Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Marnotrawstwo MON-u

12.10.2011

Skandalu z zakupem przez wojsko 20 luksusowych land-roverów ciąg dalszy. „Kukułcze jajo”, jak niektórzy określili ten zakup, trafi do dowódców jednostek liniowych – informuje „Rzeczpospolita”.

Terenowe limuzyny zamówił zimą tego roku Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Każdy z 20 land-roverów discovery z bogatym wyposażeniem i skórzaną tapicerką kosztował ponad 250 tys. zł. Wojskowi tłumaczyli, że auta będą potrzebne do zabezpieczania zagranicznych wizyt podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Okazało się jednak, że zajmuje się tym przede wszystkim BOR, który specjalnie na prezydencję kupił 27 samochodów Audi za łączną kwotę ok. 7,5 mln zł. BOR dziwił się zakupom wojska.

Kilka tygodni po zakupie land-rovery trafiły do najwyższych dowódców i urzędników (m.in. dowódców Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Żandarmerii Wojskowej). Jednak po nagłośnieniu sprawy ówczesny szef MON Bogdan Klich zadecydował, że wszystkie auta trafią do Garnizonu Warszawa.

Gen. Roman Polko przyznaje, że zakup tego typu aut wydaje się błędem. Armii potrzebne są pojazdy terenowe przydatne w warunkach bojowych i zdatne do użytku w skomplikowanym terenie, a nie luksusowe pojazdy do przewożenia VIP–ów”– mówi w rozmowie ze Stefczyk.info. Jako odpowiedzialnego za tego typu decyzje gen. Polko wskazuje poprzedniego ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

Obecnie następca Klicha, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zadecydował, że 20 luksusowych pojazdów, zamiast służyć generałom i urzędnikom, trafi do dowódców liniowych. Kilka dni temu auta zostały wysłane m.in. do Żagania, Krakowa, Gdyni i Tomaszowa Mazowieckiego.

Już w czerwcu Najwyższa Izba Kontroli w swoich raportach wskazała te sprawę do wyjaśnienia – mówi dla Stefczyk.info Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK. Dalsze kroki i decyzje w tej sprawie należą już do odpowiednich, poinformowanych o tym organów – dodaje.

W związku z problematycznym zakupem przez armię przetoczyła się fala krytyki. Te samochody są jak kukułcze jajo. Generałowie nie chcą nimi jeździć, bo boją się, że będą posądzeni o afiszowanie się w luksusowej limuzynie w sytuacji, gdy w wojsku brakuje pieniędzy na wszystko, a zwykli żołnierze jeżdżą starymi tarpanami honkerami – stwierdzał jeden z wysokich oficerów. Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, uważał z kolei, że sprawą powinni zająć się prokuratorzy. Gen. Sławomir Petelicki, twórca GROM, wyrażając swoje zdumienie dodawał, że takimi samochodami jeżdżą w Londynie najbogatsi Rosjanie.

Ekspert wojskowy Janusz Walczak stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że decyzja ministra Siemoniaka pokazała, jak naciągane były tłumaczenia armii uzasadniające zakupy.

RoJ

[fot. Landrover.pl]

Słowa kluczowe:

marnotrwstwo

,

MON

,

land rover

Warto poczytać

 1. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

 2. szczerskipapSISI 24.05.2017

  Szczerski o szczycie NATO

  Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

 3. mid-17524148 24.05.2017

  B. właściciel Jet Air przed komisją ds. Amber Gold

  "Pierwszy kontakt z Marcinem P. miałem w czerwcu 2011 r.; dzień po naszym spotkaniu i przedstawieniu propozycji inwestycji w Jet Air przelano nam pieniądze" – mówił były właściciel OLT Jet Air Poland Krzysztof Wicherek w środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

 4. mid-17523010 24.05.2017

  Macierewicz: Zobowiązuję się do służby Polsce

  „Trzeba, by na czele rządu stali tacy ludzie, którzy rozumieją, czym jest bezpieczeństwo, patriotyzm i Ojczyzna”.

 5. macierewiczpap 24.05.2017

  Przepadł wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza

  Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MON min. Antoniego Macierewicza. W głosowaniu 190 posłów opowiedziało się za jego odwołaniem, 238 – przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

 6. mid-17524161 24.05.2017

  Ostre słowa premier Szydło w obronie szefa MON

  "Dokąd zmierzasz Europo? Powstań z kolan, bo będziesz opłakiwała codziennie swoje dzieci!"

 7. bkempa1270x714sgs1bs32b2sb 24.05.2017

  Kempa: Budka godzi w moje dobre imię

  „Mam prawo, aby chronić moje dobre imię i będę korzystać z tych instrumentów” - podkreśliła szefowa KPRM.

 8. carac21 24.05.2017

  Airbus Helicopters poszkodowanym?

  Grupa Airbus Helicopters wystąpiła o dołączenie jej w charakterze poszkodowanego do postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień - poinformowała firma w środę PAP.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook