Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Suwerennym jest państwo, które ma własną armię

07.12.2016

MON zorganizowało spotkanie z przedstawicielami mediów społecznościowych.

Bojowe drony klasy mikro będą produkowane masowo i w przyszłym roku trafią do wojska, głównie do obrony terytorialnej - zapowiedział w środę minister obrony Antoni Macierewicz.


Szef MON wziął udział w spotkaniu z dowódcami, ekspertami, członkami organizacji paramilitarnych, użytkownikami mediów społecznościowych i dziennikarzami. Głównym tematem spotkania w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce była obrona terytorialna, która od przyszłego roku ma być odrębnym rodzajem sił zbrojnych.


Podczas spotkania podpisano umowę na dostawę sprzętu optoelektronicznego oraz porozumienie o współpracy między WITU, zakładami Belma i WZL nr 2 o współpracy na rzecz wdrożenia do produkcji opracowanych w WITU głowic bojowych i przenoszących je bezzałogowców pionowego startu DragonFly.


Macierewicz, który podkreślał innowacyjność WITU, wyraził przekonanie, że zarówno drony, jak i sprzęt optoelektroniczny, będą masowo produkowane w przyszłym roku i znajdą się na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Głowice odłamkowe i kumulacyjne, przenoszone na latającej platformie i obsługiwanej przez jednego żołnierza, mają trafić do brygad WOT pod koniec przyszłego roku.


Szef MON powiedział, że bezzałogowce klasy mikro zasięgu 10-15 km będą przeznaczone przede wszystkim dla obrony terytorialnej, jako opracowane "do walki w terenie, gdzie ostrzał jest utrudniony - walki miejskiej, w zabudowaniach". "To niejedyny rodzaj dronów, jaki będziemy przeznaczali dla wojsk, ale na pewno ten będzie produkowany masowo" - zapewnił.


Pytany o liczbę dronów, szef MON powiedział, że będzie ich "tyle, ile będzie potrzeba", także dzięki niskiej cenie. "Ile - nie jestem w stanie powiedzieć, ale pewno tysiąc będzie" – dodał. Zaznaczył, że dokładne ceny bezzałogowców, przyrządów obserwacyjnych i celowniczych będą zależały od masowości produkcji.


Dodał, że sprzęt optyczny, którego dotyczy porozumienie, "jest przeznaczony dla wojsk, które działają w systemie niekonwencjonalnym". "W ten sprzęt będą wyposażone przede wszystkim Wojska Obrony Terytorialnej, ale i oczywiście tam, gdzie to będzie niezbędne, wojska operacyjne też go dostaną, na pewno siły specjalne" - zaznaczył.


Wydatki - jak powiedział - będą zależały od masowości produkcji. Przypomniał, że wydatki na obronę terytorialną do roku 2019, kiedy ma ona liczyć 53 tys. żołnierzy, są przewidziane na 3,5 mld zł.


Przypomniał, że WOT mają dysponować także przenośnymi wyrzutniami rakiet i pojazdami opancerzonymi. Pytany, czy chodzi o lekkie, czy cięższe pojazdy, odparł, że żołnierze WOT będą się poruszać "raczej w lekkich, a w ogóle to raczej na piechotę".


"To są ludzie, którzy mają przede wszystkim współdziałać z miejscową ludnością oraz administracją. Oczywiście w czasie walki, w szczególnych warunkach, dysponowanie pojazdami będzie także możliwe i te pojazdy będą na ich wyposażeniu" - powiedział.


Odnosząc się do kwestii, czy broń i wyposażenie dla OT będą kupowane w przemyśle krajowym, czy także zagranicznym, Macierewicz powiedział: "To państwo jest suwerenne, które posiada swoją armię. Ta armia jest zdolna do rzeczywistej walki, która ma własne zakłady zbrojeniowe, gwarantujące nieograniczoną jakimikolwiek względami ubocznymi dostawę uzbrojenia".


"Żyjąc w świecie, w którym oczywiście współdziałamy i korzystamy z uzbrojenia, współpracy z armiami sojuszniczymi, z różnymi państwami, z różnymi przemysłami, podstawowe uzbrojenie musimy być zdolni produkować sami" - dodał, podkreślając, że jest to warunek suwerenności. "Stąd priorytetem tego rządu i moim priorytetem jest to, żeby podstawowe uzbrojenie WP było produkowane przez polskie zakłady" - dodał, wskazując, że dotyczy to także np. śmigłowców i broni rakietowej.


"Rozwijamy współdziałanie z różnymi przemysłami, nie tylko amerykańskim, francuskim, angielskim" - dodał, przypominając podpisane w ubiegły piątek porozumienie o współpracy przemysłów zbrojeniowych Polski i Ukrainy przy technologiach rakietowych.


Zapewnił, że kupując uzbrojenie i sprzęt wojskowy w kraju, MON chce także korzystać z oferty firm prywatnych. "Nie mamy zamiaru dokonywać rozróżnienia i spychać na margines przemysłu prywatnego. Znamy zakłady, które się bardzo dobrze rozwijają i bardzo dokładają do zdolności bojowych polskiej armii. Za to nie pozwolimy na sytuację, w której prywatny przedsiębiorca zdominuje polski przemysł obronny; on musi być zdominowany przez zakłady państwowe" - powiedział, deklarując zarazem wsparcie i otwartość wobec "nowoczesnego prywatnego przemysłu zbrojeniowego".


Powtórzył, że żołnierze WOT mają znać elementy wyszkolenia wojsk specjalnych, dlatego dowódcą WOT został gen. bryg. Wiesław Kukuła, poprzednio dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. "Z takim założeniem wybierałem pana generała i jego współpracowników. W dowództwie każdej brygady i każdego batalionu OT będzie człowiek z zespołu sił specjalnych; wszystkie oddziały będą miały możliwość korzystania z doświadczeń komandosów" - powiedział Macierewicz.


Wyraził też zadowolenie z przyjęcia we wtorek przez rząd projektu ustawy ws. munduru weteranów walko o niepodległość. "Chodzi o to, żeby kombatanci, żołnierze, którzy walczyli w formie partyzanckiej po II wojnie światowej i często nie mieli ujednoliconego munduru, często nie mieli mundurów swoich jednostek wojskowych, jak żołnierze AK w czasie II wojny światowej, mogli dysponować jednym, jednolitym rodzajem umundurowania" - powiedział.


Zaznaczył, że wzór określa tylko krój munduru, ale weterani będą sami umieszczali oznaczenia jednostek. Mundury mają być bezpłatnie wydawane uprawnionym przez wojskowe komendy uzupełnień. "Każdy oficer, tak jak było przed wojną wobec powstańców styczniowych, będzie miał obowiązek – bez względu na stopień -pierwszy salutować żołnierzowi w tym mundurze" - powiedział minister.


Mly/PAP


fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 4. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 5. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 6. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 7. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 8. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook