Jedynie prawda jest ciekawa


Antoni Macierewicz: cieszę się, że min. Błaszczak podpisał umowę ws. Patriotów, którą wynegocjowaliśmy

28.03.2018
1270patrioty
Antoni Macierewicz: cieszę się, że min. Błaszczak podpisał umowę ws. Patriotów, którą wynegocjowaliśmy

Cieszę się, że szef MON Mariusz Błaszczak podpisał porozumienie, które wynegocjowaliśmy, bo to jest dobre porozumienie - powiedział w środę b. minister obrony Antoni Macierewicz, komentując podpisanie przez Polskę i USA umowy na dostawę systemu przeciwrakietowego Patriot.

W środę szef MON Mariusz Błaszczak, w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła". Za system Patriot, razem z systemem zarządzania polem walki, zapłacimy w tej fazie 4 mld 750 mln dolarów.

W rozmowie z Polskim Radiem 24 b. szef MON podkreślił, że podpisanie umowy to "bardzo duży sukces" Polski.

Macierewicz podziękował w tym kontekście zespołowi pod kierownictwem b. wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, który koordynował negocjacje w tej sprawie za czasów, kiedy on był szefem resortu.

B. minister zwrócił również uwagę na "niebywałe obniżenie ceny", jakie było efektem prac negocjatorów. "Chcę państwu przypomnieć, że pierwotny pułap cenowy, który wyznaczył Kongres Stanów Zjednoczonych (...) to było 10,5 mld dolarów". Ostatecznie - jak dodał - kwotę tę udało się obniżyć do 4,5 mld. "Czyli dwukrotnie niższa jest cena tego pierwszego etapu, niż ona miała być" - zaznaczył Macierewicz.

"Cieszę się, że pan minister Błaszczak podpisał to porozumienie, które wynegocjowaliśmy, bo to jest dobre porozumienie" - ocenił b. szef MON.

Jak dodał, "szkoda", że pierwsze rakiety Patriot zostaną dostarczone "dopiero w 2022 r.". "Ale widać na to wskazują możliwości budżetowe" - zaznaczył Macierewicz. Zastrzegł zarazem, że w prowadzonych przez niego rozmowach strona amerykańska była gotowa dostarczyć dwie pierwsze baterie Patriotów na przełomie 2019 i 2020 r.

B. szef MON był też pytany m.in. o przetarg na okręty podwodne. "Gdy ja odchodziłem (z MON) trzy leżały na stole możliwości, czyli francuska, szwedzka i niemiecka" - powiedział Macierewicz. Zwrócił uwagę, iż oferta Francji miała "tę wielką zaletę, że zawierała uzbrojone rakiety jako część tego kontraktu". Zaznaczył przy tym, że propozycje każdego z partnerów mają "swoje zalety".

"Ja podjąłem decyzję (...) w końcu zeszłego roku, już nie mogłem jej ogłosić ze względu na odejście z urzędu, ale moje stanowisko w ministerstwie jest znane jeżeli chodzi o ten zakup" - mówił b. minister. Jak dodał, stanowisko to wynikało "z preferencji dla posiadania rakiet manewrujących, które dają szansę obrony Polski".

(PAP)

autor: Marceli Sommer

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook