Jedynie prawda jest ciekawa


Marnotrawstwo MON-u

12.10.2011

Skandalu z zakupem przez wojsko 20 luksusowych land-roverów ciąg dalszy. „Kukułcze jajo”, jak niektórzy określili ten zakup, trafi do dowódców jednostek liniowych – informuje „Rzeczpospolita”.

Terenowe limuzyny zamówił zimą tego roku Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Każdy z 20 land-roverów discovery z bogatym wyposażeniem i skórzaną tapicerką kosztował ponad 250 tys. zł. Wojskowi tłumaczyli, że auta będą potrzebne do zabezpieczania zagranicznych wizyt podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Okazało się jednak, że zajmuje się tym przede wszystkim BOR, który specjalnie na prezydencję kupił 27 samochodów Audi za łączną kwotę ok. 7,5 mln zł. BOR dziwił się zakupom wojska.

Kilka tygodni po zakupie land-rovery trafiły do najwyższych dowódców i urzędników (m.in. dowódców Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Żandarmerii Wojskowej). Jednak po nagłośnieniu sprawy ówczesny szef MON Bogdan Klich zadecydował, że wszystkie auta trafią do Garnizonu Warszawa.

Gen. Roman Polko przyznaje, że zakup tego typu aut wydaje się błędem. Armii potrzebne są pojazdy terenowe przydatne w warunkach bojowych i zdatne do użytku w skomplikowanym terenie, a nie luksusowe pojazdy do przewożenia VIP–ów”– mówi w rozmowie ze Stefczyk.info. Jako odpowiedzialnego za tego typu decyzje gen. Polko wskazuje poprzedniego ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

Obecnie następca Klicha, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zadecydował, że 20 luksusowych pojazdów, zamiast służyć generałom i urzędnikom, trafi do dowódców liniowych. Kilka dni temu auta zostały wysłane m.in. do Żagania, Krakowa, Gdyni i Tomaszowa Mazowieckiego.

Już w czerwcu Najwyższa Izba Kontroli w swoich raportach wskazała te sprawę do wyjaśnienia – mówi dla Stefczyk.info Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK. Dalsze kroki i decyzje w tej sprawie należą już do odpowiednich, poinformowanych o tym organów – dodaje.

W związku z problematycznym zakupem przez armię przetoczyła się fala krytyki. Te samochody są jak kukułcze jajo. Generałowie nie chcą nimi jeździć, bo boją się, że będą posądzeni o afiszowanie się w luksusowej limuzynie w sytuacji, gdy w wojsku brakuje pieniędzy na wszystko, a zwykli żołnierze jeżdżą starymi tarpanami honkerami – stwierdzał jeden z wysokich oficerów. Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, uważał z kolei, że sprawą powinni zająć się prokuratorzy. Gen. Sławomir Petelicki, twórca GROM, wyrażając swoje zdumienie dodawał, że takimi samochodami jeżdżą w Londynie najbogatsi Rosjanie.

Ekspert wojskowy Janusz Walczak stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że decyzja ministra Siemoniaka pokazała, jak naciągane były tłumaczenia armii uzasadniające zakupy.

RoJ

[fot. Landrover.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook