Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Marta Kaczyńska: Naszym obowiązkiem jest polityka

05.11.2011

Córka pary prezydenckiej zaznacza, że jest bardzo zaskoczona wynikami wyborów. Liczyła się z przegraną PiS, jednak przeraził ją wynik Palikota. Twierdzi, że to dowód, że w społeczeństwie trzeba wykonać ogromną pracę u podstaw.

- Uświadamiać ludzi, by potrafili podejmować racjonalne decyzje. Teraz ciąży na nas jeszcze większa odpowiedzialność za Polskę. Z jednej strony kolejne polskie spółki znajdują się w rękach Rosjan, z drugiej obserwujemy wypranie społeczeństwa z wartości i tożsamości. To sytuacja korzystna dla tych, którzy chcą manipulować naszym społeczeństwem, ubezwłasnowolnić je. Trzeba temu przeciwdziałać – mówi Kaczyńska.

Na pytanie, jak przeciwdziałać, Kaczyńska odpowiada, że nadzieją są różnego rodzaju inicjatywy, np. Ruch im. Lecha Kaczyńskiego. Przypomniała jednocześnie tekst Łukasza Warzechy, który pisał o tym, że nie można zamykać się w swoich małych grupach, ale trzeba starać się zaistnieć w mainstreamie i tam przekazywać swoją wiedzę i poglądy.

Marta Kaczyńska podkreśla, że Polaków musi charakteryzować silny „kręgosłup ideałów”. - Ludzie się boją. Istnieje pewna forma miękkiej cenzury. Wiem np., że są artyści o poglądach PiS-owskich, którzy się jednak z nimi nie wychylają, bo obawiają się utraty pracy. W tzw. mainstreamowych mediach pewnych tekstów nie da się opublikować. Przykładem agresji jest w końcu kopanie i tłuczenie zniczy ustawianych każdego 10. dnia miesiąca, a także w dzień Wszystkich Świętych, przed kamienicą, w której mieszkali moi Rodzice. To bardzo przykre – mówi.

Twierdzi, że prawica powinna zwrócić uwagę na lokalne struktury i ożywić je. Według Kaczyńskiej jest wiele osób, które naprawdę chciałby coś zrobić, działać lokalnie, są nie są zawsze mile widziane. Twierdzi, że PO to rządy grupy, która pilnuje tylko swojego interesu, a nie racji stanu – „fundamentalnego drogowskazu, którym politycy powinni się kierować”.  - Dodatkowo właśnie wkroczył na polską scenę polityczną odnowiony Palikot, „syn Tuska”, którego zasadniczą formą działalności jest destrukcja. Dlatego nie chcę mówić o lewicy czy prawicy, ale o polskim interesie, o polskiej racji stanu czy o polskiej wspólnocie – o rzeczach, które powinny łączyć Polaków niezależnie od ich poglądów. Naszym zadaniem dziś, nieważnie, czy jesteśmy bardziej na lewo, czy na prawo, jest po prostu obrona tego, co najważniejsze i tego, co tworzy wspólnotę – kwituje Kaczyńska.

MK
fot. PAP/ Adam Warżawa

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook