Jedynie prawda jest ciekawa


"Mamy najlepszy rozgardiasz w Europie"

05.10.2011

Bolesław Piecha: przypisywanie sobie nie swoich zasług jest charakterystyce dla tego rządu.

„To my tworzymy standardy” – oświadczyła w środę Ewa Kopacz, pytana o dokonania obecnego rządu. „Bądźmy dumni, z tego co w naszym kraju” – dodała. Zdaniem minister zdrowia, gabinet Donalda Tuska tworzy standardy.

Kopacz pochwaliła się również swoimi osiągnięciami. Jej zdaniem najważniejszą zmianą, jaką wprowadzono w obszarze zdrowia, jest zbudowanie „najbardziej nowoczesnego ratownictwa przedszpitalnego”. „Miło się chwalić cudzymi sukcesami” – komentuje dla portalu Stefczyk.info Bolesław Piecha. Były wiceminister zdrowia przypomina, że to rząd PiS stworzył system ratownictwa.

„Myśmy zaprojektowali ustawę, którą wdrożyliśmy po kilku latach przygotowań. Myśmy uruchomili system finansowania, zakupiliśmy karetki. Pozostało tylko kontynuować nasze działania. I nic więcej. Na szczęście nie wszystko udało się Platforma Obywatelskiej zepsuć” – mówi Piecha. Zaznacza, że „przypisywanie sobie nie swoich zasług jest charakterystyce dla tego rządu”.

Zdaniem rozmówcy portalu Stefczyk.info, obecnie w polskiej służbie zdrowia panuje wielki bałagan. „Mamy najlepszy rozgardiasz w Europie i zagubionego pacjenta, który nie wie jak się poruszać po służbie medycznej” – tłumaczy poseł PiS.

Bolesław Piecha pytany, czy widzi jakiś przemyślany plan obecnego rządu dotyczący opieki medycznej, przyznaje, że tak. „Chodzi w nim o pozbycie się odpowiedzialności. Co będzie dalej, to się zobaczy. Nie dajemy rady, to niech sobie obywatele sami załatwiają opiekę medyczną” – opisuje podejście rządu Piecha. Przyznaje, że rząd chce jedynie kontrolować system. „To skutkuje rozbudowaniem systemu informatycznego do niebywałych rozmiarów. Takiego systemu informatycznego nie potrzebujemy, szczególnie, że on jest tam, gdzie nie jest konieczny” – tłumaczy Piecha.

Jak zaznacza rozmówca portalu Stefczyk.info, sukces rządowych planów oznaczał będzie cofnięcie się służby zdrowia o dekady. „To skończy się powrotem do służby zdrowia z XIX wieku. Pacjenci będą pytali przysłowiowej ‘Goździkowej’ o pomoc medyczną, a za wszystko będą musieli płacić. A państwowe środki będą rozchodziły się w dziwny sposób” – mówi Piecha i zaznacza, że już obecnie „system kontraktowania świadczeń jest zupełnie nieprzejrzysty”. „Nikt nie wie, na jakich zasadach kontraktuje się usługi w przychodniach. Zgodnie z rozporządzeniami, jakie minister Kopacz przygotowała na koniec kadencji, w wielu przychodniach nie będzie specjalistów” – tłumaczy Piecha.

saż

[Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 7. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 8. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook