Jedynie prawda jest ciekawa


Media publiczne chcą dofinansowania z podatków

08.11.2011

Nawet 650 mln zł więcej będą mogły otrzymać media publiczne, jeśli parlament uchwali powstający w KRRiT projekt. Jest w nim propozycja, aby budżet państwa opłacał abonament za osoby, które ustawowo są z tego zwolnione.

Stworzenie projektu doraźnej nowelizacji ustaw: o radiofonii i telewizji, o opłatach abonamentowych oraz Prawa telekomunikacyjnego zostało zapowiedziane przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka w połowie października. Nowela miałaby poprzedzić powstanie zupełnie nowej ustawy medialnej.

Projekt nowelizacji, w opinii Dworaka, zapewniłby stabilne finansowanie mediów publicznych przez co najmniej dwa lata. Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska tłumaczy, że projekt zakłada, że abonament za osoby ustawowo zwolnione z opłacania abonamentu płaciłby budżet państwa. Chodzi o kwotę rzędu 650 mln zł rocznie.

Z opłacania abonamentu zwolnione są obecnie m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia, posiadające orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej, o całkowitej niezdolności do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, inwalidzi wojenni i wojskowi, emeryci (gdy wysokość świadczenia nie przekracza 50 proc. ubiegłorocznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej), renciści i bezrobotni.

Przygotowywany przez KRRiT projekt to nic innego jak łatanie systemu, a nie jego reforma – mówi dla Stefczyk.info Krzysztof Bosak, b. poseł i b. członek Rady Programowej TVP. Jak wskazuje nasz rozmówca, w mediach od kilku już lat występują braki finansowe, które ciągle się zwiększają. – Każdego roku spadają przychody z abonamentu, spadają przychody z reklam. Skutkuje to obniżaniem nakładów na wiele dziedzin, m.in. na produkcje filmowe – tłumaczy Bosak.

Media publiczne są potrzebne i jeżeli na razie nie ma innego sposobu na ich finansowanie, to należy zadowolić się tym rozwiązaniem. Niestety, ale nadal nie mamy poważnej dyskusji nad mediami publicznymi i ich finansowaniem, dlatego projekt KRRiT będzie sposobem zaradzenia sytuacji na pewien czas. Co będzie dalej, zobaczymy – mówi Bosak.

RoJ/PAP

[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook