Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: prokuratura znajduje drogę do postawienia przed sądem winnych ws. katastrofy smoleńskiej

04.08.2017

Prokuratura Krajowa, która przejęła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej powoli, systematycznie znajduje drogę do tego, aby winnych postawić przed wymiarem sprawiedliwości i właściwie ukarać - powiedział w piątek poseł PiS Andrzej Melak.

Zdaniem Melaka, niektórzy politycy powinni odpowiadać za katastrofę smoleńską nie tylko moralnie i politycznie, ale także karnie. - Przez te niedociągnięcia, lekceważenia, a być może świadome działania zginęło 96 osób. Zginęła elita polskiego narodu. A my tu widzimy kabaret prawie że w wykonaniu przedstawicieli i polityków PO z najwyższej półki. Myślę, że prokuratura, która przejęła śledztwo i prowadzi je od ponad 1,5 roku powoli, systematycznie znajduje punkty, miejsca i drogę do tego, aby winnych postawić przed wymiarem sprawiedliwości i właściwie ukarać - mówił w czwartek w TV Republika Melak.

Według posła PiS, Tusk "wypycha" Ewę Kopacz w ręce wymiaru sprawiedliwości. - To dobrze, bo myślę, że wyjdzie jeszcze wiele takich sytuacji, kiedy wyjedzie małość, niekompetencja, buta i arogancja pana Tuska - zaznaczył poseł PiS.

Jego zdaniem, Tusk nie zadbał o to, by w kwestii katastrofy smoleńskiej "postawić się jako mąż stanu". - Był tchórzliwą kreaturą, która poszła na całkowite ustępstwa wobec Rosji. Mając porozumienie polsko-rosyjskie z 1993 r. powinien stanąć na jego gruncie, by prowadzić wspólne śledztwo. Skapitulował, przyjął wariant, który był dla Polski najgorszy tzw. konwencję chicagowską, załącznik numer 13, który dotyczy samolotów cywilnych - powiedział Melak.

Przypomniał, że kilka miesięcy po katastrofie Tusk spotkał się z rodzinami ofiar. - Tam padła deklaracja pana Tuska, że za wszystkie poczynania odnośne katastrofy smoleńskiej on bierze osobiście odpowiedzialność i, że żadna decyzja związana ze śledztwem smoleńskim bez jego wiedzy i zgody nie może być podjęta - oświadczył poseł PiS.

Zwrócił uwagę, że podczas tego spotkania padały pytania w kwestii sekcji zwłok. - Powiedział (Tusk - PAP), że sekcja były perfekcyjnie wykonane przez Rosjan, pani Kopacz powiedziała, że uczestniczyli w tym polscy lekarze i polscy prokuratorzy. Na pytanie czemu nie zdecydował się na udział specjalistów z NATO i UE, nie umiędzynarodowił tego śledztwa, powiedział: Rosjanie robią to perfekcyjnie, jesteśmy zadowoleni. (...) Stenogram (ze spotkania - PAP), który ukazał się po 6 latach (...) jest gotowym aktem oskarżenia dla pana Tuska - stwierdził Melak.

Były premier Donald Tusk był przesłuchiwany w czwartek w Prokuraturze Krajowej. Zeznawał w charakterze świadka w śledztwie dot. niedopełnienia obowiązków w kwietniu 2010 r. przez funkcjonariuszy publicznych, w tym przez ówczesnych prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Miało ono polegać na nieuczestniczeniu w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, a także - wbrew obowiązującym przepisom Kodeksu postępowania karnego - na nieprzeprowadzeniu sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ofiar do Polski.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook