Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Mamy najlepszy rozgardiasz w Europie"

05.10.2011

Bolesław Piecha: przypisywanie sobie nie swoich zasług jest charakterystyce dla tego rządu.

„To my tworzymy standardy” – oświadczyła w środę Ewa Kopacz, pytana o dokonania obecnego rządu. „Bądźmy dumni, z tego co w naszym kraju” – dodała. Zdaniem minister zdrowia, gabinet Donalda Tuska tworzy standardy.

Kopacz pochwaliła się również swoimi osiągnięciami. Jej zdaniem najważniejszą zmianą, jaką wprowadzono w obszarze zdrowia, jest zbudowanie „najbardziej nowoczesnego ratownictwa przedszpitalnego”. „Miło się chwalić cudzymi sukcesami” – komentuje dla portalu Stefczyk.info Bolesław Piecha. Były wiceminister zdrowia przypomina, że to rząd PiS stworzył system ratownictwa.

„Myśmy zaprojektowali ustawę, którą wdrożyliśmy po kilku latach przygotowań. Myśmy uruchomili system finansowania, zakupiliśmy karetki. Pozostało tylko kontynuować nasze działania. I nic więcej. Na szczęście nie wszystko udało się Platforma Obywatelskiej zepsuć” – mówi Piecha. Zaznacza, że „przypisywanie sobie nie swoich zasług jest charakterystyce dla tego rządu”.

Zdaniem rozmówcy portalu Stefczyk.info, obecnie w polskiej służbie zdrowia panuje wielki bałagan. „Mamy najlepszy rozgardiasz w Europie i zagubionego pacjenta, który nie wie jak się poruszać po służbie medycznej” – tłumaczy poseł PiS.

Bolesław Piecha pytany, czy widzi jakiś przemyślany plan obecnego rządu dotyczący opieki medycznej, przyznaje, że tak. „Chodzi w nim o pozbycie się odpowiedzialności. Co będzie dalej, to się zobaczy. Nie dajemy rady, to niech sobie obywatele sami załatwiają opiekę medyczną” – opisuje podejście rządu Piecha. Przyznaje, że rząd chce jedynie kontrolować system. „To skutkuje rozbudowaniem systemu informatycznego do niebywałych rozmiarów. Takiego systemu informatycznego nie potrzebujemy, szczególnie, że on jest tam, gdzie nie jest konieczny” – tłumaczy Piecha.

Jak zaznacza rozmówca portalu Stefczyk.info, sukces rządowych planów oznaczał będzie cofnięcie się służby zdrowia o dekady. „To skończy się powrotem do służby zdrowia z XIX wieku. Pacjenci będą pytali przysłowiowej ‘Goździkowej’ o pomoc medyczną, a za wszystko będą musieli płacić. A państwowe środki będą rozchodziły się w dziwny sposób” – mówi Piecha i zaznacza, że już obecnie „system kontraktowania świadczeń jest zupełnie nieprzejrzysty”. „Nikt nie wie, na jakich zasadach kontraktuje się usługi w przychodniach. Zgodnie z rozporządzeniami, jakie minister Kopacz przygotowała na koniec kadencji, w wielu przychodniach nie będzie specjalistów” – tłumaczy Piecha.

saż

[Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]
Facebook