Jedynie prawda jest ciekawa

Marianna Popiełuszko - Człowiek Roku 2011

25.01.2012

Matka błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - Marianna Popiełuszko - została "Człowiekiem Roku 2011 Tygodnika Solidarność". Pod nieobecność laureatki, tytuł odebrała w środę w Suchowoli (Podlaskie) w jej imieniu rodzina. Tygodnik uhonorował Mariannę Popiełuszko za - jak napisano w uzasadnieniu - "trwanie na straży pamięci o błogosławionym Księdzu Jerzym, który oddał życie za głoszenie prawdy".

- Ze względu na sędziwy wiek i stan zdrowia laureatka nie odebrała tytułu osobiście. Odebrały go w jej imieniu dzieci, syn Józef i córka Teresa. Wyróżnienie wręczyli przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Jerzy Kłosiński oraz Zbigniew Fabjański, prezes wydawnictwa wydającego tygodnik - poinformował PAP Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego KK Solidarności.

Córka Teresa poinformowała, że dokument o przyznaniu tytułu jej matce zostanie przekazany do Muzeum księdza Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Uroczystość, która odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym imienia ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, zakończyła dwudniowe, wyjazdowe obrady w Podlaskiem Komisji Krajowej Solidarności.

Marianna Popiełuszko mieszka we wsi Okopy koło Suchowoli (Podlaskie) razem z rodziną jednego z synów. Opiekują się nią również działacze podlaskiej Solidarności. 

"Marianna Popiełuszko zawsze była głęboko wierzącą osobą. Jej wychowanie w dużej mierze ukształtowało charakter błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Po jego śmierci Marianna Popiełuszko stała się kontynuatorką dzieła swego syna. Od wielu lat jest także wielką przyjaciółką Solidarności" - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Jerzy Kłosiński powiedział PAP, że Marianna Popiełuszko to "wielka patriotka, która dba o pamięć" o swoim synu, który był "największą ofiarą stanu wojennego". W grudniu 2011, gdy decydowano o wyborze laureata, w 30. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, uznano, że Marianna Popiełuszko jest osobą najbardziej godną tej nagrody. - Dla nas to jest wielki zaszczyt, że możemy taki tytuł przyznać pani Mariannie Popiełuszko - powiedział Kłosiński.

Dodał, że Marianna Popiełuszko zawsze bierze udział w pielgrzymce ludzi pracy do Częstochowy, którą zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko i przez to kontynuuje tradycję rozpoczętą przez syna. - Wydaje nam się, że jest to na tyle ważne, a nie zawsze dostrzegane w Polsce przez media, że ta starsza pani jest tak oddana tej sprawie, dla której poświęcił życie ksiądz Jerzy - powiedział Kłosiński.

Marianna Popiełuszko 1 czerwca 2010 roku obchodziła setne urodziny. Miało to miejsce na kilka dni przed uroczystościami beatyfikacyjnymi jej syna. Niektóre źródła jako rok jej urodzenia podają 1920. W akcie urodzenia i dowodzie osobistym to rok 1910.

"Tygodnik Solidarność" przyznaje tytuł "Człowieka Roku" od 1997 r. Gazeta honoruje osoby, które swoją działalnością wpływają na kształtowanie opinii społecznej. W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Lech Kaczyński, Jerzy Buzek, Ewa Tomaszewska, Waldemar Łysiak, kardynał Stanisław Dziwisz, abp Sławoj Leszek Głódź. Nagrodę przyznaje kolegium redakcyjne gazety.

PAP
[fot. Jacek Kiejko]

Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook