Jedynie prawda jest ciekawa


Majcherczyk: Musimy pamiętać nauczanie papieża

28.04.2014

Gdybyśmy pamiętali, co papież do nas mówił, nie byłoby w Polsce partii, które są wrzodami na ciele narodu – mówi specjalnemu wysłannikowi wPolityce.pl na pl. św. Piotra podróżnik i odkrywca Jerzy Majcherczyk.

Jerzy Majcherczyk, w 1981 r. był jednym z polskich kajakarzy, którzy przepłynęli najgłębszy kanion Ziemi - Rio Colca w Peru, od ponad 30 lat mieszka w USA, gdzie prowadzi biuro turystyczne Classic Travel: Jest wiele zadań. Najważniejsze to pamiętać słowa, które Jan Paweł II do nas mówił. Niestety, następuje proces zapominania tego. A gdybyśmy pamiętali, co papież do nas mówił, w narodzie działoby się lepiej, nie byłoby partii - nie będę używał ich nazw - które są wrzodami na ciele narodu polskiego, żądają zniesienia krzyża itd. Gdybyśmy słuchali tego, co papież mówił, bylibyśmy czystym, zdrowym narodem, a z tym jest coraz gorzej. Myślę, że warto by było, aby ci politycy, którzy tu byli wczoraj, a którzy robią to tylko po to, żeby się pokazać, zaczęli stosować słowa papieża w swojej pracy. Bylibyśmy wtedy na lepszej pozycji jako naród, bylibyśmy lepiej rządzeni. Mam nadzieję, ze kanonizacja spowoduje powrót choć na chwilę idei Jana Pawła II, żeby naród się obudził. Mieszkam w Stanach już ponad 30 lat i mogę powiedzieć, że u nas najważniejszym etapem jest głosowanie,czyli wybory. Tam się decyduje wszystko. I tutaj jest walka o umysły ludzkie, o pokazanie,że polskie media w 70 proc. nie sa polskie. To powoduje, że Polacy dostają wiadomość już zmieloną, papkę, którą się karmi ich mózgi. To nie są rzeczy łatwo zauważalne, bo to są pół kłamstwa, a półkłamstwa bardzo ciężko rozróżnić. I wtedy taki człowiek idzie głosować przeciwko sobie, przeciwko racji bytu tego narodu. Jeżeli słyszę, że maszyny, które liczą w Polsce głosy, są ruskiej produkcji, to jestem przerażony, bo jest to klucz do wszystkiego. Jeżeli Kaczyński proponuje, by liczyć glosy w każdym lokalu wyborczym, to to nic nie da, skoro gdzieś tam na wysokich szczeblach ktoś może powiedzieć 'odwrócić".

Czy zmieni się coś w pielgrzymowaniu Polaków do Rzymu?

Na pewno. Po wczorajszej uroczystości czułem niedosyt. Bylem na beatyfikacji i tam było widać entuzjazm Benedykta XVI, gdy ogłaszał, że Jan Paweł II jest błogosławiony. Wtedy na placu był szał, ludzie krzyczeli, śpiewali, tańczyli, śmiali się. Wczoraj ta wiadomość przeszła prawie nie zauważalnie, dlatego, że jej nie przetłumaczono. Dzisiejsza msza to inna sprawa, ona przepełniła czarę dobrych wspomnień z pobytu. Czy Polacy będą przyjeżdżać do Rzymu, nie wiem, bo nie mieszkam w Polsce. Ja jako szef agencji turystycznej zawsze będę przyjeżdżał do Rzymu jako atrakcji turystycznej, ale przede wszystkim do grobu Jana Pawła II.

Rozmawiał na pl. św. Piotra Jaromir Kwiatkowski, specjalny wysłannik portalu wPolityce..pl

[fot: Jaromir Kwiatkowski]

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook