Jedynie prawda jest ciekawa


Maski opadają! Smolar u Lisa: Polska to teraz chory człowiek Europy

13.02.2018
SmolarYT
Maski opadają! Smolar u Lisa: Polska to teraz chory człowiek Europy

Według prezesa Fundacji Batorego "Walka o godność w istocie spycha Polskę na margines, ku statusowi odległej prowincji Europy, do dziwnego statusu kraju, którego nie można po prostu zrozumieć".

Aleksander Smolar przekonywał w rozmowie z Tomaszem Lisem, że dla współpracy z krajami zachodniej Europy nie ma obecnie alternatywy. - Rosja nie jest alternatywą, Turcja mogąca się nam wydawać bliską nie jest alternatywą, Węgry też, czyli samotność. To jest polityka paranoiczna, którą sprzedaje się jako politykę godnościową, politykę wstawania z kolan - powiedział. Zapytany o skutki dwuletniej walki "o godność narodu i prawdę polityczną", Smolar powiedział że "ta walka o godność, która być może jest wynikiem autentycznych kompleksów ludzi, którzy decydują w tym obozie, w istocie spycha Polskę na margines, ku statusowi odległej prowincji Europy, do dziwnego statusu kraju, którego nie można po prostu zrozumieć"

- Niemcy bardzo uważają na Polskę dlatego że Polska jest sąsiadem, zdają sobie sprawę z tego że destabilizacja Polski jest zagrożeniem dla Niemiec i dla regionu - uważa Smolar. Według niego oznacza to, że Niemcy "czynić będą wszystko żeby nie przyczyniać się do destabilizacji Polski, tylko wręcz przeciwnie, uspokajać, trochę tak jak z dzieckiem, czy jak z człowiekiem niezupełnie zrównoważonym". - To jest bardzo niebezpieczne. Równocześnie jest rzeczą oczywistą, że ani dziecka, ani osoby niezrównoważonej nie pyta się człowiek poważny o to, co powinno się robić dla zapewnienia jak najlepszej przyszłości - powiedział. 

- Jesteśmy niestety krajem specjalnej troski. O Niemczech mówiło się kiedyś "chory człowiek Europy", czasami mówiło się i teraz znów zaczyna się tak mówić o Wielkiej Brytanii, a teraz o Polsce, to jest chory człowiek Europy - twierdzi Smolar.

Zapytany o straty jakie poniosła Polska w ciągu ostatnich dwóch tygodni, Smolar zauważył że straty, i to ogromne, ponosi również władza, nawet jeśli myślała tylko o własnych interesach. - Jest wysoki poziom niezrozumienia tego co się dzieje, jest to interpretowane - i jest to zrozumiałe - jako pewna forma rewizjonizmu historycznego, że nie chce się dopuścić do tego żeby w ogóle pisano o czasach wojny. Innymi słowy, przez to pogarsza się jeszcze obraz Polski w stosunku do tego co PiS podejrzewał, że wrogie ośrodki szerzyły przedtem - powiedział.

Według Smolara, władzę popiera bardzo duża część Polaków, ponieważ ogromną rolę odgrywa polityka redystrybucyjna i godnościowa. - Często ludzie, którzy wcześniej czuli się niedowartościowani, uważają że ta władza okazuje im szacunek - przekonywał, dodając że jednocześnie ta godnościowa polityka jest skierowana przeciwko obcym, co ma stanowić dowód że "rządzący to patrioci, którzy dbają o interesy Polski przeciwko możnym tego świata"

Jak zauważył, to niebezpieczne, ponieważ "szaleństwa, które wyprawia władza są utożsamiane ze społeczeństwem i idą na kark całego społeczeństwa."

kh
Fot: TomaszLis/YouTube

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook