Jedynie prawda jest ciekawa

Macierewicz podsumuje kolejny etap prac

10.08.2012

W piątek w Sejmie zostanie zaprezentowane podsumowanie kolejnego etapu prac parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej. Raport przedstawi Antoni Macierewicz. Zapowiada, że to nie koniec pracy jego zespołu.

Do raportu, który ma poznać w piątek opinia publiczna, dotarła "Rzeczpospolita". "Mija 14 miesięcy od wydania białej księgi, przez ten czas nagromadziło się tyle nowych materiałów. Zespół doszedł do wniosku, że trzeba przedstawić to opinii publicznej" - tłumaczy współpracownik Macierewicza Bartłomiej Misiewicz.

Jak pisze "Rz", raport ma liczyć 120 stron. Znajdą się w nim najważniejsze kwestie, którymi zajmował się przez dwa i pół roku zespół parlamentarny. Wśród spraw wymienionych w dokumencie przeczytamy o przygotowaniach do wizyty, przebiegu katastrofy i wydarzeniach po niej, aż do dziś.

W raporcie według gazety nie ma wyjaśnienia, co mogło być bezpośrednią przyczyną katastrofy, ale znajduje się informacja, że badanie należy zacząć od wykluczenia zamachu. W rozdziale "Hipoteza wydarzeń" czytamy, że: "upadek Tu-154M na ziemię był konsekwencją wydarzeń, które rozegrały się sto kilkadziesiąt metrów po minięciu rejonu brzozy bezzasadnie wskazywanej w raportach MAK i KBWLLP (komisji Millera), jako bezpośrednia przyczyna inicjująca końcową fazę katastrofy. Przyczyna mających tam miejsce gwałtownych zdarzeń (eksplozje, wstrząsy, zmiana trajektorii lotu) i w ich następstwie zanik zasilania nadal pozostaje do końca nieustalona".

Autorzy raportu wskazują, że "dotychczas zrekonstruowany przebieg wydarzeń" sprawia, że "należy odrzucić hipotezę błędu załogi statku powietrznego, jako przyczynę katastrofy" oraz  "wskazać na konieczność badania w pierwszej kolejności hipotezy 'działania osób trzecich', jako przyczyny katastrofy".

Więcej o tej sprawie w "Rzeczpospolitej"

Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

 2. waszczykowski22092017 22.09.2017

  Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

  - Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

 3. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 4. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

 5. Sad 22.09.2017

  Kampania "Sprawiedliwe sądy" przynosi skutek? Nie przerwą kary skazanemu za pedofilię

  Wrocławski sąd odwołał przerwę w odbywaniu kary mężczyźnie skazanemu za pedofilię, który jest chory na stwardnienie rozsiane. 27-latek będzie odbywał karę pozbawienia wolności w areszcie śledczym w Gdański, gdzie będzie miał zapewnioną opiekę medyczną.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook