Jedynie prawda jest ciekawa


Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

23.01.2017

Wystąpienie inauguracyjne prezydenta Donalda Trumpa trochę rozczarowało; zawierało mało konkretnych treści dotyczących polityki zagranicznej - ocenił dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą. -Mamy nowego prezydenta w Stanach Zjednoczonych, mamy taką nadzieję, że jeszcze w tym roku dojdzie do pierwszego spotkania prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem. Choć takie spotkania ustala się zawczasu z dużym wyprzedzeniem, są planowane ze wszystkimi szczegółami. Wspominałem kilkukrotnie, że najpewniej do pierwszego takiego spotkania dojdzie podczas szczytu NATO w Brukseli, ale jeszcze nie ustalono terminu szczytu- powiedział.

Dopytywany, czy jest szansa, że podczas szczytu dojdzie do dłuższej rozmowy, zaznaczył, że podczas tego typu szczytów "odbywają się także spotkania mniej lub bardziej formalne w różnych konfiguracjach, najczęściej  bilateralnych". -Mamy nadzieję, że do takiej rozmowy dojdzie w miarę szybko- zaznaczył. Pytany o zapowiedzi Trumpa dotyczące polityki zagranicznej, odpowiedział, że "niepokoją go te deklaracje, które padały z ust jeszcze kandydata na prezydenta Donalda Trumpa". 

-Pobrzmiewają te tezy także w jego już oficjalnych wystąpieniach, choćby w tym inauguracyjnym, które jednak trochę mnie rozczarowało. W takim sensie, że zawierało trochę mniej treści konkretnej niż się spodziewałem. Na przykład kwestie dotyczące spraw zagranicznych zostały właściwie tylko nadgryzione. Prezydent wspomniał tylko o umowach handlowych i o tym, że będzie dążył do tego, żeby zniszczyć islamski terroryzm, i na tym zakończył swoją wizję polityki zagranicznej- mówił Magierowski.

Ocenił również, że nie oznacza to, iż prezydent Trump będzie "prowadził taką, czy inną politykę". -Od prezydenta Stanów Zjednoczonych zależy najwięcej, jeśli chodzi o politykę. Za plecami prezydenta stoi zawsze ogromny i bardzo wpływowy establishment waszyngtoński, który tak naprawdę nie pozwoli - myślę - prezydentowi na to, żeby podejmował decyzje, które byłyby wbrew interesowi Stanów Zjednoczonych- dodał. Dodał, że jeżeli uzna on, że jakaś decyzja w kontekście relacji z Władimirem Putinem będzie niekorzystna dla amerykańskiego biznesu, dla amerykańskiej geopolityki, "to prezydent Trump takiej decyzji nie podejmie". 

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 2. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 3. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 4. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 5. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 6. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 7. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 8. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook