Jedynie prawda jest ciekawa


Marazm wewnątrz PO

26.04.2012

Coraz bardziej nerwowo robi się w Platformie Obywatelskiej. Kolejne sondaże pokazują, że jej przewaga nad Prawem i Sprawiedliwością zmalała już praktycznie do poziomu błędu statystycznego. O to, co się dzieje w partii Donalda Tuska Gazeta Polska Codziennie spytała jej posła Jacka Żalka. Jego zdaniem, jeśli Platforma chce zachować zdolność pozyskiwania wyborców, to nie może tak gwałtownie przechylać się na jedną, lewą stronę.

Zdaniem posła Platformy, jednym z powodów marazmu w partii jest całkowity zanik debaty wewnątrz partii. - Jest to spadek po Grzegorzu Schetynie, który rozumiał kierowanie klubem jako zarządzanie. Ale tego typu praktyka działa na krótką metę.

Żalek nie wyklucza, że w niedalekiej przyszłości może dojść do pęknięć wewnątrz partii, jeśli posłom będą siłą narzucane przekonania w kwestiach wolności sumienia.

- Nigdy narzucanie swojej woli nie służy przełamywaniu niechęci i dialogowi. To, co było siłą Platformy, to umiejętność dyskutowania. Liczę, że znów tak będzie.

Jednocześnie, Żalek ostrożnie zastrzega, że konserwatyści nie są marginalizowani w PO, czego przykładem, jak wskazuje jest minister Jarosław Gowin. Ale jak dodaje, że "nie może być tak, że projekt ustawy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej dotyczący in vitro zostaje przyjęty, bo to 'miła posłanka', a konserwatyście nie mają nic do gadania".

Żalek tłumaczy też, dlaczego jego koledzy klubowi nie akceptują jego projektu dotyczącego farmaceutów i tzw. klauzuli sumienia.

- Opór w mojej partii wynika z niezrozumienia intencji tego projektu. Powodem też są okrzyki lewicowej opozycji - zauważa poseł PO.

Na koniec poseł Platformy krytycznie ocenia obecną debatę publiczną, której przekleństwem jest, jego zdaniem, ciągłe uwikłanie w konflikty personalne.

- Będę z konserwatystami walczył o podstawowe wolności obywatelskie niezależnie od tego, czy są z PiS-u, czy z PO. Jeżeli mogę zrobić coś dobrego z ludźmi Kaczyńskiego, to chciałbym to zrobić, np. przy deregulacji zawodów - kończy Żalek.

Greg/Gazeta Polska Codzienna
[fot. PAP/Radek Pietruszka]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook