Jedynie prawda jest ciekawa


Medal „Odwaga i Wiarygodność” dla Ireny Lasoty

21.05.2017

Nagroda przyznawana jest przez kapitułę Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Działaczka opozycyjna i społeczna Irena Lasota została uhonorowana w niedzielę medalem "Odwaga i Wiarygodność". W uroczystości udział wzięli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Ceremonia przyznania odznaczenia miała miejsce w warszawskim gmachu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, gdzie odbywały się spotkania i panele dyskusyjne w ramach Kongresu "Polska Wielki Projekt".

Nagroda przyznawana jest przez kapitułę Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, "osobom, zasłużonym w kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w świecie". Lasota została uhonorowana "za twórczy wkład w ideę +Polska - Wielki Projekt+".

W imieniu nieobecnej laureatki, nagrodę z rąk marszałka Marka Kuchcińskiego odebrał brat Ireny Lasoty.

"Pani Irena jest postacią charyzmatyczną, która znajduje się wszędzie tam, gdzie ważna jest sprawa wolności i demokracji. Za to chciałem pani Irenie podziękować, a kapitule podziękować za to, że nagrodziła taką osobę, która budzi świadomość w różnych miejscach, nie tylko Europy Środkowej, bo mówimy także o Kubie i państwach azjatyckich czy narodach, walczących o wolność w Azji; budzi świadomość narodową i pokazuje, że wspieranie, pomoc i solidarność to najlepsze drogi do bycia wolnym człowiekiem" - powiedział marszałek Sejmu.

Laudację wygłosił dziennikarz i publicysta Bronisław Wildstein. Jak przypomniał, Lasota rozpoczęła swoją działalność w 1968 roku. "Zaliczana jest do grupy +komandosów marcowych+, którzy organizują protest na uczelni. Wtedy to wygłasza mowę, która kończy się dla niej, jak można było oczekiwać, więzieniem" - podkreślił.

Jak dodał, po odsiedzeniu wyroku Irena Lasota wyjeżdża z Polski i trafia do Stanów Zjednoczonych. "Głównym miejscem jej pobytu były Stany i Paryż, ale wędruje między innymi krajami Zachodu, zawsze powodowana jednym celem - organizuje pomoc dla polskich ruchów wolnościowych, patriotycznych" - mówił Wildstein.

"Ma świadomość, że Polska nie jest samotną wyspą. Że zniewolenie komunistyczne obejmuje nie tylko Polskę i że sama Polska się wydobyć z tego zniewolenia nie będzie w stanie. Organizuje pomoc również dla innych krajów, tworzy sieć, wspólnotę rozmaitych grup emigracyjnych, które usiłują oddziaływać na opinię Zachodu, na zachodnie rządy, aby pomocy krajom znajdującym się pod komunistyczną presją udzielały" - podkreślił.

Jak dodał Wildstein, Irena Lasota "jest szczerze zaangażowana w sprawę sprawiedliwości". "Boli ją niesprawiedliwość, przemoc i dyktatura; interweniuje wszędzie, gdzie może. Organizuje Amnesty International dla naszej części świata, ale domaga się, aby ta objęła działalnością również Kubę" - mówił.

"Pod koniec lat 70. organizuje IDEE - Fundację na rzecz Demokracji Wschodniej w Waszyngtonie, zajmuje się także działalnością wydawniczą. Organizuje sieć stypendiów, pomocy dla ludzi z kraju" - przypomniał Wildstein.

"Działała w cieniu, nie wysuwała się na plan pierwszy (#) Nie prezentowała siebie, gdy organizowała tę pomoc. Cechował ją nonkonformizm, również wobec własnego środowiska" – zaznaczył publicysta.

[fot. youtube.com]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 2. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 3. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 4. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 8. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook