Jedynie prawda jest ciekawa


Media publiczne chcą dofinansowania z podatków

08.11.2011

Nawet 650 mln zł więcej będą mogły otrzymać media publiczne, jeśli parlament uchwali powstający w KRRiT projekt. Jest w nim propozycja, aby budżet państwa opłacał abonament za osoby, które ustawowo są z tego zwolnione.

Stworzenie projektu doraźnej nowelizacji ustaw: o radiofonii i telewizji, o opłatach abonamentowych oraz Prawa telekomunikacyjnego zostało zapowiedziane przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka w połowie października. Nowela miałaby poprzedzić powstanie zupełnie nowej ustawy medialnej.

Projekt nowelizacji, w opinii Dworaka, zapewniłby stabilne finansowanie mediów publicznych przez co najmniej dwa lata. Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska tłumaczy, że projekt zakłada, że abonament za osoby ustawowo zwolnione z opłacania abonamentu płaciłby budżet państwa. Chodzi o kwotę rzędu 650 mln zł rocznie.

Z opłacania abonamentu zwolnione są obecnie m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia, posiadające orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej, o całkowitej niezdolności do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, inwalidzi wojenni i wojskowi, emeryci (gdy wysokość świadczenia nie przekracza 50 proc. ubiegłorocznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej), renciści i bezrobotni.

Przygotowywany przez KRRiT projekt to nic innego jak łatanie systemu, a nie jego reforma – mówi dla Stefczyk.info Krzysztof Bosak, b. poseł i b. członek Rady Programowej TVP. Jak wskazuje nasz rozmówca, w mediach od kilku już lat występują braki finansowe, które ciągle się zwiększają. – Każdego roku spadają przychody z abonamentu, spadają przychody z reklam. Skutkuje to obniżaniem nakładów na wiele dziedzin, m.in. na produkcje filmowe – tłumaczy Bosak.

Media publiczne są potrzebne i jeżeli na razie nie ma innego sposobu na ich finansowanie, to należy zadowolić się tym rozwiązaniem. Niestety, ale nadal nie mamy poważnej dyskusji nad mediami publicznymi i ich finansowaniem, dlatego projekt KRRiT będzie sposobem zaradzenia sytuacji na pewien czas. Co będzie dalej, zobaczymy – mówi Bosak.

RoJ/PAP

[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 2. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 3. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 4. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 5. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 6. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 7. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook