Jedynie prawda jest ciekawa


Marianna Popiełuszko - Człowiek Roku 2011

25.01.2012

Matka błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - Marianna Popiełuszko - została "Człowiekiem Roku 2011 Tygodnika Solidarność". Pod nieobecność laureatki, tytuł odebrała w środę w Suchowoli (Podlaskie) w jej imieniu rodzina. Tygodnik uhonorował Mariannę Popiełuszko za - jak napisano w uzasadnieniu - "trwanie na straży pamięci o błogosławionym Księdzu Jerzym, który oddał życie za głoszenie prawdy".

- Ze względu na sędziwy wiek i stan zdrowia laureatka nie odebrała tytułu osobiście. Odebrały go w jej imieniu dzieci, syn Józef i córka Teresa. Wyróżnienie wręczyli przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Jerzy Kłosiński oraz Zbigniew Fabjański, prezes wydawnictwa wydającego tygodnik - poinformował PAP Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego KK Solidarności.

Córka Teresa poinformowała, że dokument o przyznaniu tytułu jej matce zostanie przekazany do Muzeum księdza Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Uroczystość, która odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym imienia ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, zakończyła dwudniowe, wyjazdowe obrady w Podlaskiem Komisji Krajowej Solidarności.

Marianna Popiełuszko mieszka we wsi Okopy koło Suchowoli (Podlaskie) razem z rodziną jednego z synów. Opiekują się nią również działacze podlaskiej Solidarności. 

"Marianna Popiełuszko zawsze była głęboko wierzącą osobą. Jej wychowanie w dużej mierze ukształtowało charakter błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Po jego śmierci Marianna Popiełuszko stała się kontynuatorką dzieła swego syna. Od wielu lat jest także wielką przyjaciółką Solidarności" - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Jerzy Kłosiński powiedział PAP, że Marianna Popiełuszko to "wielka patriotka, która dba o pamięć" o swoim synu, który był "największą ofiarą stanu wojennego". W grudniu 2011, gdy decydowano o wyborze laureata, w 30. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, uznano, że Marianna Popiełuszko jest osobą najbardziej godną tej nagrody. - Dla nas to jest wielki zaszczyt, że możemy taki tytuł przyznać pani Mariannie Popiełuszko - powiedział Kłosiński.

Dodał, że Marianna Popiełuszko zawsze bierze udział w pielgrzymce ludzi pracy do Częstochowy, którą zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko i przez to kontynuuje tradycję rozpoczętą przez syna. - Wydaje nam się, że jest to na tyle ważne, a nie zawsze dostrzegane w Polsce przez media, że ta starsza pani jest tak oddana tej sprawie, dla której poświęcił życie ksiądz Jerzy - powiedział Kłosiński.

Marianna Popiełuszko 1 czerwca 2010 roku obchodziła setne urodziny. Miało to miejsce na kilka dni przed uroczystościami beatyfikacyjnymi jej syna. Niektóre źródła jako rok jej urodzenia podają 1920. W akcie urodzenia i dowodzie osobistym to rok 1910.

"Tygodnik Solidarność" przyznaje tytuł "Człowieka Roku" od 1997 r. Gazeta honoruje osoby, które swoją działalnością wpływają na kształtowanie opinii społecznej. W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Lech Kaczyński, Jerzy Buzek, Ewa Tomaszewska, Waldemar Łysiak, kardynał Stanisław Dziwisz, abp Sławoj Leszek Głódź. Nagrodę przyznaje kolegium redakcyjne gazety.

PAP
[fot. Jacek Kiejko]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 3. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 4. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 5. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 6. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 7. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook