Jedynie prawda jest ciekawa


Marek Jurek: zniszczenie autorytetu TK szkodzi Polsce

26.12.2016

„W Europie Zachodniej naród wybiera rząd, który ma prawo rządzić i wybiera opozycję, która ma prawo oponować. Zniszczenie autorytetu TK jest ogromną szkodą dla Polaków. Dla polityków jest to obojętne”— powiedział w programie „Woronicza 17” europoseł Marek Jurek.

Z kolei Andrzej Halicki z PO stwierdził, że PiS nie ma prawa niszczyć wszystkich instytucji. „Jeżeli mówimy o ograniczonych wolnościach to dla nich fundamentem i gwarancją jest właśnie niezawisłość sądu i Trybunału Konstytucyjnego. Właśnie przez zniszczenie tych instytucji – sądu i TK – Prawo i Sprawiedliwość nie może sobie uzurpować, że może wszystko, bo władza wam dana nie oznacza, ze możecie niszczyć wszystkie te instytucje”— stwierdził Halicki.

Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 powiedział, że liczyli się ze sporami już w zeszłym roku, kiedy składali poprawki do konstytucji. „Już w zeszłym roku, kiedy składaliśmy poprawko do konstytucji, przewidywaliśmy spór, który wynikł z różnicy tych trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji i trzech sędziów wybranych przez Sejm zeszłej kadencji. Obecnie mówimy już o zimnej wojnie wokół Trybunału. Już nie będzie wielkich protestów. Niszczenie Trybunału Konstytucyjnego będzie odbijało się czkawką dla Polaków. Bo sędziowie sami będą próbować interpretować konstytucję, podważając wyroki Trybunału. Nie ma zgody wszystkich stron na sytuację, która wynikła przy wyborze sędziów w ubiegłym roku”— podkreślił Rzymkowski.

Adam Struzik z PSL powiedział, że to dalsza część konfliktu, który można było zażegnać. „PSL przedstawiał odpowiedni projekt ustawy. To jest podobnie, ja z obecną sytuacją. Trybunał Konstytucyjny został sparaliżowany i nie wiem, w jakim porządku prawnym będziemy funkcjonować” – mówił. 

Struzik odniósł się także do słów jednego z sędziów, który stwierdził, że będzie ignorował orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. „Jeżeli sędzia ma do tego podstawy, jeżeli według niego skład TK, który liczy dziś potencjalnie 18 sędziów, jest nieodpowiedni, to coś jest na rzeczy. Tego typu orzeczenia mogą być kwestionowane nie tylko przez sędziów, ale też przez trybunały międzynarodowe” — powiedział Adam Struzik.

Wkt, wPolityce.pl

Fot. [fratria]

Warto poczytać

 1. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 2. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 3. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 4. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 5. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 6. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 7. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 8. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook