Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Macierewicz chce w Polsce sił NATO i USA

16.01.2016

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones skomentowali ćwiczenia polskich i amerykańskich żołnierzy w Skwierzynie podczas wspólnej konferencji prasowej.


"Jesteśmy po demonstracji kluczowej fazy ćwiczeń. Mam nadzieje, że obaj jesteśmy pod wrażeniem skuteczności działania rakiet Patriot i polskiego sprzętu, a  przede wszystkim sprawności działania żołnierzy obu stron, co rodzi nadzieję na przyszłość. Rzeczywistym długofalowym celem naszych działań jest trwale stacjonowanie w Polsce sił NATO i sił amerykańskich oraz trwałe posiadanie skutecznej obrony przeciwlotniczej. Mamy nadzieję, że będą to rakiety Patriot. Jesteśmy w trakcie rozmów. Liczymy na skuteczne negocjacje" – powiedział Macierewicz.

W podobnym tonie wypowiedział się amerykański ambasador.

"Ciesze, się, że wspólnie z ministrem Macierewiczem, szefem wspaniałych sił zbrojnych Polski, mieliśmy okazję przyjrzeć się tym wspólnym ćwiczeniom i ocenić zdolność sił polskich i amerykańskich do obrony powietrznej. Nie są to pierwsze wspólne ćwiczenia, za każdym razem udaje nam się uzyskać poprawę, jeśli chodzi o szybkość przemieszczania rakiet Patriot na terytorium Polski wraz z żołnierzami. Nie jest to jedyna operacja na terytorium Polski. (…) Cieszę się niezmiernie, że jesteśmy w stanie działać i doskonalić naszą współpracę" – stwierdził Paul W. Jones.

"Chcę podziękować ministrowi Macierewiczowi i Polsce za przygotowanie ćwiczeń. Polska jest wspaniałym sojusznikiem, który poważnie podchodzi do spraw obronności.. (…) Jestem dumny, że mogę tu być" – dodał.

Następnie głos ponownie zabrał Antoni Macierewicz.

"Mam nadzieję, że siły amerykańskie i NATO będą tu na stałe, bo to dla naszego bezpieczeństwa jest niezbędne" – powiedział szef MON.

"To ważne spotkanie przygotowujące decyzje związane ze szczytem NATO. Liczymy na zwiększenie stacjonowania tutaj wojsk NATO, wojsk amerykańskich i zasadnicze wzmocnienie wschodniej flanki NATO. (…) Decyzje zostaną podjęte w Warszawie podczas szczytu" – dodał.

Minister obrony narodowej i ambasador USA zwrócili uwagę na dobre relacje między polskimi i amerykańskimi żołnierzami.

"Jestem pod wrażeniem sprawności działania i relacji, wręcz przyjacielskich, żołnierzy obu armii. Znakomite współdziałanie!" – powiedział Macierewicz.

"Jeżeli mogę włączyć się, chciałbym całkowicie zgodzić się z ministrem. Zaobserwowaliśmy taką atmosferę. Ze wspólnego mieszkania i  pracy rodzi się rodzaj szczególnego braterstwa" – uzupełnił Jones.

"Liczymy, że zwiększymy możliwości jeśli chodzi o przechowywanie sprzętu i zwiększanie naszej zdolności bojowej" – podkreślił minister obrony narodowej.

"Duże wrażenie zrobiło na mnie to, że mogliśmy poszczycić się polskimi systemami rakietowymi. (…) To polskie rakiety zestrzeliły więcej celów!" – powiedział na zakończenie Antoni Macierewicz.

gah

[fot. PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

Facebook