Jedynie prawda jest ciekawa


Melak: prokuratura znajduje drogę do postawienia przed sądem winnych ws. katastrofy smoleńskiej

04.08.2017

Prokuratura Krajowa, która przejęła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej powoli, systematycznie znajduje drogę do tego, aby winnych postawić przed wymiarem sprawiedliwości i właściwie ukarać - powiedział w piątek poseł PiS Andrzej Melak.

Zdaniem Melaka, niektórzy politycy powinni odpowiadać za katastrofę smoleńską nie tylko moralnie i politycznie, ale także karnie. - Przez te niedociągnięcia, lekceważenia, a być może świadome działania zginęło 96 osób. Zginęła elita polskiego narodu. A my tu widzimy kabaret prawie że w wykonaniu przedstawicieli i polityków PO z najwyższej półki. Myślę, że prokuratura, która przejęła śledztwo i prowadzi je od ponad 1,5 roku powoli, systematycznie znajduje punkty, miejsca i drogę do tego, aby winnych postawić przed wymiarem sprawiedliwości i właściwie ukarać - mówił w czwartek w TV Republika Melak.

Według posła PiS, Tusk "wypycha" Ewę Kopacz w ręce wymiaru sprawiedliwości. - To dobrze, bo myślę, że wyjdzie jeszcze wiele takich sytuacji, kiedy wyjedzie małość, niekompetencja, buta i arogancja pana Tuska - zaznaczył poseł PiS.

Jego zdaniem, Tusk nie zadbał o to, by w kwestii katastrofy smoleńskiej "postawić się jako mąż stanu". - Był tchórzliwą kreaturą, która poszła na całkowite ustępstwa wobec Rosji. Mając porozumienie polsko-rosyjskie z 1993 r. powinien stanąć na jego gruncie, by prowadzić wspólne śledztwo. Skapitulował, przyjął wariant, który był dla Polski najgorszy tzw. konwencję chicagowską, załącznik numer 13, który dotyczy samolotów cywilnych - powiedział Melak.

Przypomniał, że kilka miesięcy po katastrofie Tusk spotkał się z rodzinami ofiar. - Tam padła deklaracja pana Tuska, że za wszystkie poczynania odnośne katastrofy smoleńskiej on bierze osobiście odpowiedzialność i, że żadna decyzja związana ze śledztwem smoleńskim bez jego wiedzy i zgody nie może być podjęta - oświadczył poseł PiS.

Zwrócił uwagę, że podczas tego spotkania padały pytania w kwestii sekcji zwłok. - Powiedział (Tusk - PAP), że sekcja były perfekcyjnie wykonane przez Rosjan, pani Kopacz powiedziała, że uczestniczyli w tym polscy lekarze i polscy prokuratorzy. Na pytanie czemu nie zdecydował się na udział specjalistów z NATO i UE, nie umiędzynarodowił tego śledztwa, powiedział: Rosjanie robią to perfekcyjnie, jesteśmy zadowoleni. (...) Stenogram (ze spotkania - PAP), który ukazał się po 6 latach (...) jest gotowym aktem oskarżenia dla pana Tuska - stwierdził Melak.

Były premier Donald Tusk był przesłuchiwany w czwartek w Prokuraturze Krajowej. Zeznawał w charakterze świadka w śledztwie dot. niedopełnienia obowiązków w kwietniu 2010 r. przez funkcjonariuszy publicznych, w tym przez ówczesnych prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Miało ono polegać na nieuczestniczeniu w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, a także - wbrew obowiązującym przepisom Kodeksu postępowania karnego - na nieprzeprowadzeniu sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ofiar do Polski.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook