Jedynie prawda jest ciekawa


Rozstrzelali 22 tys. polskich obywateli. Ponad 250 tysięcy trafiło do niewoli

08.04.2018
katryn08042018
Rozstrzelali 22 tys. polskich obywateli. Ponad 250 tysięcy trafiło do niewoli

Katyński Marsz Cieni, upamiętniający Polaków poległych i pomordowanych na Wschodzie, po raz jedenasty przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy. Uczestnicy ubrani w historyczne, polskie i sowieckie mundury pokonali trasę w milczeniu.

"Oddajemy hołd osobom, które zginęły w Katyniu, ale także tym, które zginęły na Wschodzie z rąk Sowietów: oficerom Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej. Idziemy w milczeniu i zawsze podkreślamy, że milczenie jest siłą tego marszu, krzykiem o pamięć ofiar" - powiedział PAP koordynator marszu Jarosław Wróblewski.

Jak dodał, prawda o zagładzie 1940 r. przestała być zakłamywana dopiero po 1989 r. "Dzięki żywej pamięci, w sercu Warszawy, oficerowie z Katynia będą symbolicznie wśród nas" - zaznaczył Wróblewski.

Z informacji przekazanych PAP przez organizatorów wynika, że w marszu uczestniczyło kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszeń i osób prywatnych, w sumie prawie 400 osób, w tym również kobiety i dzieci w strojach z epoki. Uroczystość poprzedziła msza św. w Muzeum Katyńskim w intencji zamordowanych przez Sowietów polskich żołnierzy.

W inscenizacji uczestniczyli pasjonaci historii z grup historycznych i rekonstrukcyjnych, którzy ubrani byli m.in. w mundury żołnierzy Wojska Polskiego, Policji Państwowej, a także funkcjonariuszy NKWD. Wielu z nich miało rekwizyty z epoki - m.in. walizki i manierki.

Kolumna, na czele której jechał historyczny pojazd NKWD, tzw. czarny woron, wyruszyła sprzed Muzeum Wojska Polskiego; przemieszczała się Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Przed kościołem pw. Świętego Krzyża została odczytana korespondencja obozowa, a przed Pałacem Prezydenckim zapalono znicz ofiarom katastrofy smoleńskiej 2010 r. Następnie marsz ruszył ulicami Starego Miasta. Na Placu Zamkowym odczytano listy zabitych oficerów, a w okolicach Nowego Miasta przywołano wspomnienia zamordowanych kapelanów.

Uroczystość zakończyła się pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gdzie członkom grup rekonstrukcyjnych związano ręce, a następnie przykryto ich symbolicznym czarnym materiałem. Uczestnicy odśpiewali hymn, odmówili modlitwę; część z nich wzniosła okrzyki "cześć i chwała bohaterom".

Katyński Marsz Cieni organizowany jest w Warszawie od 2008 r. Organizatorem jest Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław", a wydarzeniu patronuje Instytut Pamięci Narodowej. Jak podkreślają organizatorzy, marsz "nie ma charakteru politycznego; ma wymiar historyczny".

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy trafili do sieci obozów utworzonych przez szefa NKWD Ławrientija Berię. Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD - wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. - rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego.

Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni. W tym samym czasie, kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRR, przeprowadzonej również przez władze sowieckie.(PAP)autor: Marek Sławiński


Warto poczytać

 1. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 2. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 3. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 4. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 5. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 6. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 7. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook