Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz wiceprezesem PiS

23.11.2013

Antoni Macierewicz został wybrany podczas Rady Politycznej PiS, czwartym wiceprezesem partii. Wiceprezesami zostali ponadto politycy pełniący dotychczas tę funkcję: Mariusz Kamiński, Beata Szydło i Adam Lipiński.

Czterech wiceprezesów PiS zostało wybranych na trzyletnią kadencję. Macierewicza poparło 156 delegatów, Kamińskiego - 210, Szydło - 199, a Lipińskiego - 186.

Macierewicz powiedział, że wielokrotnie po przystąpieniu do PiS mówił, że jest do dyspozycji prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, i że "jego wiedza i możliwości mogą być wykorzystane". "Tak jest także obecnie" - podkreślił. Zaznaczył, że nie sądzi by miał problem z pogodzeniem funkcji wiceszefa partii i szefa parlamentarnego zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej, a także szefa struktur PiS w okręgu piotrkowskim.

Pytany jak traktuje swoje nowe stanowisko w partii, odpowiedział: "to są nowe obowiązki, które mają olbrzymie znaczenie ze względu na pozycję PiS, bardzo trudną sytuację, w której znajduje się Polska, w środku kryzysu nie tylko gospodarczego, ale przede wszystkim kryzysu rządowego, kryzysu formacji, która powoli schodzi ze sceny politycznej". "Siłą rzeczy na PiS spada większa odpowiedzialność. W tym sensie mam świadomość większego ciężaru, który będzie na mnie spadał".

Przyznał, że jest to dla niego ważna funkcja.

Odnosząc się do liczby głosów, którą uzyskał podczas wyborów wiceszefów partii, ocenił, że jest to "rzecz naturalna", a "demokracja ma swoje prawa". "Każdy formułuje swoją opinię. Ponad 75 proc. głosów to nie jest źle. To jest nawet bardzo dobrze, zważywszy na pewne wysiłki od kilkudziesięciu lat, kilku środowisk skupionych jedną wspólną myślą, żeby powrócić do PRL. W związku z tym nie dziwię się, że jest pewne oddziaływanie takiego czarnego PR-u" - powiedział Macierewicz.

Szefem Komitetu Wykonawczego PiS pozostał Joachim Brudziński.

Do kompetencji Rady Politycznej należy wybór członków Komitetu Politycznego. Nie będzie w nim większych zmian. Skład Komitetu - jak dowiedziała się PAP od uczestników Rady – został poszerzony o trzech parlamentarzystów: Marcina Mastalerka, Stanisława Ożoga i Elżbieta Rafalska. W wyborach do komitetu najmniej głosów dostali: poseł Marek Suski i eurodeputowany Ryszard Czarnecki.

W nowym Komitecie zabrakło dotychczasowego rzecznika PiS Adama Hofmana. Hofman poinformował w piątek, że zawiesza członkostwo w PiS i w klubie parlamentarnym partii do czasu wyjaśnienia sprawy jego oświadczenia majątkowego. Przestał też pełnić funkcję rzecznika. Funkcję sekretarza Rady Politycznej nadal będzie pełnił Krzysztof Sobolewski. W składzie rady znalazły się m.in. znane z ostatniej kampanii parlamentarnej 2011 roku tzw. aniołki Kaczyńskiego - Anna Krupka i Anna Schmidt.

Wybrany został także partyjny komitet etyki, w którym zasiądą m.in. poseł Elżbieta Witek i wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Po posiedzeniu Rady Politycznej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, odnosząc się do wyboru Macierewicza, podkreślił, że jest on "człowiekiem wybitnym, twórcą opozycji niepodległościowej". "Ma niezłomną wolę i silnym charakterem doprowadził do obnażenia kłamstw dotyczących przyczyn katastrofy smoleńskiej. Został w ten sposób doceniony przez PiS. Cieszę się z tego wyboru" - powiedział Błaszczak.

Pytany o zadania i zakres obowiązków Macierewicza, Błaszczak powiedział, że partia "działa kolegialnie".

Błaszczak poinformował również, że nie zapadła jeszcze decyzja co do nowego rzecznika partii. "Jesteśmy trochę zaskoczeni sytuacją, która powstała. (...) Jest sprawa zastępstwa. Dla nas nie ulega wątpliwości, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona i jestem przekonany, że Adam Hofman wróci do pracy w roli rzecznika prasowego PiS" - mówił szef klubu PiS. Decyzja co do zastępstwa na stanowisku rzecznika ma zapaść w ciągu najbliższych dni.

Rada przyjęła uchwałę, w której wskazała na potrzebę "reorientacji polityki społeczno-ekonomicznej wraz z przywróceniem jej wymiaru moralnego". "By tak stało, musi powstać rząd, który nie jest uwikłany w związki z grupami nacisku, ale który jest rządem mającym wolne, niezwiązane ręce" - podkreślili politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jak zadeklarowali, są "gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę i odważnie dokonać niezbędnych zmian".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 2. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 3. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 4. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 5. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 6. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 7. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 8. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook