Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz chce w Polsce sił NATO i USA

16.01.2016

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones skomentowali ćwiczenia polskich i amerykańskich żołnierzy w Skwierzynie podczas wspólnej konferencji prasowej.


"Jesteśmy po demonstracji kluczowej fazy ćwiczeń. Mam nadzieje, że obaj jesteśmy pod wrażeniem skuteczności działania rakiet Patriot i polskiego sprzętu, a  przede wszystkim sprawności działania żołnierzy obu stron, co rodzi nadzieję na przyszłość. Rzeczywistym długofalowym celem naszych działań jest trwale stacjonowanie w Polsce sił NATO i sił amerykańskich oraz trwałe posiadanie skutecznej obrony przeciwlotniczej. Mamy nadzieję, że będą to rakiety Patriot. Jesteśmy w trakcie rozmów. Liczymy na skuteczne negocjacje" – powiedział Macierewicz.

W podobnym tonie wypowiedział się amerykański ambasador.

"Ciesze, się, że wspólnie z ministrem Macierewiczem, szefem wspaniałych sił zbrojnych Polski, mieliśmy okazję przyjrzeć się tym wspólnym ćwiczeniom i ocenić zdolność sił polskich i amerykańskich do obrony powietrznej. Nie są to pierwsze wspólne ćwiczenia, za każdym razem udaje nam się uzyskać poprawę, jeśli chodzi o szybkość przemieszczania rakiet Patriot na terytorium Polski wraz z żołnierzami. Nie jest to jedyna operacja na terytorium Polski. (…) Cieszę się niezmiernie, że jesteśmy w stanie działać i doskonalić naszą współpracę" – stwierdził Paul W. Jones.

"Chcę podziękować ministrowi Macierewiczowi i Polsce za przygotowanie ćwiczeń. Polska jest wspaniałym sojusznikiem, który poważnie podchodzi do spraw obronności.. (…) Jestem dumny, że mogę tu być" – dodał.

Następnie głos ponownie zabrał Antoni Macierewicz.

"Mam nadzieję, że siły amerykańskie i NATO będą tu na stałe, bo to dla naszego bezpieczeństwa jest niezbędne" – powiedział szef MON.

"To ważne spotkanie przygotowujące decyzje związane ze szczytem NATO. Liczymy na zwiększenie stacjonowania tutaj wojsk NATO, wojsk amerykańskich i zasadnicze wzmocnienie wschodniej flanki NATO. (…) Decyzje zostaną podjęte w Warszawie podczas szczytu" – dodał.

Minister obrony narodowej i ambasador USA zwrócili uwagę na dobre relacje między polskimi i amerykańskimi żołnierzami.

"Jestem pod wrażeniem sprawności działania i relacji, wręcz przyjacielskich, żołnierzy obu armii. Znakomite współdziałanie!" – powiedział Macierewicz.

"Jeżeli mogę włączyć się, chciałbym całkowicie zgodzić się z ministrem. Zaobserwowaliśmy taką atmosferę. Ze wspólnego mieszkania i  pracy rodzi się rodzaj szczególnego braterstwa" – uzupełnił Jones.

"Liczymy, że zwiększymy możliwości jeśli chodzi o przechowywanie sprzętu i zwiększanie naszej zdolności bojowej" – podkreślił minister obrony narodowej.

"Duże wrażenie zrobiło na mnie to, że mogliśmy poszczycić się polskimi systemami rakietowymi. (…) To polskie rakiety zestrzeliły więcej celów!" – powiedział na zakończenie Antoni Macierewicz.

gah

[fot. PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook