Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

MEN martwi się o naukę Rosjan

03.09.2013

Zdaniem resortu edukacji narodowej jednym z zasadniczych problemów Rosjan mieszkających w Polsce jest brak możliwości nauki rosyjskiego w polskich szkołach.

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej jednym z zasadniczych problemów Rosjan w Polsce jest brak w szkołach lekcji języka rosyjskiego jako języka mniejszości - podaje Gazeta Polska Codziennie. Nadgorliwość MEN wobec Rosji jest tym bardziej zaskakująca, że podobnych praw polski system edukacji nie zapewnia ani Ukraińcom, których w Polsce mieszka ok. 38 tys., ani Wietnamczykom, których 60-tysięczna grupa ma karty stałego pobytu w Polsce. Według oficjalnych spisów mieszka u nas niewiele ponad 8 tys. Rosjan.

"Wymuszanie nauczania tego języka na zasadzie obowiązku wynikającego z praw mniejszości jest oczywistym absurdem. W Polsce nie ma historycznej mniejszości rosyjskiej" – ocenia w rozmowie z „GPC” prof. Andrzej Nowak, sowietolog z UJ.

Informacje dotyczące rzekomych problemów ludności rosyjskiej zamieszkującej w Polsce Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekazały na posiedzeniu sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

TK,GPC
[Fot. PAP/Krzysztof Świderski]
Słowa kluczowe:

MEN

,

Polska

,

edukacja

,

jezyk rosyjski

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook