Jedynie prawda jest ciekawa


Mariusz Kamiński ma prawo do obrony

09.06.2014

Konstytucjonaliści nie mają wątpliwości: poseł ma prawo zabrać głos w swojej obronie. Czy były szef CBA Mariusz Kamiński będzie miał szanse na odparcie prokuratorskich zarzutów?

Poseł ma prawo zabrać głos w swojej obronie - tak dr Ryszard Piotrowski z UW ocenia sprawę debaty nad uchyleniem immunitetu Mariuszowi Kamińskiemu. Inny konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek zgadza się, ale widzi w tej sprawie konflikt kilku dóbr i wartości.

"Dziś nie wiemy, czy poseł będzie się odnosił do spraw objętych tajemnicą, więc tym bardziej nie wiemy, czy naruszy zakaz. Nie możemy tego z góry zakładać" - ocenił dr Piotrowski. Dlatego, jego zdaniem, nie można zakazać Kamińskiemu zabrania głosu w debacie nad uchyleniem mu immunitetu, skoro Regulamin Sejmu dopuszcza taką możliwość.

"W demokratycznym państwie prawnym należy ograniczać tajne działania władzy publicznej, bo wartością takiego państwa jest jawność działania władzy. Jawność jest też regułą, a tajność winna być wyjątkiem, który może wystąpić jeśli wymaga tego dobro państwa. Ale dobro państwa przede wszystkim wymaga jawności" - powiedział dr Piotrowski.

Prof. Winczorek, oceniając całą sprawę, widzi w niej konflikt co najmniej kilku chronionych prawnie dóbr i wartości. "Marszałek i Prezydium Sejmu będą musieli to jakoś rozwiązać" - dodał. Przyznał, że nie można posłowi odmówić prawa do bronienia się przed zarzutem, jaki chce postawić mu prokuratura. "Konsekwencje uchylenia immunitetu mogą być dalekosiężne, bo decyduje się tu nie tylko zgoda na stawianie zarzutów, ale też na ewentualne oskarżenie, skazanie lub nawet wykonanie kary pozbawienia wolności" - podkreślił.

Konstytucjonalista uważa, że prowadzący obrady marszałek Sejmu, wysłuchując posła przemawiającego w swojej sprawie, powinien być gotów do reakcji, jeśli poseł naruszy ustawowe zakazy. "Być może Sejm powinien jeszcze wystąpić do szefa CBA, aby wydał zgodę na ujawnienie przez pana Kamińskiego takich informacji" - mówił.

W związku z tym, że obrady Sejmu w tej części mają być tajne, Winczorek uznał, że w podobnych przypadkach trudno o zachowanie dyskrecji przez prawie 500 osób. "Ale każdy, kto ujawniłby informację tajną, podlega karze. Jest tu splot co najmniej kilku dóbr i interesów: podejrzanego posła, jest interes służby, być może jest też interes państwa w szerszym rozumieniu" - wyliczał.

We wtorek Sejm na utajnionym posiedzeniu ma zdecydować, czy uchylić immunitet Kamińskiemu. W związku z tym, jeszcze pod koniec maja szef CBA Paweł Wojtunik skierował pismo do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, w którym wskazał, że Kamiński "nie posiada zezwolenia na udzielenie informacji niejawnej wydanego przez szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego".

Dlatego - napisał Wojtunik - "ewentualne udostępnienie informacji niejawnej przez byłego funkcjonariusza CBA, bez udzielonej zgody", będzie stanowić przestępstwo ujawnienia tajemnicy. Ustawa o CBA zabrania ujawniania informacji o osobach uczestniczących w działaniach operacyjnych oraz formach i metodach prowadzenia tych czynności.

Kamiński twierdzi, że CBA chce zablokować jego wystąpienie w Sejmie. "Pismo (Wojtunika) traktuję jako próbę zablokowania mojego wystąpienia w Sejmie. Jest ono jednak tylko dowodem nadgorliwości i niekompetencji pana Wojtunika" - powiedział Kamiński.

Biuro legislacyjne Kancelarii Sejmu w opinii prawnej - odnoszącej się do pisma szefa CBA - podkreśla, że "posłowi, którego dotyczy wniosek o uchylenie immunitetu, przysługuje konstytucyjne prawo do obrony i wynikające z niego konsekwencje, w tym również to, że poseł, którego dotyczy wniosek, o ile oczywiście realizuje prawo do obrony, może bez zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy informacji niejawnych, przedstawiać te informacje na posiedzeniu Sejmu".

O uchylenie immunitetu Kamińskiemu wnioskuje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która chce mu postawić zarzuty przekroczenia uprawnień podczas czynności operacyjnych CBA, w czasach kiedy kierował nim obecny poseł PiS. Choć stołeczni śledczy nie ujawniają treści zarzutów, to media informują, że chodzi m.in. o sprawy Weroniki Marczuk i b. prezesa Wydawnictw Naukowo-Technicznych Bogusława Seredyńskiego, którym Biuro próbowało udowodnić korupcję i płatną protekcję, a także willi w Kazimierzu Dolnym, której - jak domniemywało CBA - cichymi właścicielami byli Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy.

By zapewnić tajność obrad, przewidziane zostały nadzwyczajne środki, jakich do tej pory nie stosowano w takich okolicznościach. Operację zabezpieczenia posiedzenia przeprowadzić ma Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Drobiazgowo, pod kątem ewentualnego podsłuchu, sprawdzona ma zostać m.in. sala obrad, w całym Sejmie wyłączony zostanie internet bezprzewodowy; również media mają zostać przeniesione do innej części gmachu przy ulicy Wiejskiej. Wchodzący na salę posłowie będą z kolei sprawdzani przy pomocy urządzeń detekcyjnych.

TK,PAP
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 2. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 3. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 4. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 5. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 6. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 7. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 8. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook