Jedynie prawda jest ciekawa


Magierowski o szczegółach referendum

04.05.2017

Według prezydenta Andrzeja Dudy w zredagowanie pytań do referendum powinno być zaangażowanych wiele środowisk - powiedział dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski. Zaznaczył, że data referendum nie jest jeszcze ustalona.

Prezydent powiedział w środę podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - referendum. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

Na pytanie PAP, o co konkretnie prezydent chce zapytać Polaków w referendum oraz czy przewiduje konsultacje np. z liderami partii politycznych, dyrektor prezydenckiego biura prasowego odpowiedział: "Według głowy państwa w zredagowanie pytań do referendum powinno być zaangażowanych wiele środowisk. Konstytucjonaliści, eksperci Narodowej Rady Rozwoju, prawnicy Kancelarii Prezydenta RP, etc".

Podkreślił, że propozycja przeprowadzenie referendum to inicjatywa prezydenta, jednak ostateczną decyzję ws. nowej konstytucji podejmie naród. "Pan prezydent pragnie najpierw poprosić o opinię wszystkich Polaków" - powiedział Magierowski. 

Pytany, czy prezydent jest zdecydowany, aby przedłożyć projekt zmiany ustawy zasadniczej zgodny z wolą obywateli, która wynikać będzie z referendum Magierowski odpowiedział, że "wola narodu, wyrażona w referendum, powinna zostać przełożona na projekt nowej konstytucji".

Magierowski podkreślił także, że dziś trudno przewidzieć, ile czasu upłynie między referendum, a powstaniem projektu. Zaznaczył, że data referendum nie jest jeszcze ustalona.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział w czwartek, że prezydent inicjatywę referendum konstytucyjnego skierował do wszystkich Polaków. "To nie jest debata o konkretnym projekcie" - zaznaczył. Pytania skierowane do Polaków - mówił - będą m.in. "o to, jaką formę prezydentury uważają za właściwą, jaką formę parlamentu". 

"Nie chodzi o zaprezentowanie rozwiązań, które powinno się przyjąć lub odrzucić, ale to społeczeństwo, to Polacy, mają w referendum określić przyszły kształt ustrojowy swojego własnego państwa, to jest ważne docenienie tej woli narodu, który jest fundamentem naszego państwa" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook