Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Marazm wewnątrz PO

26.04.2012

Coraz bardziej nerwowo robi się w Platformie Obywatelskiej. Kolejne sondaże pokazują, że jej przewaga nad Prawem i Sprawiedliwością zmalała już praktycznie do poziomu błędu statystycznego. O to, co się dzieje w partii Donalda Tuska Gazeta Polska Codziennie spytała jej posła Jacka Żalka. Jego zdaniem, jeśli Platforma chce zachować zdolność pozyskiwania wyborców, to nie może tak gwałtownie przechylać się na jedną, lewą stronę.

Zdaniem posła Platformy, jednym z powodów marazmu w partii jest całkowity zanik debaty wewnątrz partii. - Jest to spadek po Grzegorzu Schetynie, który rozumiał kierowanie klubem jako zarządzanie. Ale tego typu praktyka działa na krótką metę.

Żalek nie wyklucza, że w niedalekiej przyszłości może dojść do pęknięć wewnątrz partii, jeśli posłom będą siłą narzucane przekonania w kwestiach wolności sumienia.

- Nigdy narzucanie swojej woli nie służy przełamywaniu niechęci i dialogowi. To, co było siłą Platformy, to umiejętność dyskutowania. Liczę, że znów tak będzie.

Jednocześnie, Żalek ostrożnie zastrzega, że konserwatyści nie są marginalizowani w PO, czego przykładem, jak wskazuje jest minister Jarosław Gowin. Ale jak dodaje, że "nie może być tak, że projekt ustawy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej dotyczący in vitro zostaje przyjęty, bo to 'miła posłanka', a konserwatyście nie mają nic do gadania".

Żalek tłumaczy też, dlaczego jego koledzy klubowi nie akceptują jego projektu dotyczącego farmaceutów i tzw. klauzuli sumienia.

- Opór w mojej partii wynika z niezrozumienia intencji tego projektu. Powodem też są okrzyki lewicowej opozycji - zauważa poseł PO.

Na koniec poseł Platformy krytycznie ocenia obecną debatę publiczną, której przekleństwem jest, jego zdaniem, ciągłe uwikłanie w konflikty personalne.

- Będę z konserwatystami walczył o podstawowe wolności obywatelskie niezależnie od tego, czy są z PiS-u, czy z PO. Jeżeli mogę zrobić coś dobrego z ludźmi Kaczyńskiego, to chciałbym to zrobić, np. przy deregulacji zawodów - kończy Żalek.

Greg/Gazeta Polska Codzienna
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. mid-17118013 18.01.2017

  Premier po przeglądzie pierwszego z resortów

  "Rozmawialiśmy o sprawach, które dla Polaków są najważniejsze - o sprawach bezpieczeństwa, które dla naszego rządu będzie priorytetem".

 2. wsiecitajemnicepawlarabieja2994 18.01.2017

  Nowoczesna tłumaczy się z apelu o interwencję

  Wniosek, który powstał 16 grudnia w Sejmie to był apel do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o uspokojenie sytuacji, a nie apel do instytucji europejskich o interwencję - podkreślił w środę w rozmowie z PAP rzecznik Nowoczesnej Paweł Rabiej.

 3. CyWyVbWgAMLCrd-1 18.01.2017

  CBA w mazowieckim sanepidzie

  Dyrekcja mazowieckiego sanepidu zawarła ze sobą i z kilkudziesięcioma pracownikami umowy zlecenia na prawie 3,5 mln zł.

 4. twarze 18.01.2017

  Twarze zadymiarzy sprzed Sejmu

  Policja publikuje wizerunki uczestników awantur przed Sejmem.

 5. mid-17117016 18.01.2017

  Duda: Budżet uchwalony prawidłowo

  Prezydent Andrzej Duda o podpisaniu ustawy budżetowej.

 6. mid-17117278 17.01.2017

  Rozłam w KOD stał się faktem

  "Zarząd podjął uchwałę, wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia KOD Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego Zarządu".

 7. MAT0971 17.01.2017

  Skandaliczny apel opozycji! Domagano się "interwencji z zewnątrz"

  "16 grudnia, gdy zaczynała się „okupacja Sejmu”, posłowie PO i Nowoczesnej mieli już przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji".

 8. MCz14122016003 17.01.2017

  Grabiec: PiS robi zamach na samorząd

  "Zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczące zmian w samorządowej ordynacji wyborczej traktujemy jako zamach na samorząd".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook