Jedynie prawda jest ciekawa


Medal „Odwaga i Wiarygodność” dla Ireny Lasoty

21.05.2017

Nagroda przyznawana jest przez kapitułę Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Działaczka opozycyjna i społeczna Irena Lasota została uhonorowana w niedzielę medalem "Odwaga i Wiarygodność". W uroczystości udział wzięli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Ceremonia przyznania odznaczenia miała miejsce w warszawskim gmachu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, gdzie odbywały się spotkania i panele dyskusyjne w ramach Kongresu "Polska Wielki Projekt".

Nagroda przyznawana jest przez kapitułę Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, "osobom, zasłużonym w kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w świecie". Lasota została uhonorowana "za twórczy wkład w ideę +Polska - Wielki Projekt+".

W imieniu nieobecnej laureatki, nagrodę z rąk marszałka Marka Kuchcińskiego odebrał brat Ireny Lasoty.

"Pani Irena jest postacią charyzmatyczną, która znajduje się wszędzie tam, gdzie ważna jest sprawa wolności i demokracji. Za to chciałem pani Irenie podziękować, a kapitule podziękować za to, że nagrodziła taką osobę, która budzi świadomość w różnych miejscach, nie tylko Europy Środkowej, bo mówimy także o Kubie i państwach azjatyckich czy narodach, walczących o wolność w Azji; budzi świadomość narodową i pokazuje, że wspieranie, pomoc i solidarność to najlepsze drogi do bycia wolnym człowiekiem" - powiedział marszałek Sejmu.

Laudację wygłosił dziennikarz i publicysta Bronisław Wildstein. Jak przypomniał, Lasota rozpoczęła swoją działalność w 1968 roku. "Zaliczana jest do grupy +komandosów marcowych+, którzy organizują protest na uczelni. Wtedy to wygłasza mowę, która kończy się dla niej, jak można było oczekiwać, więzieniem" - podkreślił.

Jak dodał, po odsiedzeniu wyroku Irena Lasota wyjeżdża z Polski i trafia do Stanów Zjednoczonych. "Głównym miejscem jej pobytu były Stany i Paryż, ale wędruje między innymi krajami Zachodu, zawsze powodowana jednym celem - organizuje pomoc dla polskich ruchów wolnościowych, patriotycznych" - mówił Wildstein.

"Ma świadomość, że Polska nie jest samotną wyspą. Że zniewolenie komunistyczne obejmuje nie tylko Polskę i że sama Polska się wydobyć z tego zniewolenia nie będzie w stanie. Organizuje pomoc również dla innych krajów, tworzy sieć, wspólnotę rozmaitych grup emigracyjnych, które usiłują oddziaływać na opinię Zachodu, na zachodnie rządy, aby pomocy krajom znajdującym się pod komunistyczną presją udzielały" - podkreślił.

Jak dodał Wildstein, Irena Lasota "jest szczerze zaangażowana w sprawę sprawiedliwości". "Boli ją niesprawiedliwość, przemoc i dyktatura; interweniuje wszędzie, gdzie może. Organizuje Amnesty International dla naszej części świata, ale domaga się, aby ta objęła działalnością również Kubę" - mówił.

"Pod koniec lat 70. organizuje IDEE - Fundację na rzecz Demokracji Wschodniej w Waszyngtonie, zajmuje się także działalnością wydawniczą. Organizuje sieć stypendiów, pomocy dla ludzi z kraju" - przypomniał Wildstein.

"Działała w cieniu, nie wysuwała się na plan pierwszy (#) Nie prezentowała siebie, gdy organizowała tę pomoc. Cechował ją nonkonformizm, również wobec własnego środowiska" – zaznaczył publicysta.

[fot. youtube.com]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 2. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 3. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 4. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 5. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 6. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 7. 1270gawlowskiareszt 17.04.2018

  Wałęsa i grupa opozycjonistów z czasu PRL: wierzymy w niewinność Gawłowskiego

  Wierzymy w niewinność posła PO Stanisława Gawłowskiego - napisała we wtorek w oświadczeniu grupa b. opozycjonistów z czasu PRL, w tym Lech Wałęsa. Zdaniem autorów pisma, zgoda sejmowej większości PiS-u, na aresztowanie polityka Platformy ma służyć "wywołaniu strachu" i "sianiu terroru".

 8. Warszawa1944wiki 17.04.2018

  Polska nigdy nie zrzekła się reparacji od Niemiec? Sensacyjne informacje w sprawie uchwały rządu Bieruta

  Po przeprowadzeniu kwerendy archiwalnej, okazało się, że nie ma żadnego dokumentu, który spełniałby wymogi uchwały Rady Ministrów ws. zrzeczenia się przez Polskę praw do niemieckich reparacji i odszkodowań wojennych - poinformował we wtorek PAP Arkadiusz Mularczyk (PiS)

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook