Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz podsumuje kolejny etap prac

10.08.2012

W piątek w Sejmie zostanie zaprezentowane podsumowanie kolejnego etapu prac parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej. Raport przedstawi Antoni Macierewicz. Zapowiada, że to nie koniec pracy jego zespołu.

Do raportu, który ma poznać w piątek opinia publiczna, dotarła "Rzeczpospolita". "Mija 14 miesięcy od wydania białej księgi, przez ten czas nagromadziło się tyle nowych materiałów. Zespół doszedł do wniosku, że trzeba przedstawić to opinii publicznej" - tłumaczy współpracownik Macierewicza Bartłomiej Misiewicz.

Jak pisze "Rz", raport ma liczyć 120 stron. Znajdą się w nim najważniejsze kwestie, którymi zajmował się przez dwa i pół roku zespół parlamentarny. Wśród spraw wymienionych w dokumencie przeczytamy o przygotowaniach do wizyty, przebiegu katastrofy i wydarzeniach po niej, aż do dziś.

W raporcie według gazety nie ma wyjaśnienia, co mogło być bezpośrednią przyczyną katastrofy, ale znajduje się informacja, że badanie należy zacząć od wykluczenia zamachu. W rozdziale "Hipoteza wydarzeń" czytamy, że: "upadek Tu-154M na ziemię był konsekwencją wydarzeń, które rozegrały się sto kilkadziesiąt metrów po minięciu rejonu brzozy bezzasadnie wskazywanej w raportach MAK i KBWLLP (komisji Millera), jako bezpośrednia przyczyna inicjująca końcową fazę katastrofy. Przyczyna mających tam miejsce gwałtownych zdarzeń (eksplozje, wstrząsy, zmiana trajektorii lotu) i w ich następstwie zanik zasilania nadal pozostaje do końca nieustalona".

Autorzy raportu wskazują, że "dotychczas zrekonstruowany przebieg wydarzeń" sprawia, że "należy odrzucić hipotezę błędu załogi statku powietrznego, jako przyczynę katastrofy" oraz  "wskazać na konieczność badania w pierwszej kolejności hipotezy 'działania osób trzecich', jako przyczyny katastrofy".

Więcej o tej sprawie w "Rzeczpospolitej"

Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 2. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 3. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 4. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 5. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook