Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Macierewicz: Putin odpowiada za tragedię w Smoleńsku

25.03.2015

Za tragedię w Smoleńsku odpowiada rząd Władimira Putina, to nie był wypadek ani błąd pilotów – przekonywał w środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS).

Na posiedzeniu frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS, przeprowadzono debatę poświęconą stanowi wiedzy o katastrofie niedługo przed jej piątą rocznicą. Wśród mówców byli Macierewicz oraz dwaj współpracownicy jego zespołu – dr Bogdan Gajewski i inżynier z Danii Glenn Joergensen.

"Niestety po pięciu latach wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi" – powiedział, zapowiadając dyskusję, lider frakcji EKR Syed Kamall z Wielkiej Brytanii. Podkreślił m.in., że czarne skrzynki nie zostały zwrócone, a wrak samolotu był traktowany raczej jak niepotrzebny złom, a nie dowód w dochodzeniu.

"Za tę tragedię w pełni odpowiedzialny jest rząd, na czele którego stoi pan Władimir Władimirowicz Putin" – oświadczył Macierewicz.

"To, co się zdarzyło nad Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., nie było wypadkiem, nie było też spowodowane błędami bądź złą wolą pilotów. Była to akcja przygotowana przez długi czas. Można by rzec, że była to pierwsza salwa w wojnie, która trwa dzisiaj na wschodzie Europy i która coraz bardziej dramatycznie zbliża się do granic UE i NATO" – podkreślił poseł PiS.

Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że gdyby od początku śledztwo smoleńskie było międzynarodowe, nie doszłoby ani do aneksji Krymu, ani do wojny w Donbasie, ani do zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad wschodnią Ukrainą w ubiegłym roku, ani do niedawnego zabójstwa Borysa Niemcowa. "Bowiem zbrodnia nieukarana jest powtarzana" – przekonywał poseł.

Uczestnikom spotkania Macierewicz zaprezentował animację, która ma przedstawiać najbardziej prawdopodobny – według zespołu parlamentarnego – scenariusz wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. Na filmie w samolocie dochodzi do trzech eksplozji – na skrzydle, w kadłubie i salonce prezydenta.

Joergensen, inżynier mechanik specjalizujący się w mechanice płynów i pilot małych samolotów, odnosił się głównie do sytuacji z ostatnich sekund lotu, gdy samolot utracił część skrzydła po zderzeniu z brzozą. Duńczyk na podstawie własnych obliczeń doszedł do wniosku, że Tu-154M musiał utracić dwa razy większy odcinek skrzydła niż to jest opisane w raporcie Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), a ponadto powinien był znajdować się na wysokości ok. 50 metrów, czyli nad drzewami. Linia przecięcia skrzydła nie zgadza się z trajektorią lotu, ale to może być wytłumaczone, gdyby doszło do użycia materiałów wybuchowych w samolocie – przekonywał Joergensen. Jego zdaniem w powietrzu doszło do dwóch lub więcej eksplozji.

Z kolei Gajewski skupił się na rozbieżnościach między raportami z badania katastrofy smoleńskiej – opublikowanym przez MAK i przez polską Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował wtedy szef MSWiA Jerzy Miller. Według naukowca poważne różnice między dokumentami świadczą o tym, że są one niewiarygodne.

Gajewski przedstawił na środowym posiedzeniu EKR tę samą prezentację, co we wtorek na posiedzeniu podkomisji PE ds. bezpieczeństwa i obrony. Wtedy jednak jego wystąpienie zostało przerwane po protestach niemieckich chadeków, którzy uznali, że prezentacja – nie pasująca ich zdaniem do tematu posiedzenia – jest elementem polskiej kampanii wyborczej.

Także we wtorek w siedzibie PE w Brukseli otwarto zorganizowaną przez PiS wystawę fotografii poświęconych katastrofie smoleńskiej. Odbyła się też premiera filmu Marii Dłużewskiej "Dama" o prezydentowej Marii Kaczyńskiej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Według rządowego zespołu powołanego do wyjaśniania przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej, kierowanego przez Macieja Laska, przyczyną tej katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji Tu-154M. Według ustaleń tego zespołu ani rejestratory dźwięku ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w dniu tragedii 10 kwietnia 2010 r. Jest ono prowadzone w sprawie "nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu TU-154 Sił Powietrznych RP, numer boczny 101, w tym prezydent RP Lech Kaczyński oraz członkowie załogi".

Obecnie śledztwo jest przedłużone do 10 kwietnia br. W październiku ub.r. prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że perspektywa zakończenia śledztwa to „co najmniej jeszcze około roku - jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego". Prokuratura czeka jeszcze m.in. na pomoc prawną z USA i z Rosji.

AM/PAP

[fot. wPolityce.pl/ecr.livecasts.eu]


Słowa kluczowe:

debata

,

wiedza

,

katastrofa

,

zespół

,

rocznica

Warto poczytać

 1. kucha 23.01.2017

  Kuchciński: Zarzuty opozycji są bezpodstawne

  Marszałek Sejmu odniósł się do wniosku PO o jego odwołanie.

 2. mid-17123059 23.01.2017

  Uczestnik awantury spod Sejmu z zarzutami

  Do warszawskiej prokuratury okręgowej, która prowadzi śledztwo dot. wydarzeń z 16 grudnia, wezwano w poniedziałek dwóch uczestników protestu.

 3. michalwojcickMSyoutubetvrepublika 23.01.2017

  Wójcik: Elektryczne opaski na alimenciarzy

  "Kosztuje to podatnika trzysta kilkadziesiąt złotych, a nie ponad trzy tysiące złotych. Wiemy dokładnie, gdzie ta osoba jest”.

 4. mid-17123042 23.01.2017

  Premier Szydło: Rozwój priorytetem rządu

  „Ekonomia ma służyć obywatelom, pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry i rozsądny”.

 5. mid-17123064 23.01.2017

  Szef MON: Polska armia nie zapomni o Mirosławcu

  - O tragedii w Mirosławcu polska armia nigdy nie zapomni – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających jej ofiary.

 6. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 7. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

 8. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook