Jedynie prawda jest ciekawa


Antoni Macierewicz: jesteście elitą, armia to fundament bezpieczeństwa i patriotyzmu

17.12.2017
1270promocja
Antoni Macierewicz: jesteście elitą, armia to fundament bezpieczeństwa i patriotyzmu

Szef MON Antoni Macierewicz podczas niedzielnej promocji oficerskiej żołnierzy rezerwy podkreślił, że armia to fundament nie tylko bezpieczeństwa, ale wartości patriotycznych. Zaapelował do żołnierzy o przypominanie historii po to, żeby "Polakom nie towarzyszyło kłamstwo".

Minister obrony narodowej uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski - podporucznika, podporucznika marynarki.  

Aktu promocji dokonali pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Michał Sikora oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika. 

Niedzielna uroczystość była dedykowana pamięci ofiar Grudnia`70 oraz stanu wojennego, w tym ofiar kopalni "Wujek". W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz suwerennej i niepodległej Polski decyzją ministra obrony narodowej złotym medalem zasługi dla obronności kraju zostały wyróżnione Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Stocznia Gdańska i Stocznia Szczecińska.

Szef MON nawiązując do składanej przez oficerów przysięgi podkreślił, że polski żołnierz nie zawiódł m.in. we wrześniu 1939 r., walcząc z okupantami, a także w czasie walk żołnierzy niezłomnych z okupacją sowiecką. "Nie zawiedli też Polski ci, których dzisiaj także wspominamy - robotnicy Szczecina, Gdańska, Kołobrzegu, Tczewa, Elbląga, którzy bronili ojczyzny przed Sowietami w powstaniu 1970 r. Bronili narodu, nas wszystkich przed okupacją sowiecką" - powiedział minister.

"Nie zawiedli ojczyzny górnicy +Wujka+, którzy padli 16 grudnia 1981 r., gdy strzelali do nich ci, którzy zawiedli, którzy splamili honor żołnierza polskiego, ci dla których nie ma miejsca w polskim żołnierskim korpusie oficerskim i w polskiej armii. Czas najwyższy jasno, głośno, publicznie powiedzieć - dla tych, którzy mordowali Polaków, splamili swoje dłonie krwią polską, nie ma miejsca w żołnierskich szeregach" - dodał szef MON.

Macierewicz podkreślił, że na promowanych żołnierzach spoczywa obowiązek wzmacniania polskiej armii i gwarantowanie narodowi bezpieczeństwa, całości, jedności i niepodległości.

"Jesteście elitą armii, ale także jesteście elitą narodu. To według waszego postępowania, według waszego zachowania, tak jak wy będziecie się odnosili do ojczyzny - tak, jak wy będziecie się odnosili do zła, które macie potępić i dobra, które macie podnosić, pokazywać, kształtować - tak będą się zachowywali Polacy, tak będą kształtowali swój sposób patrzenia na rzeczywistości obywatele polscy" - podkreślił szef MON.

"W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu. W Polsce armia była, jest i będzie skarbnicą podstawowych wartości patriotycznych. Wy jesteście dzisiaj ich nosicielami, armia polska was potrzebuje" - zwrócił się do żołnierzy minister obrony.

Macierewicz zaznaczył, że w 2017 r. wypromowanych zostało 1600 oficerów, a w przeciągu ostatnich dwóch lat 3000, jednak - jak dodał - to ciągle zbyt mała liczba. "Armia polska ma być wielka, skuteczna i musi być zdolna, żeby przeciwstawić się każdemu wrogowi siłą oręża i siłą ducha" - podkreślił.

Szef MON stwierdził, że obowiązkiem żołnierzy jest także pamiętać i przypominać historię Polski tak, żeby nigdy więcej "Polakom nie towarzyszyło kłamstwo", żeby "nie fałszowano historii i nie upadlano narodu polskiego". "Tak, żeby nigdy więcej nie zdarzyła się taka sytuacja, że oficerowie i żołnierze polscy milczą wtedy, gdy ginie ich prezydent. Milczą wtedy, gdy ginie elita ich armii, gdy zaczyna panować kłamstwo tak jak było z kłamstwem smoleńskim" - dodał minister obrony.

Po wystąpieniu minister złożył wraz z przedstawicielami wypromowanych oficerów wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i wpisał się do księgi pamiątkowej. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

(PAP)

autor: Mateusz Roszak

fot. PAP/Jacek Turczyk

 

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 3. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 4. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 5. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 6. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 7. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook