Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Odbudowa państwa w wymiarze duchowym

26.01.2017

Antoni Macierewicz był gościem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

„Gdyby nie zwycięstwo warszawskie, to Europa zostałaby zalana przez bolszewizm kilkadziesiąt lat wcześniej” – mówił Antoni Macierewicz podczas wykładu w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.


Macierewicz podczas sympozjum „Oblicza dumy Polaków” wygłosił wykład pt. „Poczucie dumy z militarnych dokonań Polaków”.

„Bez czynu zbrojnego Rzeczypospolita po rozbiorach by nie powstała. To jest banalna prawda i bez względu na różnorodne wysiłki czasami ludzi dobrej woli, a czasami pseudohistoryków czy pseudodziennikarzy ona jest zupełnie oczywista. Wielki układ geopolityczny, który uległ zmianie i zrealizował wielowiekową modlitwę Polaków o wojnę, która zmieni sytuację rozbiorczą, ta zmiana układu geopolitycznego mogła przynieść bardzo różne rozwiązania z punktu widzenia niepodległości Polski. Jeżeli przyniosła to, które dało początek odbudowie niepodległego państwa Polskiego, to przy niespornym wysiłku dyplomatycznym, który jest w historii Polski symbolizowany przez wielką postać Romana Dmowskiego. Przy całym wielkim szacunku dla tego właśnie wysiłku bez zbrojnego czynu Polski niepodległej takiej, jaką ją znamy […] po prostu by nie było” – mówił Macierewicz.


Minister obrony narodowej mówił o roli Romana Dmowskiego oraz Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zwracał uwagę na dyplomatyczne zasługi Dmowskiego i jego udział w tworzeniu Błękitnej Armii gen. Hallera.


„Tymczasem to Józefowi Piłsudskiemu przypadła w duszy narodów, w jego wyobraźni […] rola tego, który symbolizuje wielki czyn zbrojny Polski. Dlaczego tak się stało? Otóż w moim głębokim przekonaniu stało się tak dlatego, że to on rozstrzygnął o tej bitwie, bez której niepodległej Polski rzeczywiście by nie było. […] O cudzie nad Wisłą, o zwycięstwie warszawskim, o tej bitwie, która ocaliła nie tylko Polskę, ale i całą Europę. To bezdyskusyjnie jego decyzja” – powiedział szef MON.


„Gdyby nie zwycięstwo warszawskie, to Europa zostałaby zalana przez bolszewizm kilkadziesiąt lat wcześniej. Losy tego wielkiego ciosu, jaki został zadany duchowi chrześcijańskiemu i cywilizacji Zachodniej, jaki został wyprowadzony przez bolszewicką rewolucję, zostałby zadany wcześniej i zniszczyły dużo więcej kolejnych pokoleń, a nie tylko te, które po 1945 roku zostały zatrute i wyniszczone fizycznie przez zbrodnie bolszewickie. To jest zasługą niewątpliwie Józefa Piłsudskiego” – powiedział.


Macierewicz mówił też o potrzebie wybudowania w Warszawie pomnika upamiętniającego Cud nad Wisłą.

„W Warszawie w centralnym miejscu stoi pomnik zbrodniarza, który Polskę podbił i zniszczył. Ten pomnik oddziałuje od 50 lat […] na wyobraźnie milionów ludzi mieszkających w Warszawie stolicy Polski i dojeżdżających do Warszawy. Ten pomnik jest, ale pomnika wiekopomnego zwycięstwa, które ocaliło nasze państwo i Europę nie ma. […] Jaki naród mógłby sobie na taką sytuację pozwolić i z czego to wynika?” – powiedział.


„Myśl okupacyjna, myśl niewolnicza, myśl poddańcza ukształtowała olbrzymią część tak zwanych elit kierujących edukacją, gospodarką, informacją i propagandą.[…] Sprawa jest naprawdę zupełnie kluczowa (nie rzecz w tym, żeby budować nieustannie pomniki) – mówimy o wydarzeniu, które miało znaczenie nie tylko militarne. […] Ze względu przede wszystkim na to, że (powtarzam raz jeszcze) bez tego zwycięstwa nie byłoby niepodległej Polski. Sprawa Bitwy Warszawskiej jak w soczewce pokazuje dylematy związane z dzisiejszym tematem naszego spotkania – poczucie dumy Polaków z osiągnięć militarnych” – mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej.


Zdaniem Macierewicza, w przekazie o wielkich polskich bitwach brakuje istoty rzeczy.


„Nie ma pokazania obowiązku narodu do fizycznej i militarnej obrony własnej ojczyzny. Bitwy są pokazane jako poszczególne oderwane wydarzenia, niemające związku z bytem narodu z istotą narodu i z rzeczywistością, w której Polska egzystuje. Przecież Polska została ukształtowana w sensie społeczno-politycznym przez tę warstwę narodu, która niejako zawodowo zajmowała się właśnie obroną ojczyzny – przez szlachtę, przez rycerstwa i szlachtę. Co więcej, została ukształtowana w duchu podejścia do problemów militarnych, który jest absolutnie odmienny od wszystkiego, co współczesna Europa ukształtowała i co zostało skanalizowane w najgorszych doświadczeniach militaryzmu pruskiego. Tam armia jest symbolem przemocy. Przemocy, która nie respektuje żadnych wartości, która jest wartością samą w sobie czy antywartością” – powiedział.


„Może dlatego to doświadczenie nie jest przekazywane przez podstawowe instytucje mające obowiązek kształtowania świadomości narodowej. Dlatego taka punktowa i doraźna perspektywa postrzegania naszych osiągnięć militarnych, stąd widzenia poszczególnych bitew, a nie widzenie w całości polityki. Dlatego w moim głębokim przekonaniu przez cały XIX wiek, ale niestety ze szczególną siłą w wieku XX i początku wieku XXI dominowała pedagogika wstydu i pedagogika antypolskości, rozumiana nie w wymiarze etnicznym, tylko w wymiarze cywilizacyjnym, polegająca na zanegowaniu tych wartości i tego kształtu, jakie polskość wniosła do historii Europy” – dodał.


Macierewicz mówił też o zaangażowaniu polskiego rządu w odbudowę duchową państwa polskiego i znaczenia tych działań dla polskiej armii.

„Ten rząd odbudowuje państwo w wymiarze socjalnym, materialnym, ale też na tyle, na ile nas stać, na ile potrafimy […] odbudowujemy w wymiarze duchowym.[…] Bez wymiaru duchowego nie istnieje żadna armia. Bez wymiaru duchowego nie można się obronić. Bez wymiaru duchowego Ukraińcy stracili Krym w ciągu tygodnia. To nie są puste słowa” – powiedział.


„Duma ze zwycięstw militarnych ma być częścią polskiej cywilizacji, a nie substytutem, nie zastępstwem, nie zabawką czy wisiorkiem, jeszcze jedną, że tak powiem ładnie wyglądającą bombką na narodowej choince” - mówił.


Mly/radiomaryja.pl


fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook