Jedynie prawda jest ciekawa


Głosy na Palikota najmniej warte

11.10.2011

Z wyliczeń przygotowanych przez „Puls Biznesu” wynika, że partia Janusza Palikota wydała na kampanię 1 mln zł, co oznacza, że jeden głos kosztował ją 70 groszy. To ponad dwudziestokrotnie mniej niż w przypadku najmniej skutecznego Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Przy kosztach kampanii liczącej 19 mln zł partia Grzegorza Napieralskiego za jeden głos zapłaciła 16,7 zł.

Dość sporo, bo 10 zł, kosztował jeden głos Polskie Stronnictwo Ludowe (koszt kampanii – 10 mln zł). Natomiast liderzy wyborów, Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, wydali porównywalne do siebie kwoty – odpowiednio 5,2 zł PO (koszt kampanii 29 mln zł) i 4,9 zł PiS (koszt kampanii 21 mln zł).

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku w przeliczeniu na koszt jednego głosu wyniki prezentowały się następująco: PO wydała 4,39 zł za jeden głos, PiS – 5,46 zł, SLD – 12,30 zł, a PSL – aż 19,91 zł (przy kosztach kampanii aż 28,6 mln zł).

Przypomnijmy, że w 2001 roku wprowadzono zasadę finansowania partii z budżetu państwa. „Wprowadzono ją, aby zwiększyć przejrzystość i ograniczyć korupcję w polityce. Jest to standard finansowania partii politycznych w Europie” – mówi dla Stefczyk.info Leszek Skiba, ekspert Instytutu Sobieskiego. Przypomina, że do subwencji uprawnione są partie, które przekroczą określony w ustawie próg (3 proc. dla partii i 6 proc. dla koalicji) w wyborach. Aby otrzymać subwencje, partie muszą składać coroczne sprawozdania finansowe z działalności i sprawozdania wyborcze z finansowania wyborów.

Partie polityczne nie mogą prowadzić zbiórek publicznych, nie mogą przyjmować pieniędzy od podmiotów gospodarczych i od cudzoziemców oraz nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Zakazane jest także przyjmowanie wpłat w gotówce” – tłumaczy ekspert Instytutu Sobieskiego.

W 2009 roku Polacy wydali na partie polityczne ok. 114 mln zł, czyli 29 mln euro. To znacznie mniej niż w przypadku Czech, gdzie finansowanie wyniosło ponad 40 mln. Francuzi wydają ok. 73 mln euro, Niemcy – 133 mln. Dla porównania Rosja przeznacza na finansowanie partii politycznych ok. 27 mln euro.

RoJ

[Fot. mallog/sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 6. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 7. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook