Jedynie prawda jest ciekawa

MEN martwi się o naukę Rosjan

03.09.2013

Zdaniem resortu edukacji narodowej jednym z zasadniczych problemów Rosjan mieszkających w Polsce jest brak możliwości nauki rosyjskiego w polskich szkołach.

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej jednym z zasadniczych problemów Rosjan w Polsce jest brak w szkołach lekcji języka rosyjskiego jako języka mniejszości - podaje Gazeta Polska Codziennie. Nadgorliwość MEN wobec Rosji jest tym bardziej zaskakująca, że podobnych praw polski system edukacji nie zapewnia ani Ukraińcom, których w Polsce mieszka ok. 38 tys., ani Wietnamczykom, których 60-tysięczna grupa ma karty stałego pobytu w Polsce. Według oficjalnych spisów mieszka u nas niewiele ponad 8 tys. Rosjan.

"Wymuszanie nauczania tego języka na zasadzie obowiązku wynikającego z praw mniejszości jest oczywistym absurdem. W Polsce nie ma historycznej mniejszości rosyjskiej" – ocenia w rozmowie z „GPC” prof. Andrzej Nowak, sowietolog z UJ.

Informacje dotyczące rzekomych problemów ludności rosyjskiej zamieszkującej w Polsce Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekazały na posiedzeniu sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

TK,GPC
[Fot. PAP/Krzysztof Świderski]

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook