Jedynie prawda jest ciekawa


Marta Kaczyńska wspomina rodziców

24.12.2011

Nie myślę już niestety o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia z taką radością jak kiedyś, są one jakoś nierozłącznie związane ze smutkiem, żalem, brakiem - mówi w poruszającej rozmowie z tygodnikiem "Uważam Rze" Marta Kaczyńska, córka śp. Pary Prezydenckiej, która w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach zginęła 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Dodaje, że choć minął ponad rok, skłamałaby mówiąc, że czas zaleczył rany, że przywykła:

Na pewno codzienność, konieczność opieki nad dziećmi, nad rodziną, zmusza człowieka by starał się być dzielny. Dzieci muszą mieć szczęśliwe święta, muszę dla nich starać się odnaleźć w tym radość. Ale i dziewczynki pamiętają dziadków. A teraz także stryj i babcia przeżywają to tak ciężko.

To wszystko strasznie trudne do przyjęcia także dlatego, że stało się to tak nagle i w tak niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach. Nie wiem, może za kilka lat będzie łatwiej.

Zapytana czy przyjaciele rodziców sprawdzili się w tym trudnym czasie, Marta Kaczyńska odpowiada, że zdecydowana większość tak. Ona sama przyjaźnie kontynuuje:

Byli wokół rodziców wspaniali ludzie. Chociaż kilka osób z tych, którzy byli wokół taty, raczej jednak z nieco dalszego kręgu, w moim odczuciu zawiodło. A może inaczej – niezmiernie mnie ich postawa zaskoczyła.

A gdyby nie było tragedii smoleńskiej, to co by dzisiaj było?

Trudno mi o tym myśleć. Na pewno, wybory były do wygrania. Nie byłoby łatwo, ale mandat prezydencki byłby silniejszy. Na pewno też tata mówił wiele razy, że chciałby wrócić do pracy naukowej.

Nie wierzymy, że by się to udało.

Tak, mają panowie racje, że brakowałoby mu polityki nawet gdyby wybory przegrał. Byłby wtedy pewnie ważnym liderem opozycji, potrafiłby pomóc ludziom przeciwstawiającym się temu co dzieje się teraz. Potrafiłby przekonać część Polaków wątpiących w siebie, że warto być Polakiem, warto mieć ambicje, budować silne, własne państwo. Potrafiłby wielu obudzić.

Mówił czasem, że kocha Polskę?

Nie, to było oczywiste. To było oczywiste…

Marta Kaczyńska mówi, że brakuje je rozmów z rodzicami przy świątecznym stole, że zostały tak nagle urwane… A jak podkreśla, o tyle jeszcze spraw chciałabym rodziców zapytać, tyle rzeczy chciałabym im powiedzieć. Bo zawsze miała wrażenie, że jeszcze zdąży... Zostały pamiątki. Do dzisiaj nosi w portfelu łuski z karpia, które mama kiedyś dała jej na szczęście.

wu-ka

[Fot. Mik]

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook