Jedynie prawda jest ciekawa


Głosy na Palikota najmniej warte

11.10.2011

Z wyliczeń przygotowanych przez „Puls Biznesu” wynika, że partia Janusza Palikota wydała na kampanię 1 mln zł, co oznacza, że jeden głos kosztował ją 70 groszy. To ponad dwudziestokrotnie mniej niż w przypadku najmniej skutecznego Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Przy kosztach kampanii liczącej 19 mln zł partia Grzegorza Napieralskiego za jeden głos zapłaciła 16,7 zł.

Dość sporo, bo 10 zł, kosztował jeden głos Polskie Stronnictwo Ludowe (koszt kampanii – 10 mln zł). Natomiast liderzy wyborów, Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, wydali porównywalne do siebie kwoty – odpowiednio 5,2 zł PO (koszt kampanii 29 mln zł) i 4,9 zł PiS (koszt kampanii 21 mln zł).

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku w przeliczeniu na koszt jednego głosu wyniki prezentowały się następująco: PO wydała 4,39 zł za jeden głos, PiS – 5,46 zł, SLD – 12,30 zł, a PSL – aż 19,91 zł (przy kosztach kampanii aż 28,6 mln zł).

Przypomnijmy, że w 2001 roku wprowadzono zasadę finansowania partii z budżetu państwa. „Wprowadzono ją, aby zwiększyć przejrzystość i ograniczyć korupcję w polityce. Jest to standard finansowania partii politycznych w Europie” – mówi dla Stefczyk.info Leszek Skiba, ekspert Instytutu Sobieskiego. Przypomina, że do subwencji uprawnione są partie, które przekroczą określony w ustawie próg (3 proc. dla partii i 6 proc. dla koalicji) w wyborach. Aby otrzymać subwencje, partie muszą składać coroczne sprawozdania finansowe z działalności i sprawozdania wyborcze z finansowania wyborów.

Partie polityczne nie mogą prowadzić zbiórek publicznych, nie mogą przyjmować pieniędzy od podmiotów gospodarczych i od cudzoziemców oraz nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Zakazane jest także przyjmowanie wpłat w gotówce” – tłumaczy ekspert Instytutu Sobieskiego.

W 2009 roku Polacy wydali na partie polityczne ok. 114 mln zł, czyli 29 mln euro. To znacznie mniej niż w przypadku Czech, gdzie finansowanie wyniosło ponad 40 mln. Francuzi wydają ok. 73 mln euro, Niemcy – 133 mln. Dla porównania Rosja przeznacza na finansowanie partii politycznych ok. 27 mln euro.

RoJ

[Fot. mallog/sxc.hu]

Warto poczytać

 1. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 2. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 3. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 4. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 5. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 6. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 7. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook