Jedynie prawda jest ciekawa


Marsz dla Życia i Rodziny już w niedzielę

23.05.2013

W Warszawie i w ponad 100 innych miastach w niedzielę pod hasłem "Kierunek: Rodzina" przejdą Marsze dla Życia i Rodziny. Ich uczestnicy chcą zamanifestować przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jak poinformował na konferencji w Warszawie koordynator Marszów z Centrum Życia i Rodziny Jarosław Kniołek, marsz przejdzie już po raz ósmy. W ubiegłym roku marsze odbyły się w 50 miastach, wzięło w nich udział ok. 85 tys. osób - dodał.

Nawiązując do hasła marszu, Kniołek podkreślił, że stanowi ono swego rodzaju drogowskaz. "Dla nas - byśmy w życiu codziennym pamiętali, że rodzina powinna być priorytetem naszych działań i decyzji, bo z nią związane jest dobro i szczęście naszych dzieci i nas samych. Dla decydentów, ponieważ to przede wszystkim oni, w myśl art. 18 konstytucji, powinni otoczyć instytucję rodziny opieką i ją chronić. Stąd nasze postulaty związane z koniecznością wdrażania polityki prorodzinnej, która od 1989 roku nie jest wdrażana" - powiedział Kniołek.

Jak poinformował, uczestnicy marszów pójdą pod hasłami promującymi działania na rzecz poprawy sytuacji demograficznej. Będą też zachęcać polskie rodziny do decydowania się na liczne potomstwo. Formułowane będą także postulaty wprowadzania rozwiązań prawnych ułatwiających rodzinom podjęcie takich decyzji.

Prezes Centrum Życia i Rodziny Jacek Sapa podkreślił, że kontekstem dla tegorocznych marszów jest bardzo zła sytuacja demograficzna. "Późno zawierane małżeństwa, wysoka liczba rozwodów, egoistyczne i konsumpcyjne nastawienie do życia, akceptacja antykoncepcji sprawiają, że obecnie coraz mniejsza jest otwartość na przyjęcie nowego potomstwa. Polska znajduje się na 211. miejscu wśród 222 państw, jeśli chodzi o dzietność. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy spojrzymy na prognozy wskazujące, że za 40 lat będzie nas 32, zamiast 38,5 mln" - zaznaczył Sapa.

Poinformował, że podczas marszów będą zbierane podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą, której celem jest umocnienie rodziny, czyli stałego związku kobiety i mężczyzny wraz z narodzonymi z ich związku dziećmi. "Nowa propozycja ustawodawcza zakłada, że świadczenie byłoby przyznawane bez względu, czy osoba je otrzymująca wcześniej pracowała czy nie lub jaki miała rodzaj umowy o pracę. Świadczenie byłoby prawdopodobnie niższe – w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale na dłuższy okres - 24 miesiące. Jedynym warunkiem otrzymywania świadczenia jest to, by rodzice otrzymujący świadczenie byli w związku małżeńskim" - wyjaśnił Sapa.

Jak podkreślają organizatorzy, "marsze są przede wszystkim świętem rodzin - stanowią okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem".

Marsz dla Życia i Rodziny jest inicjatywą Fundacji Narodowego Dnia Życia oraz Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Do udziału zaproszone są wszystkie osoby i organizacje pozarządowe pozytywnie nastawione do idei praw człowieka, przyjazne życiu i rodzinie. Są one inicjatywą organizacji pozarządowych, które łączy przekonanie, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament ładu społecznego.

Warszawski marsz rozpocznie się o godz. 12 przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Zakończy się piknikiem rodzinnym w Ogrodzie Saskim.

Marsze dla Życia i Rodziny odbędą się m.in. w Łodzi - pod patronatem metropolity łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego. Podczas pikniku rodzinnego zaplanowano m.in. koncerty, pokazy tańca i żonglerki. Przewidziano również konkursy dla całych rodzin.

W Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) Marsz rozpocznie się mszą św. w bazylice. Po Eucharystii, kolumna przejdzie ulicami miasta na tereny przy hali "Milenium", gdzie odbędzie się festyn z konkurencjami sportowymi dla rodzin.

W Koszalinie Marsz również rozpocznie się mszą św. w kościele pw. Św. Wojciecha. Potem uczestnicy przejdą główną ulicą miasta - ul. Zwycięstwa na plac przed ratuszem, gdzie będą mogli wziąć udział w imprezie "Wytańczmy rekord", organizowanej przez Centrum Kultury 105.

W Opolu Marsz przejdzie z pl. Kopernika ulicami: Oleską, Żeromskiego, Reymonta, Ozimską – aż na pl. Wolności, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. Zaplanowano występy zespołów, rodzinne gry i zabawy, naukę pierwszej pomocy. Wręczone zostaną tytuły ambasadora życia i rodziny. Komu – tego organizatorzy nie chcieli zdradzić.

W Lublinie Marsz rozpocznie się koncertem na placu przed Kolegium Jana Pawła II KUL, w którym wystąpią m.in. utalentowane rodziny. Potem zgromadzeni przejdą przez centrum miasta do archikatedry lubelskiej, gdzie mszę św. odprawi metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. W Krakowie uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny wyruszą z pl. Jana Matejki, a następnie przejdą przez Rynek Główny, ulice Franciszkańską i Piłsudskiego do Parku im. dr. H. Jordana. W parku odbędzie się piknik rodzinny, w ramach którego wystąpią m.in. muzycy: Tadek Firma Solo, Arkadio, Kola, YesKiezSirumem. Na zainteresowanych czekać będą stoiska wydawnictw o tematyce rodzinnej oraz z muzyką chrześcijańską.

Podobne Marsze odbędą się w Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Radomiu, Poznaniu, Kielcach, Bydgoszczy. W niektórych ośrodkach odbyły się one już wcześniej. W wielu miastach zaplanowano Marsze w terminach późniejszych, m. in. na Śląsku.

Marsze dla Życia i Rodziny odbywają się co roku w ostatnią niedzielę maja.

PAP, lz  

[fot: marsz.org]


Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook