Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Marnotrawstwo MON-u

12.10.2011

Skandalu z zakupem przez wojsko 20 luksusowych land-roverów ciąg dalszy. „Kukułcze jajo”, jak niektórzy określili ten zakup, trafi do dowódców jednostek liniowych – informuje „Rzeczpospolita”.

Terenowe limuzyny zamówił zimą tego roku Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Każdy z 20 land-roverów discovery z bogatym wyposażeniem i skórzaną tapicerką kosztował ponad 250 tys. zł. Wojskowi tłumaczyli, że auta będą potrzebne do zabezpieczania zagranicznych wizyt podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Okazało się jednak, że zajmuje się tym przede wszystkim BOR, który specjalnie na prezydencję kupił 27 samochodów Audi za łączną kwotę ok. 7,5 mln zł. BOR dziwił się zakupom wojska.

Kilka tygodni po zakupie land-rovery trafiły do najwyższych dowódców i urzędników (m.in. dowódców Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Żandarmerii Wojskowej). Jednak po nagłośnieniu sprawy ówczesny szef MON Bogdan Klich zadecydował, że wszystkie auta trafią do Garnizonu Warszawa.

Gen. Roman Polko przyznaje, że zakup tego typu aut wydaje się błędem. Armii potrzebne są pojazdy terenowe przydatne w warunkach bojowych i zdatne do użytku w skomplikowanym terenie, a nie luksusowe pojazdy do przewożenia VIP–ów”– mówi w rozmowie ze Stefczyk.info. Jako odpowiedzialnego za tego typu decyzje gen. Polko wskazuje poprzedniego ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

Obecnie następca Klicha, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zadecydował, że 20 luksusowych pojazdów, zamiast służyć generałom i urzędnikom, trafi do dowódców liniowych. Kilka dni temu auta zostały wysłane m.in. do Żagania, Krakowa, Gdyni i Tomaszowa Mazowieckiego.

Już w czerwcu Najwyższa Izba Kontroli w swoich raportach wskazała te sprawę do wyjaśnienia – mówi dla Stefczyk.info Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK. Dalsze kroki i decyzje w tej sprawie należą już do odpowiednich, poinformowanych o tym organów – dodaje.

W związku z problematycznym zakupem przez armię przetoczyła się fala krytyki. Te samochody są jak kukułcze jajo. Generałowie nie chcą nimi jeździć, bo boją się, że będą posądzeni o afiszowanie się w luksusowej limuzynie w sytuacji, gdy w wojsku brakuje pieniędzy na wszystko, a zwykli żołnierze jeżdżą starymi tarpanami honkerami – stwierdzał jeden z wysokich oficerów. Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, uważał z kolei, że sprawą powinni zająć się prokuratorzy. Gen. Sławomir Petelicki, twórca GROM, wyrażając swoje zdumienie dodawał, że takimi samochodami jeżdżą w Londynie najbogatsi Rosjanie.

Ekspert wojskowy Janusz Walczak stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że decyzja ministra Siemoniaka pokazała, jak naciągane były tłumaczenia armii uzasadniające zakupy.

RoJ

[fot. Landrover.pl]

Słowa kluczowe:

marnotrwstwo

,

MON

,

land rover

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook