Jedynie prawda jest ciekawa


Marazm wewnątrz PO

26.04.2012

Coraz bardziej nerwowo robi się w Platformie Obywatelskiej. Kolejne sondaże pokazują, że jej przewaga nad Prawem i Sprawiedliwością zmalała już praktycznie do poziomu błędu statystycznego. O to, co się dzieje w partii Donalda Tuska Gazeta Polska Codziennie spytała jej posła Jacka Żalka. Jego zdaniem, jeśli Platforma chce zachować zdolność pozyskiwania wyborców, to nie może tak gwałtownie przechylać się na jedną, lewą stronę.

Zdaniem posła Platformy, jednym z powodów marazmu w partii jest całkowity zanik debaty wewnątrz partii. - Jest to spadek po Grzegorzu Schetynie, który rozumiał kierowanie klubem jako zarządzanie. Ale tego typu praktyka działa na krótką metę.

Żalek nie wyklucza, że w niedalekiej przyszłości może dojść do pęknięć wewnątrz partii, jeśli posłom będą siłą narzucane przekonania w kwestiach wolności sumienia.

- Nigdy narzucanie swojej woli nie służy przełamywaniu niechęci i dialogowi. To, co było siłą Platformy, to umiejętność dyskutowania. Liczę, że znów tak będzie.

Jednocześnie, Żalek ostrożnie zastrzega, że konserwatyści nie są marginalizowani w PO, czego przykładem, jak wskazuje jest minister Jarosław Gowin. Ale jak dodaje, że "nie może być tak, że projekt ustawy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej dotyczący in vitro zostaje przyjęty, bo to 'miła posłanka', a konserwatyście nie mają nic do gadania".

Żalek tłumaczy też, dlaczego jego koledzy klubowi nie akceptują jego projektu dotyczącego farmaceutów i tzw. klauzuli sumienia.

- Opór w mojej partii wynika z niezrozumienia intencji tego projektu. Powodem też są okrzyki lewicowej opozycji - zauważa poseł PO.

Na koniec poseł Platformy krytycznie ocenia obecną debatę publiczną, której przekleństwem jest, jego zdaniem, ciągłe uwikłanie w konflikty personalne.

- Będę z konserwatystami walczył o podstawowe wolności obywatelskie niezależnie od tego, czy są z PiS-u, czy z PO. Jeżeli mogę zrobić coś dobrego z ludźmi Kaczyńskiego, to chciałbym to zrobić, np. przy deregulacji zawodów - kończy Żalek.

Greg/Gazeta Polska Codzienna
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook