Jedynie prawda jest ciekawa


Maski opadają! Smolar u Lisa: Polska to teraz chory człowiek Europy

13.02.2018
SmolarYT
Maski opadają! Smolar u Lisa: Polska to teraz chory człowiek Europy

Według prezesa Fundacji Batorego "Walka o godność w istocie spycha Polskę na margines, ku statusowi odległej prowincji Europy, do dziwnego statusu kraju, którego nie można po prostu zrozumieć".

Aleksander Smolar przekonywał w rozmowie z Tomaszem Lisem, że dla współpracy z krajami zachodniej Europy nie ma obecnie alternatywy. - Rosja nie jest alternatywą, Turcja mogąca się nam wydawać bliską nie jest alternatywą, Węgry też, czyli samotność. To jest polityka paranoiczna, którą sprzedaje się jako politykę godnościową, politykę wstawania z kolan - powiedział. Zapytany o skutki dwuletniej walki "o godność narodu i prawdę polityczną", Smolar powiedział że "ta walka o godność, która być może jest wynikiem autentycznych kompleksów ludzi, którzy decydują w tym obozie, w istocie spycha Polskę na margines, ku statusowi odległej prowincji Europy, do dziwnego statusu kraju, którego nie można po prostu zrozumieć"

- Niemcy bardzo uważają na Polskę dlatego że Polska jest sąsiadem, zdają sobie sprawę z tego że destabilizacja Polski jest zagrożeniem dla Niemiec i dla regionu - uważa Smolar. Według niego oznacza to, że Niemcy "czynić będą wszystko żeby nie przyczyniać się do destabilizacji Polski, tylko wręcz przeciwnie, uspokajać, trochę tak jak z dzieckiem, czy jak z człowiekiem niezupełnie zrównoważonym". - To jest bardzo niebezpieczne. Równocześnie jest rzeczą oczywistą, że ani dziecka, ani osoby niezrównoważonej nie pyta się człowiek poważny o to, co powinno się robić dla zapewnienia jak najlepszej przyszłości - powiedział. 

- Jesteśmy niestety krajem specjalnej troski. O Niemczech mówiło się kiedyś "chory człowiek Europy", czasami mówiło się i teraz znów zaczyna się tak mówić o Wielkiej Brytanii, a teraz o Polsce, to jest chory człowiek Europy - twierdzi Smolar.

Zapytany o straty jakie poniosła Polska w ciągu ostatnich dwóch tygodni, Smolar zauważył że straty, i to ogromne, ponosi również władza, nawet jeśli myślała tylko o własnych interesach. - Jest wysoki poziom niezrozumienia tego co się dzieje, jest to interpretowane - i jest to zrozumiałe - jako pewna forma rewizjonizmu historycznego, że nie chce się dopuścić do tego żeby w ogóle pisano o czasach wojny. Innymi słowy, przez to pogarsza się jeszcze obraz Polski w stosunku do tego co PiS podejrzewał, że wrogie ośrodki szerzyły przedtem - powiedział.

Według Smolara, władzę popiera bardzo duża część Polaków, ponieważ ogromną rolę odgrywa polityka redystrybucyjna i godnościowa. - Często ludzie, którzy wcześniej czuli się niedowartościowani, uważają że ta władza okazuje im szacunek - przekonywał, dodając że jednocześnie ta godnościowa polityka jest skierowana przeciwko obcym, co ma stanowić dowód że "rządzący to patrioci, którzy dbają o interesy Polski przeciwko możnym tego świata"

Jak zauważył, to niebezpieczne, ponieważ "szaleństwa, które wyprawia władza są utożsamiane ze społeczeństwem i idą na kark całego społeczeństwa."

kh
Fot: TomaszLis/YouTube

Warto poczytać

 1. 1270IZRAELWOJNA 25.02.2018

  "Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan"

  Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan - powiedział rabin Abraham Skórka podczas wizyty w Łodzi, gdzie w niedzielę spotkał się z metropolitą łódzkim abp. Grzegorzem Rysiem. Łódzki hierarcha podkreślił, że "nie zrozumiemy siebie, odcinając się od Izraela"

 2. Adamowicz19022018 25.02.2018

  Adamowicz w ogniu krytyki, jednak nie ze strony PiS a... PO i Nowoczesnej

  Poseł PO Bartosz Arłukowicz i liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer krytycznie ocenili ogłoszenie przez obecnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza startu w nadchodzących wyborach samorządowych. Według nich to "solowa gra" i "egoizm", które nie są korzystne dla Gdańska

 3. Nowoczesnawiki 25.02.2018

  Nowoczesna się sypie? Kolejny polityk opuszcza partię

  Adam Kądziela zrezygnował z członkostwa w Nowoczesnej i funkcji przewodniczącego Forum Młodych Nowoczesnych. Jak poinformował w niedzielę PAP, na razie nie chce angażować się politycznie, lecz będzie odpowiadał za zarządzenie biurem poselskim byłego szefa partii Ryszarda Petru

 4. IPNwiki 25.02.2018

  Gigantyczna skala ataków na Polskę. "Monitorujemy tę sytuację"

  - Obecna krytyka Polaków dotycząca okresu niemieckiej okupacji i ich stosunku do Żydów jest głęboko niesprawiedliwa - ocenił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. "Liczba i skala ataków na Polskę stały się gigantyczne" - zaznaczył.

 5. k2norty25022018 25.02.2018

  "Nie mamy żadnego kontaktu z Denisem Urubką. Odmówił wzięcia ze sobą radiotelefonu"

  Dramatyczne wypowiedzi z wyprawy na K2. Jak poinformował kierownik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 Krzysztof Wielicki.

 6. 1270oppos 24.02.2018

  Beata Mazurek: gdyby nie PiS i J. Kaczyński, opozycja by nie istniała

  Gdyby nie PiS i Jarosław Kaczyński opozycja - szczególnie PO - by nie istniała - oceniła w sobotę rzeczniczka PiS Beata Mazurek, po posiedzeniu Rady Krajowej Platformy. Jak podkreśliła, Polacy są dumnym narodem, a "czas klepania Polski po plecach" się skończył.

 7. nil23022018 24.02.2018

  Premier w 65. rocznicę śmierci "Nila": całe życie poświęcił walce o niepodległość Polski

  Premier Mateusz Morawiecki w 65. rocznicę zamordowania przez komunistów gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" podkreślił, że był to człowiek, który całe życie poświęcił walce o niepodległość i suwerenność Polski. "Cześć Jego Pamięci" - napisał premier na Twitterze.

 8. 1270konwencja 24.02.2018

  "PO proponuje Polakom dojrzały patriotyzm"

  Podstawowe wartości nowoczesnego konserwatyzmu: poszanowanie dla prawa, instytucji państwowych, tradycji są dziś obecne w PO, a nie w PiS - uważa lider PO Grzegorz Schetyna.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook