Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Medialna trzydniówka wymierzona w PiS

06.10.2011

„Nie sądzę, żeby kanclerstwo Angeli Merkel było wynikiem czystego zbiegu okoliczności, jednak nie będę tego przeświadczenia rozwijał, zostawiam to politologom i historykom” – napisał Kaczyński w swojej książce. To dało Tomaszowi Lisowi powód do rozpętania nagonki na prezesa PiS.

Polityk indagowany przez Lisa wytłumaczył, o co mu chodziło. - Najogólniej rzecz biorąc było to wynikiem tego, że połączyły się dwie części Niemiec, co spowodowało różne napięcia. W pewnym momencie potrzebna była osoba ze wschodniej części kraju – tłumaczył Kaczyński. Jednak Lis nie dawał za wygraną, próbując dopytać o co tak naprawdę chodziło byłemu premierowi.

Tym tropem poszły media i politycy PO. Radosław Sikorski apelował do PiS, by nie szczuł Polaków na Niemców, a prezydent Bronisław Komorowski radził Kaczyńskiemu przeproszenie kanclerz Merkel. Media do słów Kaczyńskiego podeszły, jakby było to najważniejsze wydarzenie z ostatnich tygodni.


- Jesteśmy świadkami czegoś, co ja nazywam trzydniowym wzmożeniem medialnym. W trakcie zwykłego rytmu mediów nagle, jakby za naciśnięciem guzika, następuje przyspieszenie. Pojawiają się wykrzykniki, alarmy, jakby działo się coś niesamowitego. Po kilku dniach wszystko wraca do zwykłego tempa. Coś takiego obserwujemy obecnie – mówi portalowi Stefczyk.info Jacek Karnowski, redaktor naczelny portalu Wpolityce.pl.

Dziennikarz zaznacza, że to sprawdzona metoda w polskich mediach. - Wcześniej widzieliśmy ją np. przy okazji wypowiedzi Kaczyńskiego dot. polskości śląska. Tamtą wypowiedź zmanipulowano. Kaczyński podkreślał polskość śląska i nienaturalność ruchów autonomicznych. Natomiast jego słowa zostały zinterpretowane jako negowanie polskości śląska. Teraz mamy podobną trzydniówkę – zaznacza.

Jacek Karnowski zaznacza, że PiS od dawna jest monitorowany.
- Próbuje się znaleźć jakieś zaczepienie do zmasowanej krytyki. Zaczepienie takie znaleziono. Błędem było publikowanie książki z takimi zapisami w trakcie kampanii wyborczej. Z punktu widzenia polityka książka publikowana w kampanii powinna być gładka i nie kontrowersyjna. Tu PiS zrobił błąd – uważa Karnowski.

Nasz rozmówca zaznacza, że media przykładają jednak zbyt dużo wagi słowom Kacyzńskiego.
- Zupełnie nie interesują się natomiast np. informacjami ujawnionymi przez „Rzeczpospolitą”. Nagłośniła ona sprawę zmian na korzyść Ryszarda Krauzego, jednak nikt się tym nie zainteresował. Media nie podejmują tego tematu, choć jest to jaskrawy przykład działania instytucji publicznych nie w interesie państwa, a jednego oligarchy. Temat wydaje się smakowity, ale zupełnie został przemilczany – tłumaczy Karnowski.

Jacek Karnowski zaznacza, że polski rynek medialny jest bardzo wykrzywiony.
- Media dominujące nie relacjonują rzeczywistości, one są stroną sporu politycznego. One wzmacniają wszystkie ciosy władzy w opozycję i przemilczają wszystkie ciosy opozycji we władzę. Obóz rządzący ma dziś niemal monopol na informowanie obywateli. Media grają w tym scenariuszu. Polska demokracja jest w tej mierze mocno skrzywiona – mówi dziennikarz.

Zaznacza, że „nagonka medialna wynika z chęci zaniżenia wyników PiS”.

saż
[Fot. Wikipedia.pl]
Słowa kluczowe:

PiS

,

Jarosław Kaczyński

,

nagonka

,

media

Warto poczytać

 1. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 2. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 3. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 4. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 5. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 6. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 7. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 8. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook