Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Maleje zaufanie Polaków wobec premiera

22.04.2013

Zrównały się notowania Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Tendencja spadkowa szefa rządu utrzymuje się już od listopada.

Wyniki najnowszego sondażu CBOS: stopień zaufania wobec prezesa PiS oraz premiera rządu jest już niemal taki sam. To pierwszy taki przypadek w historii badań CBOS. Notowania Donalda Tuska potwierdzają, iż premier regularnie traci w oczach społeczeństwa.

Jarosław Kaczyński cieszy się obecnie zaufaniem 33 proc. Polaków - to o trzy punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu. Równocześnie ze wzrostem zaufania do prezesa największej partii opozycyjnej - u premiera Tuska następuje w tej kwestii tendencja spadkowa. Szefowi rządu  ufa aż o 9 proc. społeczeństwa mniej - notowania spadły z 43 do 34 punktów procentowych.

Jednocześnie ze spadkiem zaufania premierowi rośnie też odsetek społeczeństwa, który nie darzy szefa rządu poparciem - Donaldowi Tuskowi nie ufa aż 49 proc. respondentów. Tendencja spadkowa premiera trwa już od listopada. Pokazuje to, że zwiększa się liczba Polaków, którzy są niezadowoleni z prezesa Rady Ministrów.

Wśród Polaków zmalała nieufność w stosunku do prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Wzrost poparcia wobec największej partii opozycyjnej widać także na podstawie sukcesu PiS-u w Rybniku, gdzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Bolesław Piecha, wygrał uzupełniające wybory do Senatu.

Tak samo jak w poprzednich badaniach, największym zaufaniem społeczeństwa polskiego cieszy się prezydent Bronisław Komorowski - wynosi ono niezmiennie 70 proc. Natomiast Aleksander Kwaśniewski, który w ostatnich miesiącach zaangażował się, we współpracy z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem w nową inicjatywę polityczną, cieszy się zaufaniem 54 proc. ankietowanych. W badaniu pojawiło się także nazwisko Ryszarda Kalisza, któremu ufa 46 proc. Polaków i nazwisko Radosława Sikorskiego, któremu ufa 43 proc. respondentów.

mc/wp.pl
[fot. kprm.gov.pl]
Słowa kluczowe:

PiS

,

sondaż

,

CBOS

,

Jarosław Kaczyński

,

Donald Tusk

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook