Jedynie prawda jest ciekawa


Maciej Musiał chwali się dziadkiem. Piękny gest polskiego aktora!

02.03.2017

Maciej Musiał, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów młodego pokolenia, należy do tych gwiazd, które nie wstydzą się swojej wiary i miłości do ojczyzny. W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pochwalił się na jednym z serwisów społecznościowych swoim dziadkiem.

Młody artysta wkleił zdjęcie, na którym widać obu panów, dumnych i szczęśliwych. "Ukochany dziadek odznaczony dziś Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski #prawdziwybohater #DzieńŻołnierzyWyklętych" - napisał aktor. Zdjęcie bardzo szybko polubiły tysiące internautów, którzy gratulowali aktorowi pięknej postawy. Musiał jest wnukiem porucznika Mariana Markiewicza, ps. „Maryl”, byłego żołnierza Okręgu Nowogródzkiego AK, jednego z bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Młody aktor nie krył dumy i wzruszenia, bo w czasie uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jego dziadka odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

To nie pierwszy raz, kiedy dumny wnuk chwali się swoim dziadkiem. Już w przeszłości w wywiadzie dla TV Republika mówił: - Dziadka szanuję i kocham go bardzo. Ma on 92 lata i jest wspaniałym człowiekiem, który walczył i wyzwalał Wilno. Na początku walczył sam, później z Rosjanami, po wojnie długo siedział w więzieniu. Był Żołnierzem Wyklętym. To niesamowite, ile on ma w sobie ciepła, radości i dobroci w kontraście do tego, co przeszedł.

W istocie historia życia pana Mariana Markiewicza przypomina film. Dziadek aktora urodził się w Kownie, gdzie mieszkał z rodzicami do czwartego roku życia. Później jego rodzina zmuszona była do ucieczki do Wilna. Tam Marian Markiewicz spędził kilkanaście lat: – Tutaj przeżywałem swoje dzieciństwo, swoją młodość, pierwszą miłość, działalność organizacyjną w Związku Wolnych Polaków, który działał w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, przesiedziałem pół roku w gestapo na Łukiszkach – wspominał w jednym z wywiadów udzielonych wileńskiemu tygodnikowi „Więcej”.

Późniejsze losy Żołnierza Wyklętego to ucieczka do Polski, gdy do Wilna wkroczyli Rosjanie i nielegalne wyprawy do rodziców na Litwę. Wreszcie zatrzymanie przez NKWD, więzienie i niezwykła pomoc od jednego z rosyjskich żołnierzy, którego historia przez chwilę splotła się z losami dziadka Macieja Musiała. Wreszcie służba ojczyźnie w Armii Krajowej i znów więzienie, tym razem niemieckie. Uhonorowanie bohaterów takich jak pan Marian Markiewicz, którzy przeżyli gehennę wojny i walczyli o niepodległą Polskę, nie zgadzając się na pojałtańską Europę, możliwe było dopiero po latach, w wolnej i odrodzonej ojczyźnie. 


Warto poczytać

 1. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 2. usa25052018 25.05.2018

  Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

  Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu.

 3. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

 4. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 5. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 6. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 7. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 8. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook