Jedynie prawda jest ciekawa

Media publiczne chcą dofinansowania z podatków

08.11.2011

Nawet 650 mln zł więcej będą mogły otrzymać media publiczne, jeśli parlament uchwali powstający w KRRiT projekt. Jest w nim propozycja, aby budżet państwa opłacał abonament za osoby, które ustawowo są z tego zwolnione.

Stworzenie projektu doraźnej nowelizacji ustaw: o radiofonii i telewizji, o opłatach abonamentowych oraz Prawa telekomunikacyjnego zostało zapowiedziane przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka w połowie października. Nowela miałaby poprzedzić powstanie zupełnie nowej ustawy medialnej.

Projekt nowelizacji, w opinii Dworaka, zapewniłby stabilne finansowanie mediów publicznych przez co najmniej dwa lata. Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska tłumaczy, że projekt zakłada, że abonament za osoby ustawowo zwolnione z opłacania abonamentu płaciłby budżet państwa. Chodzi o kwotę rzędu 650 mln zł rocznie.

Z opłacania abonamentu zwolnione są obecnie m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia, posiadające orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej, o całkowitej niezdolności do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, inwalidzi wojenni i wojskowi, emeryci (gdy wysokość świadczenia nie przekracza 50 proc. ubiegłorocznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej), renciści i bezrobotni.

Przygotowywany przez KRRiT projekt to nic innego jak łatanie systemu, a nie jego reforma – mówi dla Stefczyk.info Krzysztof Bosak, b. poseł i b. członek Rady Programowej TVP. Jak wskazuje nasz rozmówca, w mediach od kilku już lat występują braki finansowe, które ciągle się zwiększają. – Każdego roku spadają przychody z abonamentu, spadają przychody z reklam. Skutkuje to obniżaniem nakładów na wiele dziedzin, m.in. na produkcje filmowe – tłumaczy Bosak.

Media publiczne są potrzebne i jeżeli na razie nie ma innego sposobu na ich finansowanie, to należy zadowolić się tym rozwiązaniem. Niestety, ale nadal nie mamy poważnej dyskusji nad mediami publicznymi i ich finansowaniem, dlatego projekt KRRiT będzie sposobem zaradzenia sytuacji na pewien czas. Co będzie dalej, zobaczymy – mówi Bosak.

RoJ/PAP

[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

 2. waszczykowski22092017 22.09.2017

  Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

  - Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

 3. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 4. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

 5. Sad 22.09.2017

  Kampania "Sprawiedliwe sądy" przynosi skutek? Nie przerwą kary skazanemu za pedofilię

  Wrocławski sąd odwołał przerwę w odbywaniu kary mężczyźnie skazanemu za pedofilię, który jest chory na stwardnienie rozsiane. 27-latek będzie odbywał karę pozbawienia wolności w areszcie śledczym w Gdański, gdzie będzie miał zapewnioną opiekę medyczną.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook