Jedynie prawda jest ciekawa


Mamoń wygrał z Łukasiewiczem

07.02.2012

Umysł ściśnięty ma tę cechę, że wiele spraw wcale mu nie przeszkadza. Na przykład samorządy mogą do woli likwidować szkoły, rodzice mogą protestować i jakoś tak się dzieje, że mało kto tym się przejmuje. Coś nie tak jest z wolą ludu, skoro Platforma zwana Obywatelską może nią swobodnie pomiatać - zauważa Gazeta Polska Codziennie.

Niektórzy uważają, że telewizja ogłupia. Powiedzmy sobie jednak szczerze: szkoła wcale nie jest lepsza.

Pracowita minister

W przeciwieństwie do pozostałych ministrów rządów Donalda Tuska o minister Katarzynie Hall nie można powiedzieć, że była leniwa. Zmiany przeprowadzała gruntownie i systematycznie, chętnie sypiąc groszem na politykę informacyjną. Poza obywatelskimi protestami, którymi – jak widać – nie przejmowała się zbytnio, miała zapewniony spokój ze strony mediów. Wybuchła wprawdzie z jej udziałem afera, kiedy dała się sfotografować z opuszczonymi spodniami, ale, wierzcie mi, państwo, opuszczone spodnie naprawdę nie są istotne w porównaniu z reformami, które przygotowała i których wdrażanie trwa do dzisiaj.

Najsłynniejsza z jej reform to oczywiście obniżenie wieku szkolnego. Była nie tylko źle przygotowana i do końca nie została wdrożona (zapewne nie stanie się to nigdy), ale też spotkała się z bezrozumnym poklaskiem przedstawicieli mediów. Dla wszystkich było jasne, oczywiste i europejskie, że już sześciolatki muszą chodzić do szkoły. Kiedy ktoś chciał powiedzieć, że wcale tak nie jest w całej Europie, że np. Finlandia, która ma najlepszy system edukacyjny na kontynencie, do szkoły posyła akurat siedmiolatki, że istnieją badania wskazujące, iż wcześniejsze posyłanie dzieci do szkoły nie jest dla nich korzystne – więc kiedy ktoś chciał się z tym przebić, od razu był na straconej pozycji.

Koniec z Łukasiewiczami

Obniżenie wieku szkolnego było tylko częścią większego procesu, który całkowicie zreformował podstawy programowe nauczania i wdrożył zupełnie nową logikę działania systemu edukacji. Jedną z głównych ofiar tych reform stał się obowiązujący od dawna w Polsce (przynajmniej od czasów KEN) model wszechstronnej edukacji. Tradycją polskiego liceum było nieprzeciwstawianie sobie humanistyki i nauk ścisłych. Dlatego np. jeden z największych logików XX w., odkrywca logik nieklasycznych, Polak Jan Łukasiewicz mógł napisać swoją fundamentalną pracę, opierając się nie tylko na sprawności matematycznej, ale też biegłej znajomości greki i klasycznej literatury filozoficznej.

Gdyby Łukasiewicz kończył liceum po reformie minister Hall, swojej fundamentalnej pracy zapewne by nie napisał. Nowa polska szkoła ma nie wychowywać następnych Łukasiewiczów. Kogo więc wychowa?

Odpowiem: Mamoniów wychowa. Ten bohater Rejsu grany przez Zdzisława Maklakiewicza zaprezentował obowiązujący po II wojnie światowej model polskiego inteligenta „Ja jestem umysł ścisły” – mówi w filmie. „Podobają mi się tylko te melodie, które znam”.

Obywatel bez szkoły

Taka więc będzie ta nowa szkoła i taki inteligent, którego wychowa. Absolwentom będą się podobały tylko te melodie, które znają. Dzięki temu zrealizują idealny pomysł dla polskiej gospodarki. Czyżby zbliżenie z Chinami podsunęło politykom ideę naszego kraju jako rezerwuaru taniej siły roboczej?

Minister Hall nie była w tym pomyśle sama. W zaprzyjaźnionym Ministerstwie Nauki wprowadzono np. odpłatność za drugi kierunek studiów. Elastyczność i interdyscyplinarność zawsze była motorem rozwoju nauki. Teraz został wysłany konkretny sygnał: celem nie jest wszechstronność, ale umysł ściśnięty, pardon, ścisły.

Umysł ściśnięty ma tę cechę, że wiele spraw wcale mu nie przeszkadza. Na przykład samorządy mogą do woli likwidować szkoły, rodzice mogą protestować i jakoś tak się dzieje, że mało kto tym się przejmuje. Coś nie tak jest z wolą ludu, skoro Platforma zwana Obywatelską może nią swobodnie pomiatać. Nie sądzę, żeby sieć szkół musiała być ustalana odgórnie. Wystarczyłoby, żeby obywatele mieli skuteczny wpływ na samorząd. Na razie to nie działa.

niezalezna.pl/"Gazeta Polska Codziennie"/autor:Mateusz Matyszkowicz
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 6. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 7. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook