Jedynie prawda jest ciekawa

Głosy na Palikota najmniej warte

11.10.2011

Z wyliczeń przygotowanych przez „Puls Biznesu” wynika, że partia Janusza Palikota wydała na kampanię 1 mln zł, co oznacza, że jeden głos kosztował ją 70 groszy. To ponad dwudziestokrotnie mniej niż w przypadku najmniej skutecznego Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Przy kosztach kampanii liczącej 19 mln zł partia Grzegorza Napieralskiego za jeden głos zapłaciła 16,7 zł.

Dość sporo, bo 10 zł, kosztował jeden głos Polskie Stronnictwo Ludowe (koszt kampanii – 10 mln zł). Natomiast liderzy wyborów, Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, wydali porównywalne do siebie kwoty – odpowiednio 5,2 zł PO (koszt kampanii 29 mln zł) i 4,9 zł PiS (koszt kampanii 21 mln zł).

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku w przeliczeniu na koszt jednego głosu wyniki prezentowały się następująco: PO wydała 4,39 zł za jeden głos, PiS – 5,46 zł, SLD – 12,30 zł, a PSL – aż 19,91 zł (przy kosztach kampanii aż 28,6 mln zł).

Przypomnijmy, że w 2001 roku wprowadzono zasadę finansowania partii z budżetu państwa. „Wprowadzono ją, aby zwiększyć przejrzystość i ograniczyć korupcję w polityce. Jest to standard finansowania partii politycznych w Europie” – mówi dla Stefczyk.info Leszek Skiba, ekspert Instytutu Sobieskiego. Przypomina, że do subwencji uprawnione są partie, które przekroczą określony w ustawie próg (3 proc. dla partii i 6 proc. dla koalicji) w wyborach. Aby otrzymać subwencje, partie muszą składać coroczne sprawozdania finansowe z działalności i sprawozdania wyborcze z finansowania wyborów.

Partie polityczne nie mogą prowadzić zbiórek publicznych, nie mogą przyjmować pieniędzy od podmiotów gospodarczych i od cudzoziemców oraz nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Zakazane jest także przyjmowanie wpłat w gotówce” – tłumaczy ekspert Instytutu Sobieskiego.

W 2009 roku Polacy wydali na partie polityczne ok. 114 mln zł, czyli 29 mln euro. To znacznie mniej niż w przypadku Czech, gdzie finansowanie wyniosło ponad 40 mln. Francuzi wydają ok. 73 mln euro, Niemcy – 133 mln. Dla porównania Rosja przeznacza na finansowanie partii politycznych ok. 27 mln euro.

RoJ

[Fot. mallog/sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook