Jedynie prawda jest ciekawa


Majcherczyk: Musimy pamiętać nauczanie papieża

28.04.2014

Gdybyśmy pamiętali, co papież do nas mówił, nie byłoby w Polsce partii, które są wrzodami na ciele narodu – mówi specjalnemu wysłannikowi wPolityce.pl na pl. św. Piotra podróżnik i odkrywca Jerzy Majcherczyk.

Jerzy Majcherczyk, w 1981 r. był jednym z polskich kajakarzy, którzy przepłynęli najgłębszy kanion Ziemi - Rio Colca w Peru, od ponad 30 lat mieszka w USA, gdzie prowadzi biuro turystyczne Classic Travel: Jest wiele zadań. Najważniejsze to pamiętać słowa, które Jan Paweł II do nas mówił. Niestety, następuje proces zapominania tego. A gdybyśmy pamiętali, co papież do nas mówił, w narodzie działoby się lepiej, nie byłoby partii - nie będę używał ich nazw - które są wrzodami na ciele narodu polskiego, żądają zniesienia krzyża itd. Gdybyśmy słuchali tego, co papież mówił, bylibyśmy czystym, zdrowym narodem, a z tym jest coraz gorzej. Myślę, że warto by było, aby ci politycy, którzy tu byli wczoraj, a którzy robią to tylko po to, żeby się pokazać, zaczęli stosować słowa papieża w swojej pracy. Bylibyśmy wtedy na lepszej pozycji jako naród, bylibyśmy lepiej rządzeni. Mam nadzieję, ze kanonizacja spowoduje powrót choć na chwilę idei Jana Pawła II, żeby naród się obudził. Mieszkam w Stanach już ponad 30 lat i mogę powiedzieć, że u nas najważniejszym etapem jest głosowanie,czyli wybory. Tam się decyduje wszystko. I tutaj jest walka o umysły ludzkie, o pokazanie,że polskie media w 70 proc. nie sa polskie. To powoduje, że Polacy dostają wiadomość już zmieloną, papkę, którą się karmi ich mózgi. To nie są rzeczy łatwo zauważalne, bo to są pół kłamstwa, a półkłamstwa bardzo ciężko rozróżnić. I wtedy taki człowiek idzie głosować przeciwko sobie, przeciwko racji bytu tego narodu. Jeżeli słyszę, że maszyny, które liczą w Polsce głosy, są ruskiej produkcji, to jestem przerażony, bo jest to klucz do wszystkiego. Jeżeli Kaczyński proponuje, by liczyć glosy w każdym lokalu wyborczym, to to nic nie da, skoro gdzieś tam na wysokich szczeblach ktoś może powiedzieć 'odwrócić".

Czy zmieni się coś w pielgrzymowaniu Polaków do Rzymu?

Na pewno. Po wczorajszej uroczystości czułem niedosyt. Bylem na beatyfikacji i tam było widać entuzjazm Benedykta XVI, gdy ogłaszał, że Jan Paweł II jest błogosławiony. Wtedy na placu był szał, ludzie krzyczeli, śpiewali, tańczyli, śmiali się. Wczoraj ta wiadomość przeszła prawie nie zauważalnie, dlatego, że jej nie przetłumaczono. Dzisiejsza msza to inna sprawa, ona przepełniła czarę dobrych wspomnień z pobytu. Czy Polacy będą przyjeżdżać do Rzymu, nie wiem, bo nie mieszkam w Polsce. Ja jako szef agencji turystycznej zawsze będę przyjeżdżał do Rzymu jako atrakcji turystycznej, ale przede wszystkim do grobu Jana Pawła II.

Rozmawiał na pl. św. Piotra Jaromir Kwiatkowski, specjalny wysłannik portalu wPolityce..pl

[fot: Jaromir Kwiatkowski]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 6. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 7. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook