Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza proces w sprawie prezydenta Olsztyna. Poznaj kulisy sprawy

21.09.2011

Na dziś Sąd Rejonowy w Ostródzie wyznaczył wstępne posiedzenie stron w sprawie Czesława Jerzego Małkowskiego, b. prezydenta Olsztyna, oskarżanego o gwałt i seksualne molestowanie urzędniczek olsztyńskiego ratusza. Tylko za gwałt grozi od 2 do 12 lat więzienia. Sprawę dla portalu Stefczyk.info komentuje Łukasz Adamski, redaktor naczelny olsztyńskiego portalu „Debata”:

To już druga przymiarka do rozpoczęcia procesu oskarżonego m.in. o gwałt byłego prezydenta Olsztyna, Czesława Małkowskiego. W maju takie wstępne spotkanie odbyło się już w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Wtedy pełnomocnicy pokrzywdzonych kobiet, potem także oskarżająca Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, wystąpili o wyłączenie olsztyńskich sędziów z orzekania w sprawie byłego prezydenta. Pokrzywdzone przez Małkowskiego kobiety obawiały się bowiem, że olsztyńscy sędziowie mogą być nieobiektywni. I całkiem słusznie. Podam tylko dwa przykłady szerokich wpływów i pozycji eks-prezydenta: gdy przed ponad trzema laty wybuchła olsztyńska seksafera (styczeń 2008 – przyp. red.) i informowały o niej najważniejsze media w kraju, „Gazeta Olsztyńska”, największy regionalny dziennik, napisała w końcu o sprawie na piątej stronie, pierwszą stronę poświęcając wypadkowi samochodowemu pod Elblągiem. Drugi przykład: w listopadzie 2008 r. w powszechnym referendum Małkowski został odwołany przez olsztynian z funkcji prezydenta – już jednak w dwa lata później wszedł do II tury wyborów prezydenckich w Olsztynie.

Przed ostateczną kompromitacją uratowały wtedy Olsztyn nieliczne, ale zdecydowane akcje, m.in. satyryka Piotra Bałtroczyka, działaczy Stowarzyszenia „Święta Warmia” i dziennikarzy miesięcznika „Debata”. Te dwa ostatnie środowiska za własne pieniądze wyprodukowały kilkadziesiąt tysięcy ulotek do olsztynian wraz z listem do Małkowskiego wzywającym go do rezygnacji z ubiegania się o fotel prezydenta Olsztyna. Inicjatywa ta była odpowiedzią na akcję samego Małkowskiego, który przed I turą wyborów rozesłał do mieszkańców Olsztyna kilkadziesiąt tys. ulotek, w których kłamał, że został uniewinniony z ciążących na nim zarzutów o molestowanie i gwałt. Gdy tylko przygotowane przez Stowarzyszenie „Święta Warmia” i „Debatę” ulotki dotarły do olsztynian, o 6 nad ranem do jednej z drukarń wkroczyła policja sprawdzając, gdzie zostały one wykonane. To przykład kompletnego łamania jakichkolwiek standardów.

Czesław Jerzy Małkowski był przed 1989 rokiem komunistycznym cenzorem. Był tak gorliwy, że cenzurował m.in. „Posłańca Warmińskiego”, a w nim pisma św. Tomasza z Akwinu i Jana Pawła II. Z kolei już w III RP przywoził z Watykanu różańce dla olsztyńskich radnych.

W budowaniu pozycji w Olsztynie Małkowskiemu z pewnością pomogły dwa czynniki: umiejętny PR oraz brak reakcji Kościoła katolickiego. Małkowski wychodził do ludzi, wszędzie bywał, zabiegał o poparcie, w kościele natomiast siedział zawsze w pierwszym rzędzie, sprzyjając mu swymi decyzjami.

Eks-prezydent wciąż cieszy się w Olsztynie wielką popularnością. 21 listopada 2010 r., przed II turą wyborów na prezydenta Olsztyna, został wybrany tamtejszym radnym z największą liczbą głosów.

Przewiduję, że proces, który w sprawie Małkowskiego rozpoczyna się właśnie w Ostródzie, będzie się ciągnął przez długi czas, niemniej wydaje się, że Małkowski zostanie uznany winnym zarzucanych mu czynów, choć pewnie otrzyma wyrok w zawieszeniu.

Not. RJ

Fot.: Adrian Starus/PAP

Warto poczytać

 1. 1270jakiwarszawiaki 27.04.2018

  Jaki: wszyscy mieszkańcy stolicy mają prawo nazywać się warszawiakami

  Rafał Trzaskowski (PO) sugeruje, że mieszkańcy Warszawy, którzy się w niej urodzili są lepsi; moim zdaniem wszyscy, którzy związali swe losy ze stolicą, mają prawo nazywać się warszawiakami - powiedział w piątek Patryk Jaki. Podkreślił, że on nie będzie dzielił mieszkańców stolicy na kategorie.

 2. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 3. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 4. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 5. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 6. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 7. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook