Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: materiały wybuchowe na wraku były

03.11.2014

Antoni Macierewicz uważa, że dalszymi badaniami dotyczącymi obecności materiałów wybuchowych na rządowym tupolewie, powinna się zająć nowa instytucja. Szef zespołu smoleńskiego wskazuje, że władza w sprawie smoleńskiej boi się wszelkiej kontroli.

„Naczelna Prokuratura Wojskowa robi wszystko, by wyjaśnieniem okoliczności katastrofy smoleńskiej zajmowały się tylko i wyłącznie instytucje rządowe, podległe wcześniej Donaldowi Tuskowi, a dziś - Ewie Kopacz. A przecież nie można być sędzią we własnej sprawie” – mówił w Telewizji Republika Antoni Macierewicz.

Odniósł się do wiadomości portalu wPolityce.pl, który informował, że prokuratura wojskowa nakazała biegłym z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji wydanie uzupełniającej opinii dotyczącej badania próbek pobranych z wraku Tu-154 M na obecność materiałów wybuchowych.

Polscy chemicy prof. Krystyna Kamieńska-Trela oraz prof. Sławomir Szymański wykazali, że procedura badania próbek na obecność materiałów wybuchowych została wykonana w sposób nierzetelny i zawiera liczne błędy.

W ocenie posła Macierewicza decyzja śledczych, by uzupełnić opinię CLKP, oznacza, że prokuratura podtrzymuje wątpliwości naukowców. „To oznacza de facto, że Prokuratura uznała za zasadne wskazania naukowców zawarte w opinii prywatnej” – komentował Macierewicz.

I przypomniał, że ekspertyza polskich chemików wskazuje jasno, że w Smoleńsku wykryto ślady materiałów wybuchowych. „Prof. dr hab. Kamieńska–Trela i prof. dr hab. Szymański w kilkudziesięciu punktach wykazali dobitnie, że materiały wybuchowe na wraku rządowego tupolewa były. Nie sformułowali przy tym zarzutu zamierzonego fałszowania wyników badań przez CLKP, ale jasno pokazali, że jeżeliby próbki przeanalizowano dokładniej, ślady substancji wybuchowych – w tym przypadku RDX – odnaleziono by” – wyjaśnił.

W jego opinii analiza dwójki naukowców oraz reakcja Prokuratury na jej wyniki świadczą o tym, że próbki należy przebadać jeszcze raz, a zadanie to powinno być zlecone niezależnej instytucji, np. zagranicznemu laboratorium.

CLKP nie może być uznane za podmiot niezależny. Podlega pod MSW, w którym obecnie zasiadają spadkobiercy Jerzego Millera. Nad MSW są z kolei ci, którzy od początku badania sprawy katastrofy smoleńskiej przyjmowali, że nigdy materiałów wybuchowych na wraku nie było i kłamali ws. przebadania próbek” – dodał Macierewicz.

ez
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook