Jedynie prawda jest ciekawa

Masz firmowy pakiet medyczny? Zapłać podatek!

25.10.2011

Setki tysięcy polskich pracowników może zostać zmuszonych do zapłacenia zaległego podatku dochodowego od pakietów zdrowotnych wykupionych przez pracodawcę. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że pakiety takie są dochodem dla pracownika i powinny zostać opodatkowane.

Ministerstwo finansów po latach wywalczyło korzystne dla siebie orzeczenie NSA. Sędzia uznał, że nie wszyscy obywatele mają prawo do takich pakietów, a pracownik może odmówić jego przyjęcia. Resort zaciera obecnie ręce, ponieważ może liczyć na dodatkowe dochody, z tytułu zaległych podatków. Jednak firmom oraz podatnikom decyzja NSA nie może się podobać. Oznacza bowiem, że wydatki na pakiety wzrosną o koszt podatku, składki ZUS i NFZ. Pracownik z kolei będzie musiał doliczyć pakiet do swojego dochodu. Jak wynika z szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń, w Polsce w podobnej sytuacji znajdzie się około 400 tysięcy pracowników. Wartość ich pakietów to w sumie około 2 miliardów złotych rocznie.

Zdaniem doradców podatkowych, uchwała NSA może skutkować koniecznością zapłacenia zaległych należności wynikających z wykupienia pakietu przez pracodawcę. Podatnicy oraz firmy powinny złożyć w urzędach korekty swoich zeznań podatkowych z kilku lat wstecz. 

Komentatorzy odnosząc się do orzeczenia NSA zaznaczają, że sposób myślenia Sądu może prowadzić do absurdu. Obowiązkowe może się okazać również opodatkowanie imprez integracyjnych, czy wynajęcia hali sportowej dla pracowników.

Zdaniem Grzegorza Szczodrowskiego z Instytutu Sobieskiego w najbliższych latach możemy się spodziewać tendencji opodatkowywania nowych usług i korzyści pracowniczych. - Spodziewam się, że wzrośnie chęć opodatkowywania kolejnych wolnych od opłat obszarów. Część z tych decyzji będzie naturalna, ale zdarzać się mogą decyzje nielogiczne czy wręcz absurdalne w tej sprawie – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info. 

Nasz rozmówca zaznacza, że „państwo będzie szukało dodatkowych pieniędzy”. - Przez kilka lat widoczna będzie tendencja do zagęszczania przepisów podatkowych i ograniczania liczby rzeczy nieopodatkowanych – dodaje ekonomista. Grzegorz Szczodrowski zaznacza, że „to błędna droga”. - Podwyższanie podatków nas zabije, a nie wzmocni – kwituje ekspert.

saż

[Fot. sxc.hu)

Słowa kluczowe:

hospital block

Warto poczytać

 1. 01BOCHENEKODPOWIADAKESI26072017 26.07.2017

  Rząd Polski: Nie godzimy się na szantaż ze strony urzędników UE

  Organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich, a nie instytucji UE – oświadczył rzecznik polskiego rządu Rafał Bochenek. Skomentował tak groźby Komisji Europejskiej wobec Polski ws. reform sądownictwa. Bochenek podkreślił: Nie godzimy się na jakąkolwiek presję i szantaż.

 2. kod26072017 26.07.2017

  To koniec KOD-u? Mateusz Kijowski nakazuje "wyprowadzić sztandar"

  Mateusz Kijowski zrezygnował z funkcji Przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze KOD. Czy to koniec ruchu, który miał doprowadzić do obalenia demokratycznie wybranego rządu w Polsce?

 3. JasnaGorawiki 26.07.2017

  Abp Hoser: Pielgrzymka uczy wytrwania, cierpliwości i pokonywania zmęczenia

 4. granicawiki 26.07.2017

  Rekordowy rok na granicy z Ukrainą? Gigantyczny wzrost przekraczających

  Ponad 6,2 mln osób przekroczyło polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu w I półroczu br. To wzrost o ponad 300 tys. osób, w porównaniu do tego okresu w 2016 r. Poza tym funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili przebyt prawie 250 kg haszyszu i zatrzymali ponad 60 kradzionych samochodów.

 5. immigrants1270 26.07.2017

  CBOS: 45% Polaków chce referendum ws uchodźców

  45 proc. badanych uważa, że powinno się odbyć w Polsce referendum na temat przyjmowania uchodźców z krajów muzułmańskich, a 34 proc. chciałoby się wypowiedzieć w sprawie reformy edukacji - wynika z sondażu CBOS "O czym Polacy chcieliby się wypowiedzieć w referendum?".

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook