Jedynie prawda jest ciekawa


Medioznawcy o projekcie PiS: To czystka

29.12.2015

To upartyjnienie mediów; propozycja zmierzająca do zmiany istoty funkcjonowania mediów i ich ideologizacji - tak medioznawcy oceniają projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa PiS.

Projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa grupy posłów PiS może jeszcze na wtorkowym posiedzeniu zająć się Sejm. Projekt przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Zgodnie z propozycją członków zarządów i rad nadzorczych będzie powoływał minister skarbu państwa. Jak wskazano w uzasadnieniu, wygaszenie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych 17 spółek radiofonii regionalnej "będzie następować stopniowo, w miarę zmian dokonywanych w składach ich organów". Nowe przepisy miałyby wejść w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W ocenie prof. Wiesława Godzica z Uniwersytetu SWPS to "dziwaczna i niezrozumiała propozycja". "Niezrozumiałe jest rozpoczynanie od spraw kadrowych, gdy doskonale wiadomo, że rozmaici ludzie są dobrzy do różnych rzeczy. Jeśli nie określi się, jaki jest cel tej telewizji, jakiego rodzaju obywatela chce wychować, to zapewne nie trafi się z tym kierownikiem, prezesem" - powiedział PAP we wtorek.

"Powinno być odwrotnie - najpierw robimy +okrągły stół+ społeczny, ustalimy, ile nam tej telewizji publicznej potrzeba, bo ona staje się w tej chwili już taką telewizją hybrydową, łączącą się z internetem. Najpierw trzeba ustalić, jaki ma być program, zakres, zacząć od misji. A potem ewentualnie wybierzemy - nawet według tej dziwnej receptury wskazanej przez PiS - człowieka, który by to realizował" - powiedział Godzic.

"Brak publicznej debaty w przypadku takiego podmiotu jakim ma być telewizja publiczna jest zadziwiający" - podkreślił ekspert.

Zwrócił też uwagę na rolę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która "jest przecież organem konstytucyjnym". "Nie wiadomo, jakie byłyby właściwie jej uprawnienia. Ja bym powiedział, że została jej tylko walka o wolność słowa. Bo jeśli wyboru dokonuje się wśród jednej partii politycznej, prawdopodobnie wolność słowa będzie zaburzona" - zauważył medioznawca. Jak dodał, "wystarczyło poczekać do wiosny i np. negatywnie ocenić sprawozdanie KRRiT, i zrobić to w białych rękawiczkach".

"Zawsze ocenialiśmy telewizję publiczną jako twór polityczny, ale w tej chwili mamy książkowy przykład jej upartyjnienia" - ocenił ekspert.

"Myślę, że po wyborze nowych władz w mediach publicznych zrobią oni absolutną czystkę. Nie wiem za bardzo, na jakiej podstawie ludzie będą oceniani, ale na pewno to pójdzie dalej" – podkreślił medioznawca.

Jak dodał, problemem jest też to, według jakich reguł ma funkcjonować telewizja publiczna, która powinna być "telewizją najlepszej jakości". "A teraz, kiedy kryterium doboru będzie partyjność, zapewne na tej jakości ona straci, co może spowodować odwrócenie odbiorców od niej. PiS może rzeczywiście załatwić w sensie negatywnym całą ideę tej telewizji, jeśli będzie nadawała słuszne, ale słabo zrobione programy, których ludzie nie będą chcieli oglądać. Bo PiS może dużo, ale nie może nakazać oglądania telewizji" - zauważył prof. Godzic.

Zdaniem medioznawcy z UAM dr hab. Doroty Piontek zmiany przewidziane w projekcie PiS zmierzają do zmiany istoty funkcjonowania mediów. Jak dodała, w najbliższym czasie "na rynku medialnym czeka nas dużo zmian". "Które będą się skłaniały bardziej ku ideologizacji mediów niż funkcjonowania, które miałoby rzeczywiście służyć licznym i zróżnicowanym potrzebom społeczeństwa" - powiedziała Piontek.

"Chciałam przypomnieć, że zgodnie z normami sformułowanymi w latach 30. XX w. media publiczne miały przede wszystkim informować, edukować i dostarczać rozrywki. Natomiast w tej propozycji te nowe media publiczne mają przede wszystkim edukować i to w duchu pewnych zasad sformułowanych przez wiodącą teraz siłę polityczną" - powiedziała ekspertka.

Według niej kiedy media publiczne zmienią statut, będą traktowane przede wszystkim jako "instytucje nadbudowy, czyli edukacyjne czy ideologiczne". "I to jest powrót do pewnych założeń funkcjonujących w PRL" - zauważyła. "Wtedy media traktowano przede wszystkim jako instytucje ideologiczne, a nie takie, które tworzą pewne dobro, rywalizujące z ofertą innych nadawców na rynku. Także zmienia się tu pewien system funkcjonowania tych mediów oraz relacja między nadawcami i odbiorcami" - zaznaczyła Piontek.

Jednak jej zdaniem nie uda się doprowadzić do takich zmian na rynku mediów, które spowodowałyby rzeczywistą jego monopolizację przez "nowe media publiczne". "Sądzę, że to nie będzie koniec działań PiS na rynku mediów. Myślę, że będą też podejmowane działania, które miałyby w jakimś sensie ograniczyć możliwości funkcjonowania mediów komercyjnych" - uważa ekspertka.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook