Jedynie prawda jest ciekawa


Masz firmowy pakiet medyczny? Zapłać podatek!

25.10.2011

Setki tysięcy polskich pracowników może zostać zmuszonych do zapłacenia zaległego podatku dochodowego od pakietów zdrowotnych wykupionych przez pracodawcę. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że pakiety takie są dochodem dla pracownika i powinny zostać opodatkowane.

Ministerstwo finansów po latach wywalczyło korzystne dla siebie orzeczenie NSA. Sędzia uznał, że nie wszyscy obywatele mają prawo do takich pakietów, a pracownik może odmówić jego przyjęcia. Resort zaciera obecnie ręce, ponieważ może liczyć na dodatkowe dochody, z tytułu zaległych podatków. Jednak firmom oraz podatnikom decyzja NSA nie może się podobać. Oznacza bowiem, że wydatki na pakiety wzrosną o koszt podatku, składki ZUS i NFZ. Pracownik z kolei będzie musiał doliczyć pakiet do swojego dochodu. Jak wynika z szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń, w Polsce w podobnej sytuacji znajdzie się około 400 tysięcy pracowników. Wartość ich pakietów to w sumie około 2 miliardów złotych rocznie.

Zdaniem doradców podatkowych, uchwała NSA może skutkować koniecznością zapłacenia zaległych należności wynikających z wykupienia pakietu przez pracodawcę. Podatnicy oraz firmy powinny złożyć w urzędach korekty swoich zeznań podatkowych z kilku lat wstecz. 

Komentatorzy odnosząc się do orzeczenia NSA zaznaczają, że sposób myślenia Sądu może prowadzić do absurdu. Obowiązkowe może się okazać również opodatkowanie imprez integracyjnych, czy wynajęcia hali sportowej dla pracowników.

Zdaniem Grzegorza Szczodrowskiego z Instytutu Sobieskiego w najbliższych latach możemy się spodziewać tendencji opodatkowywania nowych usług i korzyści pracowniczych. - Spodziewam się, że wzrośnie chęć opodatkowywania kolejnych wolnych od opłat obszarów. Część z tych decyzji będzie naturalna, ale zdarzać się mogą decyzje nielogiczne czy wręcz absurdalne w tej sprawie – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info. 

Nasz rozmówca zaznacza, że „państwo będzie szukało dodatkowych pieniędzy”. - Przez kilka lat widoczna będzie tendencja do zagęszczania przepisów podatkowych i ograniczania liczby rzeczy nieopodatkowanych – dodaje ekonomista. Grzegorz Szczodrowski zaznacza, że „to błędna droga”. - Podwyższanie podatków nas zabije, a nie wzmocni – kwituje ekspert.

saż

[Fot. sxc.hu)

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook