Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Maleje zaufanie Polaków wobec premiera

22.04.2013

Zrównały się notowania Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Tendencja spadkowa szefa rządu utrzymuje się już od listopada.

Wyniki najnowszego sondażu CBOS: stopień zaufania wobec prezesa PiS oraz premiera rządu jest już niemal taki sam. To pierwszy taki przypadek w historii badań CBOS. Notowania Donalda Tuska potwierdzają, iż premier regularnie traci w oczach społeczeństwa.

Jarosław Kaczyński cieszy się obecnie zaufaniem 33 proc. Polaków - to o trzy punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu. Równocześnie ze wzrostem zaufania do prezesa największej partii opozycyjnej - u premiera Tuska następuje w tej kwestii tendencja spadkowa. Szefowi rządu  ufa aż o 9 proc. społeczeństwa mniej - notowania spadły z 43 do 34 punktów procentowych.

Jednocześnie ze spadkiem zaufania premierowi rośnie też odsetek społeczeństwa, który nie darzy szefa rządu poparciem - Donaldowi Tuskowi nie ufa aż 49 proc. respondentów. Tendencja spadkowa premiera trwa już od listopada. Pokazuje to, że zwiększa się liczba Polaków, którzy są niezadowoleni z prezesa Rady Ministrów.

Wśród Polaków zmalała nieufność w stosunku do prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Wzrost poparcia wobec największej partii opozycyjnej widać także na podstawie sukcesu PiS-u w Rybniku, gdzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Bolesław Piecha, wygrał uzupełniające wybory do Senatu.

Tak samo jak w poprzednich badaniach, największym zaufaniem społeczeństwa polskiego cieszy się prezydent Bronisław Komorowski - wynosi ono niezmiennie 70 proc. Natomiast Aleksander Kwaśniewski, który w ostatnich miesiącach zaangażował się, we współpracy z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem w nową inicjatywę polityczną, cieszy się zaufaniem 54 proc. ankietowanych. W badaniu pojawiło się także nazwisko Ryszarda Kalisza, któremu ufa 46 proc. Polaków i nazwisko Radosława Sikorskiego, któremu ufa 43 proc. respondentów.

mc/wp.pl
[fot. kprm.gov.pl]
Słowa kluczowe:

PiS

,

sondaż

,

CBOS

,

Jarosław Kaczyński

,

Donald Tusk

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 8. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook