Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie ma w polskim społeczeństwie konfliktu ws. katastrofy smoleńskiej"

07.04.2018
1270anthony
"Nie ma w polskim społeczeństwie konfliktu ws. katastrofy smoleńskiej"

Nie ma w polskim społeczeństwie konfliktu ws. katastrofy smoleńskiej - powiedział w sobotę w Toruniu szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. Dodał, że za dzielenie narodu w tej sprawie odpowiadają siły zewnętrzne.

W ocenie b. szefa MON odsłonięcie 10 kwietnia w Warszawie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej będzie ważnym wydarzeniem. "Bardzo dobrze, że do niego wreszcie dochodzi, chociaż bardzo szkoda, że tak późno".

We wtorek obchodzona będzie 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

"Nie sądzę, żeby w Polsce był konflikt dotyczący Smoleńska, jeżeli chodzi o samo społeczeństwo. Mamy do czynienia z systematycznym działaniem środowisk Polsce nieprzyjaznych, które upowszechniają dążenie do dzielenia społeczeństwa. Oczywiście, czasami niektórzy ludzie takiej propagandzie nienawiści, antypolskiej ulegają w różnych sprawach - także dramatu smoleńskiego. To nie wychodzi od społeczeństwa, ale z zewnątrz Polski i jest realizowane przez niektóre środowiska sprzyjające zewnętrznym interesom" - podkreślił polityk PiS.

Macierewicz, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o nowe tezy, które mogą zostać wskazane w raporcie technicznym dotyczącym katastrofy smoleńskiej, powiedział: "Wszystkiego dowiecie się wtedy, gdy raport techniczny zostanie opublikowany".

Były szef MON dodał, że kontakty b. premiera Donalda Tuska z ówczesnym premierem Rosji Władimirem Putinem w pierwszych godzinach i dniach po katastrofie samolotu będą przedmiotem dalszego postępowania podkomisji smoleńskiej.

"W tym momencie skupiliśmy się na technicznych przyczynach tragedii, bo to jest najważniejsze w tak olbrzymim śledztwie i postępowaniu. Trzeba było podjąć decyzję, co w nim jest kluczowe, najważniejsze. Dramat smoleński obejmuje olbrzymie spektrum wydarzeń - począwszy od dezinformacji rosyjskiej i realizowanej przez różne media w Polsce, upowszechnianej zarówno wtedy, jak i obecnie, ale to jest tylko drobny akcent pokazujący, że w takim postępowaniu nie można się zajmować wszystkim" - mówił dziennikarzom Macierewicz.

Wskazał, że drugą w kolejności wydarzeń ważną sprawą jest to, kto podjął kluczowe decyzje dotyczące zarówno takiego kształtu samego przygotowania do lotu, począwszy od remontu (w Rosji - PAP), oraz "kto podjął decyzje, które uniemożliwiły Polsce suwerenne badanie tragedii aż do roku 2015". 

Macierewicz w sobotę uczestniczył w konferencji naukowej "Prawne problemy Tragedii Smoleńskiej", która odbywa się w Kolegium Jagiellońskim - Toruńskiej Szkole Wyższej. 

(PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

fot. PAP/Tytus Żmijewski

Warto poczytać

 1. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 2. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 3. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 4. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 5. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 6. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook