Jedynie prawda jest ciekawa


Maski opadają! Smolar u Lisa: Polska to teraz chory człowiek Europy

13.02.2018
SmolarYT
Maski opadają! Smolar u Lisa: Polska to teraz chory człowiek Europy

Według prezesa Fundacji Batorego "Walka o godność w istocie spycha Polskę na margines, ku statusowi odległej prowincji Europy, do dziwnego statusu kraju, którego nie można po prostu zrozumieć".

Aleksander Smolar przekonywał w rozmowie z Tomaszem Lisem, że dla współpracy z krajami zachodniej Europy nie ma obecnie alternatywy. - Rosja nie jest alternatywą, Turcja mogąca się nam wydawać bliską nie jest alternatywą, Węgry też, czyli samotność. To jest polityka paranoiczna, którą sprzedaje się jako politykę godnościową, politykę wstawania z kolan - powiedział. Zapytany o skutki dwuletniej walki "o godność narodu i prawdę polityczną", Smolar powiedział że "ta walka o godność, która być może jest wynikiem autentycznych kompleksów ludzi, którzy decydują w tym obozie, w istocie spycha Polskę na margines, ku statusowi odległej prowincji Europy, do dziwnego statusu kraju, którego nie można po prostu zrozumieć"

- Niemcy bardzo uważają na Polskę dlatego że Polska jest sąsiadem, zdają sobie sprawę z tego że destabilizacja Polski jest zagrożeniem dla Niemiec i dla regionu - uważa Smolar. Według niego oznacza to, że Niemcy "czynić będą wszystko żeby nie przyczyniać się do destabilizacji Polski, tylko wręcz przeciwnie, uspokajać, trochę tak jak z dzieckiem, czy jak z człowiekiem niezupełnie zrównoważonym". - To jest bardzo niebezpieczne. Równocześnie jest rzeczą oczywistą, że ani dziecka, ani osoby niezrównoważonej nie pyta się człowiek poważny o to, co powinno się robić dla zapewnienia jak najlepszej przyszłości - powiedział. 

- Jesteśmy niestety krajem specjalnej troski. O Niemczech mówiło się kiedyś "chory człowiek Europy", czasami mówiło się i teraz znów zaczyna się tak mówić o Wielkiej Brytanii, a teraz o Polsce, to jest chory człowiek Europy - twierdzi Smolar.

Zapytany o straty jakie poniosła Polska w ciągu ostatnich dwóch tygodni, Smolar zauważył że straty, i to ogromne, ponosi również władza, nawet jeśli myślała tylko o własnych interesach. - Jest wysoki poziom niezrozumienia tego co się dzieje, jest to interpretowane - i jest to zrozumiałe - jako pewna forma rewizjonizmu historycznego, że nie chce się dopuścić do tego żeby w ogóle pisano o czasach wojny. Innymi słowy, przez to pogarsza się jeszcze obraz Polski w stosunku do tego co PiS podejrzewał, że wrogie ośrodki szerzyły przedtem - powiedział.

Według Smolara, władzę popiera bardzo duża część Polaków, ponieważ ogromną rolę odgrywa polityka redystrybucyjna i godnościowa. - Często ludzie, którzy wcześniej czuli się niedowartościowani, uważają że ta władza okazuje im szacunek - przekonywał, dodając że jednocześnie ta godnościowa polityka jest skierowana przeciwko obcym, co ma stanowić dowód że "rządzący to patrioci, którzy dbają o interesy Polski przeciwko możnym tego świata"

Jak zauważył, to niebezpieczne, ponieważ "szaleństwa, które wyprawia władza są utożsamiane ze społeczeństwem i idą na kark całego społeczeństwa."

kh
Fot: TomaszLis/YouTube

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook