Jedynie prawda jest ciekawa

Media publiczne chcą dofinansowania z podatków

08.11.2011

Nawet 650 mln zł więcej będą mogły otrzymać media publiczne, jeśli parlament uchwali powstający w KRRiT projekt. Jest w nim propozycja, aby budżet państwa opłacał abonament za osoby, które ustawowo są z tego zwolnione.

Stworzenie projektu doraźnej nowelizacji ustaw: o radiofonii i telewizji, o opłatach abonamentowych oraz Prawa telekomunikacyjnego zostało zapowiedziane przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka w połowie października. Nowela miałaby poprzedzić powstanie zupełnie nowej ustawy medialnej.

Projekt nowelizacji, w opinii Dworaka, zapewniłby stabilne finansowanie mediów publicznych przez co najmniej dwa lata. Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska tłumaczy, że projekt zakłada, że abonament za osoby ustawowo zwolnione z opłacania abonamentu płaciłby budżet państwa. Chodzi o kwotę rzędu 650 mln zł rocznie.

Z opłacania abonamentu zwolnione są obecnie m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia, posiadające orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej, o całkowitej niezdolności do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, inwalidzi wojenni i wojskowi, emeryci (gdy wysokość świadczenia nie przekracza 50 proc. ubiegłorocznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej), renciści i bezrobotni.

Przygotowywany przez KRRiT projekt to nic innego jak łatanie systemu, a nie jego reforma – mówi dla Stefczyk.info Krzysztof Bosak, b. poseł i b. członek Rady Programowej TVP. Jak wskazuje nasz rozmówca, w mediach od kilku już lat występują braki finansowe, które ciągle się zwiększają. – Każdego roku spadają przychody z abonamentu, spadają przychody z reklam. Skutkuje to obniżaniem nakładów na wiele dziedzin, m.in. na produkcje filmowe – tłumaczy Bosak.

Media publiczne są potrzebne i jeżeli na razie nie ma innego sposobu na ich finansowanie, to należy zadowolić się tym rozwiązaniem. Niestety, ale nadal nie mamy poważnej dyskusji nad mediami publicznymi i ich finansowaniem, dlatego projekt KRRiT będzie sposobem zaradzenia sytuacji na pewien czas. Co będzie dalej, zobaczymy – mówi Bosak.

RoJ/PAP

[fot. sxc.hu]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook