Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Masz firmowy pakiet medyczny? Zapłać podatek!

25.10.2011

Setki tysięcy polskich pracowników może zostać zmuszonych do zapłacenia zaległego podatku dochodowego od pakietów zdrowotnych wykupionych przez pracodawcę. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że pakiety takie są dochodem dla pracownika i powinny zostać opodatkowane.

Ministerstwo finansów po latach wywalczyło korzystne dla siebie orzeczenie NSA. Sędzia uznał, że nie wszyscy obywatele mają prawo do takich pakietów, a pracownik może odmówić jego przyjęcia. Resort zaciera obecnie ręce, ponieważ może liczyć na dodatkowe dochody, z tytułu zaległych podatków. Jednak firmom oraz podatnikom decyzja NSA nie może się podobać. Oznacza bowiem, że wydatki na pakiety wzrosną o koszt podatku, składki ZUS i NFZ. Pracownik z kolei będzie musiał doliczyć pakiet do swojego dochodu. Jak wynika z szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń, w Polsce w podobnej sytuacji znajdzie się około 400 tysięcy pracowników. Wartość ich pakietów to w sumie około 2 miliardów złotych rocznie.

Zdaniem doradców podatkowych, uchwała NSA może skutkować koniecznością zapłacenia zaległych należności wynikających z wykupienia pakietu przez pracodawcę. Podatnicy oraz firmy powinny złożyć w urzędach korekty swoich zeznań podatkowych z kilku lat wstecz. 

Komentatorzy odnosząc się do orzeczenia NSA zaznaczają, że sposób myślenia Sądu może prowadzić do absurdu. Obowiązkowe może się okazać również opodatkowanie imprez integracyjnych, czy wynajęcia hali sportowej dla pracowników.

Zdaniem Grzegorza Szczodrowskiego z Instytutu Sobieskiego w najbliższych latach możemy się spodziewać tendencji opodatkowywania nowych usług i korzyści pracowniczych. - Spodziewam się, że wzrośnie chęć opodatkowywania kolejnych wolnych od opłat obszarów. Część z tych decyzji będzie naturalna, ale zdarzać się mogą decyzje nielogiczne czy wręcz absurdalne w tej sprawie – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info. 

Nasz rozmówca zaznacza, że „państwo będzie szukało dodatkowych pieniędzy”. - Przez kilka lat widoczna będzie tendencja do zagęszczania przepisów podatkowych i ograniczania liczby rzeczy nieopodatkowanych – dodaje ekonomista. Grzegorz Szczodrowski zaznacza, że „to błędna droga”. - Podwyższanie podatków nas zabije, a nie wzmocni – kwituje ekspert.

saż

[Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe:

hospital block

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook