Jedynie prawda jest ciekawa


Manifestacje w obronie Telewizji Trwam

01.04.2012

Około 5 tys. ludzi w Szczecinie, kilka tys. w Kielcach oraz ponad 2 tys. osób w Poznaniu manifestowało wczoraj przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym i łamaniu wolności mediów.

Poznań:

Manifestacja rozpoczęła się pod Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, zakończyła pod pomnikiem Czerwca 1956 roku. 

W proteście uczestniczyli przedstawiciele Kół Radia Maryja, Klubu Gazety Polskiej, Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości.

W czasie marszu przez miasto demonstrujący skandowali hasła "Nie oddamy wam telewizji Trwam" "Wolność słowa, wolne media wolna Polska" oraz "Bóg honor i ojczyzna". Na transparentach nieśli napisy "Żądamy TV Trwam. Dość kłamstwa i szerzenia nienawiści".

Pod Pomnikiem Czerwca 1956 roku, po odśpiewaniu hymnu, odczytano apel Rodzin Radia Maryja.

"My zebrani na manifestacji 31 marca 2012 roku w proteście przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie, stanowczo domagamy się zmiany decyzji przez KRRiTV. Ta decyzja uwzględnia tylko potrzeby części społeczeństwa, nie uwzględnia potrzeb ogromnej rzeszy katolików, którzy stanowiących większość naszego Narodu" - głosi apel.

"Chcemy upomnieć się o wolność słowa w Polsce. Dziś Platforma Obywatelska ogranicza dostęp do katolickich mediów, chodzi o nieumieszczenie na multipleksie cyfrowym Telewizji Trwam, która nadaje od wielu lat i ma wiernych widzów. To jest absolutny skandal, że nie ma telewizji Trwam na multipleksie, a są tam stacje dopiero rozpoczynające działalność" - powiedział PAP Filip Rdesiński z Solidarnej Polski, która była współorganizatorem marszu.

Uczestnicy manifestacji zapowiedzieli swój przyjazd na ogólnopolską manifestacje w obronie TV Trwam w Warszawie, która planowana jest na 21 kwietnia.

Szczecin:

Marsz poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny w szczecińskiej archikatedrze. Uczestnicy marszu przeszli spod świątyni przed urząd wojewódzki, by tam złożyć pismo, w którym sprzeciwiają się nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.

Organizatorami przemarszu były m.in. Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Szczeciński Klub Gazety Polskiej, Stowarzyszenie im. Lecha Kaczyńskiego. W proteście uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kół Radia Maryja, Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości, w tym zachodniopomorscy posłowie tej partii, m.in.  Joachim Brudziński.

Protestujący nieśli polskie flagi, transparenty antyrządowe oraz z poparciem dla Radia Maryja i TV Trwam. Skandowali m.in.: "Nie oddamy wam Telewizji Trwam", "Bolszewika polityka prześladować katolika", "Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela wolność słowa nam odbiera".

"Decyzja KRRiTV godzi w wolność religijną i jest ograniczeniem wolności słowa" - napisali m.in. w swym apelu uczestnicy protestu. Nazwali ją "polityczną i krzywdząca katolików". Domagali się, by NIK zbadała proces przyznawania koncesji na multipleksie.

Przemawiając do zebranych Brudziński mówił m.in., że premier Donald Tusk marginalizuje Szczecin, bowiem "zażądał na piśmie uzasadnienia, dlaczego tor wodny do Szczecina miałby być pogłębiony". Przypomniał, że wiele przedsiębiorstw szczecińskich upadło, w tym tamtejsza stocznia. Silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu - przypominał słowa Lecha Kaczyńskiego.

"Dzisiaj z polskiego Szczecina zadajmy pytanie premierowi Tuskowi, czy rzeczywiście postrzega politykę i realizuje ją jako roztropną troskę o dobro wspólne" - mówił.

"My jesteśmy Polakami, a to, że jesteśmy katolikami wcale nie oznacza, że jesteśmy  drugiej kategorii. My jesteśmy u siebie i niech z polskiego Szczecina popłynie ten głos, niech zobaczą, że ta ziemia i ci ludzie się budzą, ponieważ chcemy prawdy, chcemy Telewizji Trwam, chcemy wolności mediów i chcemy zakładów pracy w Szczecinie" - wołał.

Wystąpienie posła tłum nagradzał oklaskami. Wielokrotnie oklaski przerywały też homilię podczas mszy w katedrze, wygłaszaną przez ks. Aleksandra Ziejewskiego, proboszcza szczecińskiej bazyliki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

Podczas mszy koncelebrowanej przez kilkudziesięciu księży z całej archidiecezji, ks. Ziejewski podkreślał, że uczestnictwo w tej eucharystii to "wyznanie miłości Boga i Ojczyzny oraz prośba, by panowało w niej boże prawo". 

"Każda próba domagania się, by życie publiczne i porządek prawny były oparte na ewangelii, spotyka się z ostrym atakiem. Mówią, że Kościół wtrąca się do polityki. Jeżeli poważnie traktujemy Chrystusa, to nie możemy miłości do jego prawdy ograniczyć do tych dziedzin, w których jest ona chętnie przyjmowana" - przekonywał 

"Największy grzech wobec narodu to zdrada. Biada tym, którzy okłamują naród. Zjednoczmy się w imię dobra państwa. Szanujmy dziedzictwo, któremu na imię Polska. Nie szukajmy własnych korzyści, szukajmy dobra umiłowanej Ojczyzny" - zakończył homilię prałat Ziejewski.

Kielce

Kilka tysięcy mieszkańców Świętokrzyskiego demonstrowało w sobotę w Kielcach w obronie wolnych mediów i Telewizji Trwam. Manifestanci przeszli w marszu milczenia z katedry przed urząd wojewódzki, gdzie odczytano petycję do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

"Wyrażamy stanowczy protest przeciwko dyskryminacji mediów katolickich w naszej Ojczyźnie; żądamy anulowania i zmiany nietransparentnych decyzji, które wykluczyły Telewizję Trwam z cyfrowego multipleksu, łamiąc unijne prawo pluralizmu medialnego" - napisano do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka. 

Uczestnicy marszu, zorganizowanego przez kielecki Klub Inteligencji Katolickiej, Solidarność, Akcję Katolicką, terenowe biuro Radia Maryja i Ruch Społeczny im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nieśli flagi państwowe i emblematy organizacyjne. W pierwszym szeregu szli parlamentarzyści PiS: Krzysztof Lipiec, Maria Zuba, Jarosław Rusiecki i Krzysztof Słoń oraz szef regionalnej Solidarności Waldemar Bartosz, którzy nieśli baner z napisem: "Kielce w obronie niezależnych mediów". 

Na transparentach można było przeczytać hasła: "Polska Polaków - a nie Dworaków", "Dość rządowej arogancji i niszczenia prawdy", "Nie potrzeba nam premiera, co Polaków poniewiera", "Rozwiązać rząd zdrady narodowej", "Tylko do TRWAM zaufanie mam", "Polska jest i będzie katolicka", "wyTRWAMy i wygramy". Na mecie pochodu skandowano: "Wolne media", "Nie oddamy wam Telewizji TRWAM", "Chcemy prawdy o Smoleńsku", "Zwyciężymy".

Lider świętokrzyskiego PiS Krzysztof Lipiec powiedział do zebranych: "Zwyciężymy, aby Telewizja Trwam mogła docierać do każdego domu, aby Polacy dowiedzieli się prawdy o rządzących, o tym co nas czeka, z czym musimy się zmierzyć. Aby dowiedzieli się wreszcie, że Polska może być rządzona prawiej i sprawiedliwie". Poseł dodał, że Polacy, którzy w zdecydowanej większości - jego zdaniem - mają inne zdanie niż rządzący, powinni mieć możliwość "wypowiedzieć się w daleki świat przez wolne media".

Szef świętokrzyskiej Solidarności przypomniał, że "robotnicy w sierpniu 1980 roku w trzecim swoim postulacie domagali się, by media katolickie miały dostęp do wszelkich możliwości nadawania publicznego". Dlatego "zabranianie Telewizji Trwam  dostępu do nadawania cyfrowego oznacza złamanie Porozumień Sierpniowych" - mówił. Przekonywał, że upominanie się o wolne media to obrona demokracji.

Ks. Jerzy Szkiert w homilii wygłoszonej podczas koncelebrowanej w kieleckiej katedrze mszy św. w intencji Ojczyzny ocenił, że "stajemy dziś wobec nawrotu ateizacji komunistycznej". "Głos Ewangelii ma w Polsce zamilknąć, bo przygotowuje się także zniszczenie Radia Maryja, a daje się pełne zezwolenie na głosy zakłamania, demoralizujące i niszczące religię w ogóle" - argumentował duchowny.

Marsz rozpoczął się zmówieniem koronki do Bożego Miłosierdzia przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. W czasie pochodu parafialna orkiestra dęta z Piekoszowa grała pieśni religijne.

W kwietniu zeszłego roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przyznała fundacji o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis - nadawcy TV Trwam - koncesji na nadawanie na pierwszym multipleksie cyfrowym. KRRiT tłumaczyła to niepewną sytuacją finansową fundacji. Lux Veritatis odwołała się od tej decyzji; jej odwołanie KRRiT odrzuciła w styczniu. Fundacja złożyła skargę do sądu administracyjnego.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną. 

PAP/red.
[fot.PAP/Żmijewski]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook