Jedynie prawda jest ciekawa


Antoni Macierewicz: cieszę się, że min. Błaszczak podpisał umowę ws. Patriotów, którą wynegocjowaliśmy

28.03.2018
1270patrioty
Antoni Macierewicz: cieszę się, że min. Błaszczak podpisał umowę ws. Patriotów, którą wynegocjowaliśmy

Cieszę się, że szef MON Mariusz Błaszczak podpisał porozumienie, które wynegocjowaliśmy, bo to jest dobre porozumienie - powiedział w środę b. minister obrony Antoni Macierewicz, komentując podpisanie przez Polskę i USA umowy na dostawę systemu przeciwrakietowego Patriot.

W środę szef MON Mariusz Błaszczak, w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła". Za system Patriot, razem z systemem zarządzania polem walki, zapłacimy w tej fazie 4 mld 750 mln dolarów.

W rozmowie z Polskim Radiem 24 b. szef MON podkreślił, że podpisanie umowy to "bardzo duży sukces" Polski.

Macierewicz podziękował w tym kontekście zespołowi pod kierownictwem b. wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, który koordynował negocjacje w tej sprawie za czasów, kiedy on był szefem resortu.

B. minister zwrócił również uwagę na "niebywałe obniżenie ceny", jakie było efektem prac negocjatorów. "Chcę państwu przypomnieć, że pierwotny pułap cenowy, który wyznaczył Kongres Stanów Zjednoczonych (...) to było 10,5 mld dolarów". Ostatecznie - jak dodał - kwotę tę udało się obniżyć do 4,5 mld. "Czyli dwukrotnie niższa jest cena tego pierwszego etapu, niż ona miała być" - zaznaczył Macierewicz.

"Cieszę się, że pan minister Błaszczak podpisał to porozumienie, które wynegocjowaliśmy, bo to jest dobre porozumienie" - ocenił b. szef MON.

Jak dodał, "szkoda", że pierwsze rakiety Patriot zostaną dostarczone "dopiero w 2022 r.". "Ale widać na to wskazują możliwości budżetowe" - zaznaczył Macierewicz. Zastrzegł zarazem, że w prowadzonych przez niego rozmowach strona amerykańska była gotowa dostarczyć dwie pierwsze baterie Patriotów na przełomie 2019 i 2020 r.

B. szef MON był też pytany m.in. o przetarg na okręty podwodne. "Gdy ja odchodziłem (z MON) trzy leżały na stole możliwości, czyli francuska, szwedzka i niemiecka" - powiedział Macierewicz. Zwrócił uwagę, iż oferta Francji miała "tę wielką zaletę, że zawierała uzbrojone rakiety jako część tego kontraktu". Zaznaczył przy tym, że propozycje każdego z partnerów mają "swoje zalety".

"Ja podjąłem decyzję (...) w końcu zeszłego roku, już nie mogłem jej ogłosić ze względu na odejście z urzędu, ale moje stanowisko w ministerstwie jest znane jeżeli chodzi o ten zakup" - mówił b. minister. Jak dodał, stanowisko to wynikało "z preferencji dla posiadania rakiet manewrujących, które dają szansę obrony Polski".

(PAP)

autor: Marceli Sommer

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook