Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Marazm wewnątrz PO

26.04.2012

Coraz bardziej nerwowo robi się w Platformie Obywatelskiej. Kolejne sondaże pokazują, że jej przewaga nad Prawem i Sprawiedliwością zmalała już praktycznie do poziomu błędu statystycznego. O to, co się dzieje w partii Donalda Tuska Gazeta Polska Codziennie spytała jej posła Jacka Żalka. Jego zdaniem, jeśli Platforma chce zachować zdolność pozyskiwania wyborców, to nie może tak gwałtownie przechylać się na jedną, lewą stronę.

Zdaniem posła Platformy, jednym z powodów marazmu w partii jest całkowity zanik debaty wewnątrz partii. - Jest to spadek po Grzegorzu Schetynie, który rozumiał kierowanie klubem jako zarządzanie. Ale tego typu praktyka działa na krótką metę.

Żalek nie wyklucza, że w niedalekiej przyszłości może dojść do pęknięć wewnątrz partii, jeśli posłom będą siłą narzucane przekonania w kwestiach wolności sumienia.

- Nigdy narzucanie swojej woli nie służy przełamywaniu niechęci i dialogowi. To, co było siłą Platformy, to umiejętność dyskutowania. Liczę, że znów tak będzie.

Jednocześnie, Żalek ostrożnie zastrzega, że konserwatyści nie są marginalizowani w PO, czego przykładem, jak wskazuje jest minister Jarosław Gowin. Ale jak dodaje, że "nie może być tak, że projekt ustawy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej dotyczący in vitro zostaje przyjęty, bo to 'miła posłanka', a konserwatyście nie mają nic do gadania".

Żalek tłumaczy też, dlaczego jego koledzy klubowi nie akceptują jego projektu dotyczącego farmaceutów i tzw. klauzuli sumienia.

- Opór w mojej partii wynika z niezrozumienia intencji tego projektu. Powodem też są okrzyki lewicowej opozycji - zauważa poseł PO.

Na koniec poseł Platformy krytycznie ocenia obecną debatę publiczną, której przekleństwem jest, jego zdaniem, ciągłe uwikłanie w konflikty personalne.

- Będę z konserwatystami walczył o podstawowe wolności obywatelskie niezależnie od tego, czy są z PiS-u, czy z PO. Jeżeli mogę zrobić coś dobrego z ludźmi Kaczyńskiego, to chciałbym to zrobić, np. przy deregulacji zawodów - kończy Żalek.

Greg/Gazeta Polska Codzienna
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 6. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook