwilą hymn. Śpiewaliśmy: Będziemy Polakami. Żeby być Polakami trzeba strzec pamięci. Trzeba zabiegać, walczyć o prawdę. Bo dzieje naszego narodu związane są ściśle, tak ściśle jak żadnego innego narodu na świecie, z ideą wolności, z marszem wolności przez historię. Ten marsz trwa. I jeśli tutaj jesteśmy, za to jeszcze raz chciałem wam wszystkim podziękować. To dlatego, że wiemy, że musi trwać. Że musi trwać po to, by prawda o Smoleńsku wyszła na jaw, ale także po to, by całe nasze życie narodowe opierało się na prawdzie. Bo na niczym innym opierać się nie może. Wolność i prawda są ze sobą związane, ściśle, nierozerwalnie.

Przed godziną ojciec Aleksander mówił w trakcie kazania rzeczy oczywiste, a jednocześnie niesłychanie ważne. Tak ważne, że trzeba mu dziś w tym momencie podziękować za to, że je przypominał, że je mówił. Podziękujmy mu jeszcze raz, bo już dziękowaliśmy w katedrze.

By prawda wyszła na jaw, więcej, by nasze życie społeczne ze stanu wojny złej, niepotrzebnej, szkodliwej wojny, przeszło znów w stan współpracy i pokoju i potrzebnej w demokracji konkurencji, muszą być spełnione podstawowe warunki. Te warunki były wymienione, nie będę ich powtarzał. Powiem tylko jedno. Dzięki wam, dzięki tym wszystkim, którzy nie zapomnieli, ta mgła, o której też mówiono w katedrze, mgła znad Smoleńska coraz bardziej się rozwiewa. Miesiąc temu byliśmy dalej od prawdy, niż jesteśmy dziś. I tu znów trzeba dziękować. Potrzebne są podziękowania. Jest wśród nas przewodniczący zespołu smoleńskiego Sejmu, Antoni Macierewicz. Podziękujmy mu.

Dziękujemy także Annie Fotydze, która bardzo dzielnie wykorzystując swoje umiejętności dyplomatyczne zabiega o prawdę w Stanach Zjednoczonych i na arenie międzynarodowej.

 

IMG_2417m

 

Dziękujemy wam, dziękuje tym wszystkim, którzy się angażują, ale pamiętajmy, jesteśmy tu dziś, musimy być za miesiąc, za dwa, za rok, być może także za wiele lat. I nie dlatego, bym nie wierzył, że zwycięstwo przyjdzie wcześniej, bo ono przyjdzie wcześniej. Jestem tego pewien. Ale musimy tu bywać po to, by trwała pamięć.

Tu kiedyś, mam nadzieję, że niedługo, będzie stał na stałe krzyż. Ten który dziś jest w kościele św. Anny, będzie stał, by upamiętnić tragedię smoleńską, po by upamiętnić te wielkie chwile zjednoczenia naszego narodu. I będzie stał ku otusze tych wszystkich, którzy wierzą, którzy nie dają się zastraszyć. Którzy są solą polskiej ziemi. Ku waszej otusze, ku otusze polskich patriotów".

 

 


Do uczestników Marszu Pamięci zwróciła się Anita Czerwińska, szefowa Warszawskiego Klubu Gazety Polskiej.

"Sprawa wyjaśnienia katastrofy nad Smoleńskiem zbliża się do końca. Coraz więcej wskazuje na to, że śmierć prezydenta i 95 towarzyszących mu osób nie była wypadkiem. Wiedzę o tym zawdzięczamy pracy wielu naukowców na całym świecie. Mimo wysiłków, ani władze Polski, ani Rosji, nie były w stanie schować wszystkich istotnych faktów. Solidarna postawa kilku mediów, w tym "Gazety Polskiej", Radia Maryja, klubów Gazety Polskiej i wszystkich państwa, którzy tak niezłomnie upominacie się o prawdę, to wszystko okazało się potężną bronią w walce o prawdę. Wszystkie siły patriotyczne muszą wesprzeć starania komisji Antoniego Macierewicza o wyjaśnienie prawdy. Nie można pozwolić też, by ludzie, którzy nie ulegli propagandzie prorosyjskich mediów zostali podzieleni. Potrzeba nam jedności. Każdy kto nas dzieli działa na rzecz obecnego układu politycznego i blokowania śledztwa".

Na polskiej ziemi gości obecnie kilkadziesiąt tysięcy cudzoziemców. Nie chcemy wam odbierać radości sportowego święta. Mamy jednak dla was przesłanie. Mówimy prawdę o najbardziej bolesnym fragmencie historii Polski po to, by taka tragedia nigdy więcej się zdarzyła. Wierzymy, że prawda nikomu nie czyni krzywdy. Szczególnie zwracamy się do Rosjan. Nie jesteście odpowiedzialni za zbrodnie autorytarnego rządu. Chcemy by wasz i nasz kraj cieszył się wolnością. Wyjaśnienie sprawy śmierci polskiego prezydenta i naszych elit do tej wolności nas wszystkich zbliża. Stańcie po stronie prawdy, bo tylko tak można budować nowoczesne państwo. Chcemy także podziękować reprezentacji Chorwacji za to, że jako jedyni pragną oddać cześć polskim oficerom wymordowanym w lesie katyńskim. Dziękujemy.

Apel Pamięci zakończyło odśpiewanie pieśni "Boże coś Polskę".

 

 

IMG_2399m

IMG_2400m

IMG_2408m

IMG_2415m

IMG_2444m

IMG_2429m

IMG_2439m

IMG_2440m

IMG_2441m

Relacja: Margotte i Bernard, Blogpress

[fot. Blogpress]

Warto poczytać

 1. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 2. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 3. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 4. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 5. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 6. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 7. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

 8. sad05032018 16.03.2018

  Nadzwyczajna kasta broni się jak może. Sędziemu oskarżonemu o kradzież... złagodzono wyrok!

  Karę obniżenia wynagrodzenia o 20 proc. na okres dwóch lat wymierzył w piątek Sąd Najwyższy w sprawie dyscyplinarnej szczecińskiego sędziego obwinionego o to, że ukradł ze sklepu element wkrętarki. Tym samym SN zmienił wyrok sądu I instancji wydalający sędziego z zawodu

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook