Jedynie prawda jest ciekawa


Marazm wewnątrz PO

26.04.2012

Coraz bardziej nerwowo robi się w Platformie Obywatelskiej. Kolejne sondaże pokazują, że jej przewaga nad Prawem i Sprawiedliwością zmalała już praktycznie do poziomu błędu statystycznego. O to, co się dzieje w partii Donalda Tuska Gazeta Polska Codziennie spytała jej posła Jacka Żalka. Jego zdaniem, jeśli Platforma chce zachować zdolność pozyskiwania wyborców, to nie może tak gwałtownie przechylać się na jedną, lewą stronę.

Zdaniem posła Platformy, jednym z powodów marazmu w partii jest całkowity zanik debaty wewnątrz partii. - Jest to spadek po Grzegorzu Schetynie, który rozumiał kierowanie klubem jako zarządzanie. Ale tego typu praktyka działa na krótką metę.

Żalek nie wyklucza, że w niedalekiej przyszłości może dojść do pęknięć wewnątrz partii, jeśli posłom będą siłą narzucane przekonania w kwestiach wolności sumienia.

- Nigdy narzucanie swojej woli nie służy przełamywaniu niechęci i dialogowi. To, co było siłą Platformy, to umiejętność dyskutowania. Liczę, że znów tak będzie.

Jednocześnie, Żalek ostrożnie zastrzega, że konserwatyści nie są marginalizowani w PO, czego przykładem, jak wskazuje jest minister Jarosław Gowin. Ale jak dodaje, że "nie może być tak, że projekt ustawy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej dotyczący in vitro zostaje przyjęty, bo to 'miła posłanka', a konserwatyście nie mają nic do gadania".

Żalek tłumaczy też, dlaczego jego koledzy klubowi nie akceptują jego projektu dotyczącego farmaceutów i tzw. klauzuli sumienia.

- Opór w mojej partii wynika z niezrozumienia intencji tego projektu. Powodem też są okrzyki lewicowej opozycji - zauważa poseł PO.

Na koniec poseł Platformy krytycznie ocenia obecną debatę publiczną, której przekleństwem jest, jego zdaniem, ciągłe uwikłanie w konflikty personalne.

- Będę z konserwatystami walczył o podstawowe wolności obywatelskie niezależnie od tego, czy są z PiS-u, czy z PO. Jeżeli mogę zrobić coś dobrego z ludźmi Kaczyńskiego, to chciałbym to zrobić, np. przy deregulacji zawodów - kończy Żalek.

Greg/Gazeta Polska Codzienna
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook