Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Macierewicz o Czarnogórze w NATO

30.06.2016

Jesteśmy przekonani, że Polska ratyfikuje umowę w sprawie przystąpienia Czarnogóry do NATO - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz, po rozmowach z minister obrony Czarnogóry Milicą Pejanović Djuriszić.

Na konferencji prasowej polski minister przypomniał, że trwa proces przyjmowania Czarnogóry do NATO.

- Polska będzie podejmowała kwestię ratyfikacji tego procesu w Sejmie w przyszłym tygodniu. Jesteśmy przekonani, że ratyfikacja przejdzie skutecznie - powiedział Macierewicz.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu, porządek posiedzenia zaplanowanego między 5 a 7 lipca może być uzupełniony o sprawozdanie komisji o projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Czarnogóry. Pierwsze czytanie projektu w komisjach zaplanowano na 5 lipca.

Szef MON relacjonował, że rozmowy z minister obrony Czarnogóry dotyczyły m.in. problemów migracyjnych i współdziałania gospodarek obu państw.

- Mamy wielkie możliwości w przemyśle helikopterowym - powiedział Macierewicz.

Dodał, że poruszono też sprawę szkolenia żandarmerii wojskowej i sił specjalnych.

- To współdziałanie w ramach NATO oraz bilateralne, jesteśmy o tym przekonani, będzie bardzo korzystne - powiedział szef MON. - Liczymy na wsparcie Polski w dalszym procesie ratyfikacji protokołu o przystąpieniu Czarnogóry przez pozostałych partnerów NATO - powiedziała Djuriszić

Dodała, że wizyta następuje w ważnym dla Czarnogóry okresie - tuż przed szczytem NATO i ratyfikacją protokołu akcesyjnego Czarnogóry przez polski Sejm.

Dodała, że spotkanie dotyczyło końcowej fazy procesu akcesyjnego, służyło też wymianie opinii o tematach, które będą poruszone na szczycie, w tym współpracy między NATO my Unią Europejską.

W połowie maja w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podpisali protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zostanie ona pełnoprawnym członkiem NATO po ratyfikacji dokumentu przez wszystkie państwa Sojuszu.

Jak podkreślił wówczas sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg, osiągnięcia Czarnogóry jasno pokazują, że drzwi do NATO pozostają otwarte. Również polskie MSZ zaznaczyło, że podpisanie protokołu to podkreślenie aktualności polityki otwartych drzwi do NATO.

Po ratyfikacji protokołu Czarnogóra zostanie 29. państwem członkowskim NATO. Do tego czasu na wszystkich natowskich spotkaniach, w tym na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie, będzie miała status obserwatora lub państwa zaproszonego. Djuriszić podkreśliła, że Czarnogóra od dłuższego czasu współpracuje z sojuszem na zasadach partnerskich.

wkt/PAP

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook