Jedynie prawda jest ciekawa


Medialna trzydniówka wymierzona w PiS

06.10.2011

„Nie sądzę, żeby kanclerstwo Angeli Merkel było wynikiem czystego zbiegu okoliczności, jednak nie będę tego przeświadczenia rozwijał, zostawiam to politologom i historykom” – napisał Kaczyński w swojej książce. To dało Tomaszowi Lisowi powód do rozpętania nagonki na prezesa PiS.

Polityk indagowany przez Lisa wytłumaczył, o co mu chodziło. - Najogólniej rzecz biorąc było to wynikiem tego, że połączyły się dwie części Niemiec, co spowodowało różne napięcia. W pewnym momencie potrzebna była osoba ze wschodniej części kraju – tłumaczył Kaczyński. Jednak Lis nie dawał za wygraną, próbując dopytać o co tak naprawdę chodziło byłemu premierowi.

Tym tropem poszły media i politycy PO. Radosław Sikorski apelował do PiS, by nie szczuł Polaków na Niemców, a prezydent Bronisław Komorowski radził Kaczyńskiemu przeproszenie kanclerz Merkel. Media do słów Kaczyńskiego podeszły, jakby było to najważniejsze wydarzenie z ostatnich tygodni.


- Jesteśmy świadkami czegoś, co ja nazywam trzydniowym wzmożeniem medialnym. W trakcie zwykłego rytmu mediów nagle, jakby za naciśnięciem guzika, następuje przyspieszenie. Pojawiają się wykrzykniki, alarmy, jakby działo się coś niesamowitego. Po kilku dniach wszystko wraca do zwykłego tempa. Coś takiego obserwujemy obecnie – mówi portalowi Stefczyk.info Jacek Karnowski, redaktor naczelny portalu Wpolityce.pl.

Dziennikarz zaznacza, że to sprawdzona metoda w polskich mediach. - Wcześniej widzieliśmy ją np. przy okazji wypowiedzi Kaczyńskiego dot. polskości śląska. Tamtą wypowiedź zmanipulowano. Kaczyński podkreślał polskość śląska i nienaturalność ruchów autonomicznych. Natomiast jego słowa zostały zinterpretowane jako negowanie polskości śląska. Teraz mamy podobną trzydniówkę – zaznacza.

Jacek Karnowski zaznacza, że PiS od dawna jest monitorowany.
- Próbuje się znaleźć jakieś zaczepienie do zmasowanej krytyki. Zaczepienie takie znaleziono. Błędem było publikowanie książki z takimi zapisami w trakcie kampanii wyborczej. Z punktu widzenia polityka książka publikowana w kampanii powinna być gładka i nie kontrowersyjna. Tu PiS zrobił błąd – uważa Karnowski.

Nasz rozmówca zaznacza, że media przykładają jednak zbyt dużo wagi słowom Kacyzńskiego.
- Zupełnie nie interesują się natomiast np. informacjami ujawnionymi przez „Rzeczpospolitą”. Nagłośniła ona sprawę zmian na korzyść Ryszarda Krauzego, jednak nikt się tym nie zainteresował. Media nie podejmują tego tematu, choć jest to jaskrawy przykład działania instytucji publicznych nie w interesie państwa, a jednego oligarchy. Temat wydaje się smakowity, ale zupełnie został przemilczany – tłumaczy Karnowski.

Jacek Karnowski zaznacza, że polski rynek medialny jest bardzo wykrzywiony.
- Media dominujące nie relacjonują rzeczywistości, one są stroną sporu politycznego. One wzmacniają wszystkie ciosy władzy w opozycję i przemilczają wszystkie ciosy opozycji we władzę. Obóz rządzący ma dziś niemal monopol na informowanie obywateli. Media grają w tym scenariuszu. Polska demokracja jest w tej mierze mocno skrzywiona – mówi dziennikarz.

Zaznacza, że „nagonka medialna wynika z chęci zaniżenia wyników PiS”.

saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook