Jedynie prawda jest ciekawa

Marynarka Wojenna w zapaści

16.07.2012

Polska Marynarka Wojenna za kilka lat nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa morskiego naszemu państwu – alarmuje "Nasz Dziennik". Gazeta zaznacza, że MW jest zredukowana i mocno niedofinansowana.

Marynarka to najbardziej zaniedbany rodzaj Sił Zbrojnych RP. W ciągu ostatnich lat wycofano większość okrętów bojowych i jednostek pomocniczych. Zmniejszeniu uległo również lotnictwo morskie.

To jednak nie koniec redukcji Marynarki. - W najbliższych latach ponad dwadzieścia z pozostałych okrętów bojowych, w tym przede wszystkim fregaty rakietowe oraz cztery okręty podwodne (w służbie pozostanie tylko jeden!), będzie musiało zostać wycofanych z linii ze względu na ich wyeksploatowanie – zauważa w rozmowie z “ND” prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka, koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Wycofywaniu sprzętu towarzyszyło pomniejszenie o połowę stanu osobowego. – W konsekwencji Polska stanie się jedynym państwem Sojuszu NATO leżącym nad morzem, które nie będzie posiadać potencjału bojowego umożliwiającego skuteczną obronę wybrzeża i ochronę naszych interesów morskich – alarmuje PLP.

To nie jedyne osłabienie Marynarki Wojennej. Gazeta opisuje, że pojawiły się pomysły, by Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przestała być samodzielną uczelnią. Jak wskazuje prof. Soroka, rola Marynarki Wojennej nie może być jednak postrzegana wyłącznie przez pryzmat funkcjonowania na Bałtyku, bo realizacja interesów narodowych, w tym gospodarczych, i zobowiązań sojuszniczych wymaga obecności polskich okrętów również na innych akwenach.

Polska MW powinna posiadać taki potencjał bojowy, aby mogła razem z siłami morskimi innych państw europejskich i NATO przeciwdziałać zagrożeniom mającym wpływ zarówno na naszą, europejską, jak i światową gospodarkę – zauważa. Model wspólnego, wielonarodowego działania zakłada chociażby proklamowana podczas szczytu NATO w Chicago koncepcja „smart defence”.

Analitycy z PLP tłumaczą, Marynarka Wojenna powinna być narzędziem do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa dostaw surowców i wymiany handlowej drogą morską oraz zapewnienia bezpieczeństwa przyjęcia sił wsparcia na wypadek ewentualnego kryzysu czy wojny. – Nowoczesna Marynarka Wojenna powinna stanowić wsparcie dla Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, będąc gwarantem bezpieczeństwa granic morskich – dodaje PLP.

Jak zaznaczają eksperci Marynarka Wojenna wymaga natychmiastowych inwestycji. W najbliższych latach musi zostać wzmocniona sprzętowo. Potrzebne są nowe okręty przeciwminowe i rozpoznania radioelektronicznego oraz okręty wielozadaniowe, zdolne m.in. do zwalczania okrętów podwodnych, celów nawodnych i powietrznych oraz walki elektronicznej. Zgodnie z planami MON na rozwoju Marynarki Wojennej chce w najbliższych latach przeznaczać około 900 mln zł rocznie. Program rozwoju MW miałby być realizowany do 2030 roku w trzech etapach. Pierwsze dwa okręty podwodne oraz okręt wsparcia operacyjnego miałyby znaleźć się w MW w pierwszym etapie programu.

Więcej w “Naszym Dzienniku”

KL
[Fot. Mon.gov.pl]

Warto poczytać

 1. Duda13122017 13.12.2017

  Ukraina wciąż nie zniosła zakazu ekshumacji polskich żołnierzy. Będzie interwencja Prezydenta

  Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko uzgodnili w środę w Charkowie, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji. Ma się tym zająć wspólna komisja na szczeblu wicepremierów obu krajów - poinformowali

 2. Morawiecki131220171 13.12.2017

  Premierowy wpis Premiera. Morawiecki zadebiutował na Twitterze

  Rano odbyło się oficjalne powitanie premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Premiera Rady Ministrów; nowego szefa rządu powitała b. premier Beata Szydło, która w nowym rządzie objęła stanowisko wicepremiera

 3. RazemKrakow 13.12.2017

  Partia Razem walczy z wolnością słowa! Zablokowali konferencję naukową na UJ

  Władze uczelni ugięły się pod apelem działaczy partii i wycofał się z organizacji sesji naukowej. - To upadek wolności akademickiej - komentuje sprawę Ordo Iuris

 4. ArmiiLudowejwiki 13.12.2017

  Koniec z Marksem i Świerczewskim. Dekomunizacja stała się faktem!

  Ulice m.in. w woj. małopolskim, mazowieckim, wielkopolskim i śląskim - zgodnie z nową ustawą dekomunizacyjną - zmieniły swoich patronów. Pomimo zmian nazw ulic, dokumenty mieszkańców zachowują swoją ważność - poinformowało w środę MSWiA w przesłanym PAP komunikacie

 5. muzulmanie 13.12.2017

  Szkoła koraniczna? Nie w Polsce

  Muzułmańska gmina wyznaniowa w Białymstoku sprzedaje działkę, z rozpoczętą przed laty i przerwaną budową szkoły koranicznej. Za uzyskane z tej transakcji pieniądze chce kupić gotowy budynek, z przeznaczeniem na działalność edukacyjną i kulturalną

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook