Jedynie prawda jest ciekawa


Maleje zaufanie Polaków wobec premiera

22.04.2013

Zrównały się notowania Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Tendencja spadkowa szefa rządu utrzymuje się już od listopada.

Wyniki najnowszego sondażu CBOS: stopień zaufania wobec prezesa PiS oraz premiera rządu jest już niemal taki sam. To pierwszy taki przypadek w historii badań CBOS. Notowania Donalda Tuska potwierdzają, iż premier regularnie traci w oczach społeczeństwa.

Jarosław Kaczyński cieszy się obecnie zaufaniem 33 proc. Polaków - to o trzy punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu. Równocześnie ze wzrostem zaufania do prezesa największej partii opozycyjnej - u premiera Tuska następuje w tej kwestii tendencja spadkowa. Szefowi rządu  ufa aż o 9 proc. społeczeństwa mniej - notowania spadły z 43 do 34 punktów procentowych.

Jednocześnie ze spadkiem zaufania premierowi rośnie też odsetek społeczeństwa, który nie darzy szefa rządu poparciem - Donaldowi Tuskowi nie ufa aż 49 proc. respondentów. Tendencja spadkowa premiera trwa już od listopada. Pokazuje to, że zwiększa się liczba Polaków, którzy są niezadowoleni z prezesa Rady Ministrów.

Wśród Polaków zmalała nieufność w stosunku do prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Wzrost poparcia wobec największej partii opozycyjnej widać także na podstawie sukcesu PiS-u w Rybniku, gdzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Bolesław Piecha, wygrał uzupełniające wybory do Senatu.

Tak samo jak w poprzednich badaniach, największym zaufaniem społeczeństwa polskiego cieszy się prezydent Bronisław Komorowski - wynosi ono niezmiennie 70 proc. Natomiast Aleksander Kwaśniewski, który w ostatnich miesiącach zaangażował się, we współpracy z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem w nową inicjatywę polityczną, cieszy się zaufaniem 54 proc. ankietowanych. W badaniu pojawiło się także nazwisko Ryszarda Kalisza, któremu ufa 46 proc. Polaków i nazwisko Radosława Sikorskiego, któremu ufa 43 proc. respondentów.

mc/wp.pl
[fot. kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 2. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 3. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 4. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 5. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 6. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 7. sejm15062018 15.06.2018

  Nowy sondaż. Ogromna przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca PiS uzyskałoby 43 proc. głosów osób deklarujących udział w głosowaniu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook