Jedynie prawda jest ciekawa


Marianna Popiełuszko - Człowiek Roku 2011

25.01.2012

Matka błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - Marianna Popiełuszko - została "Człowiekiem Roku 2011 Tygodnika Solidarność". Pod nieobecność laureatki, tytuł odebrała w środę w Suchowoli (Podlaskie) w jej imieniu rodzina. Tygodnik uhonorował Mariannę Popiełuszko za - jak napisano w uzasadnieniu - "trwanie na straży pamięci o błogosławionym Księdzu Jerzym, który oddał życie za głoszenie prawdy".

- Ze względu na sędziwy wiek i stan zdrowia laureatka nie odebrała tytułu osobiście. Odebrały go w jej imieniu dzieci, syn Józef i córka Teresa. Wyróżnienie wręczyli przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Jerzy Kłosiński oraz Zbigniew Fabjański, prezes wydawnictwa wydającego tygodnik - poinformował PAP Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego KK Solidarności.

Córka Teresa poinformowała, że dokument o przyznaniu tytułu jej matce zostanie przekazany do Muzeum księdza Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Uroczystość, która odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym imienia ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, zakończyła dwudniowe, wyjazdowe obrady w Podlaskiem Komisji Krajowej Solidarności.

Marianna Popiełuszko mieszka we wsi Okopy koło Suchowoli (Podlaskie) razem z rodziną jednego z synów. Opiekują się nią również działacze podlaskiej Solidarności. 

"Marianna Popiełuszko zawsze była głęboko wierzącą osobą. Jej wychowanie w dużej mierze ukształtowało charakter błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Po jego śmierci Marianna Popiełuszko stała się kontynuatorką dzieła swego syna. Od wielu lat jest także wielką przyjaciółką Solidarności" - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Jerzy Kłosiński powiedział PAP, że Marianna Popiełuszko to "wielka patriotka, która dba o pamięć" o swoim synu, który był "największą ofiarą stanu wojennego". W grudniu 2011, gdy decydowano o wyborze laureata, w 30. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, uznano, że Marianna Popiełuszko jest osobą najbardziej godną tej nagrody. - Dla nas to jest wielki zaszczyt, że możemy taki tytuł przyznać pani Mariannie Popiełuszko - powiedział Kłosiński.

Dodał, że Marianna Popiełuszko zawsze bierze udział w pielgrzymce ludzi pracy do Częstochowy, którą zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko i przez to kontynuuje tradycję rozpoczętą przez syna. - Wydaje nam się, że jest to na tyle ważne, a nie zawsze dostrzegane w Polsce przez media, że ta starsza pani jest tak oddana tej sprawie, dla której poświęcił życie ksiądz Jerzy - powiedział Kłosiński.

Marianna Popiełuszko 1 czerwca 2010 roku obchodziła setne urodziny. Miało to miejsce na kilka dni przed uroczystościami beatyfikacyjnymi jej syna. Niektóre źródła jako rok jej urodzenia podają 1920. W akcie urodzenia i dowodzie osobistym to rok 1910.

"Tygodnik Solidarność" przyznaje tytuł "Człowieka Roku" od 1997 r. Gazeta honoruje osoby, które swoją działalnością wpływają na kształtowanie opinii społecznej. W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Lech Kaczyński, Jerzy Buzek, Ewa Tomaszewska, Waldemar Łysiak, kardynał Stanisław Dziwisz, abp Sławoj Leszek Głódź. Nagrodę przyznaje kolegium redakcyjne gazety.

PAP
[fot. Jacek Kiejko]

Warto poczytać

 1. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 2. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 3. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 4. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 5. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 6. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 7. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook