Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Marta Kaczyńska wspomina rodziców

24.12.2011

Nie myślę już niestety o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia z taką radością jak kiedyś, są one jakoś nierozłącznie związane ze smutkiem, żalem, brakiem - mówi w poruszającej rozmowie z tygodnikiem "Uważam Rze" Marta Kaczyńska, córka śp. Pary Prezydenckiej, która w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach zginęła 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Dodaje, że choć minął ponad rok, skłamałaby mówiąc, że czas zaleczył rany, że przywykła:

Na pewno codzienność, konieczność opieki nad dziećmi, nad rodziną, zmusza człowieka by starał się być dzielny. Dzieci muszą mieć szczęśliwe święta, muszę dla nich starać się odnaleźć w tym radość. Ale i dziewczynki pamiętają dziadków. A teraz także stryj i babcia przeżywają to tak ciężko.

To wszystko strasznie trudne do przyjęcia także dlatego, że stało się to tak nagle i w tak niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach. Nie wiem, może za kilka lat będzie łatwiej.

Zapytana czy przyjaciele rodziców sprawdzili się w tym trudnym czasie, Marta Kaczyńska odpowiada, że zdecydowana większość tak. Ona sama przyjaźnie kontynuuje:

Byli wokół rodziców wspaniali ludzie. Chociaż kilka osób z tych, którzy byli wokół taty, raczej jednak z nieco dalszego kręgu, w moim odczuciu zawiodło. A może inaczej – niezmiernie mnie ich postawa zaskoczyła.

A gdyby nie było tragedii smoleńskiej, to co by dzisiaj było?

Trudno mi o tym myśleć. Na pewno, wybory były do wygrania. Nie byłoby łatwo, ale mandat prezydencki byłby silniejszy. Na pewno też tata mówił wiele razy, że chciałby wrócić do pracy naukowej.

Nie wierzymy, że by się to udało.

Tak, mają panowie racje, że brakowałoby mu polityki nawet gdyby wybory przegrał. Byłby wtedy pewnie ważnym liderem opozycji, potrafiłby pomóc ludziom przeciwstawiającym się temu co dzieje się teraz. Potrafiłby przekonać część Polaków wątpiących w siebie, że warto być Polakiem, warto mieć ambicje, budować silne, własne państwo. Potrafiłby wielu obudzić.

Mówił czasem, że kocha Polskę?

Nie, to było oczywiste. To było oczywiste…

Marta Kaczyńska mówi, że brakuje je rozmów z rodzicami przy świątecznym stole, że zostały tak nagle urwane… A jak podkreśla, o tyle jeszcze spraw chciałabym rodziców zapytać, tyle rzeczy chciałabym im powiedzieć. Bo zawsze miała wrażenie, że jeszcze zdąży... Zostały pamiątki. Do dzisiaj nosi w portfelu łuski z karpia, które mama kiedyś dała jej na szczęście.

wu-ka

[Fot. Mik]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 7. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook