Jedynie prawda jest ciekawa


Machałek: Reforma naprawi polską szkołę

29.11.2016

Reforma edukacji naprawi polską szkołę; to trudne i ważne zadanie - oceniła we wtorek posłanka Marzena Machałek (PiS). Według niej gimnazja powinny być zlikwidowane, bo prowadziły do segregacji dzieci na wczesnym etapie nauki.

Machałek nawiązała na konferencji prasowej w Sejmie do zaplanowanego na wtorek pierwszego czytania projektów ustaw wprowadzających reformę edukacji, w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazja.

Chodzi o projekty Prawa Oświatowego i Przepisów wprowadzających Prawo Oświatowe. Zgodnie z nimi w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają być zlikwidowane. Zmiany miałyby zacząć się od roku szkolnego 2017/18.

"Te ustawy są kluczem do rozwoju młodych ludzi, do rozwoju Polski. Uważamy, że prace, które dzisiaj się rozpoczęły naprawią polska szkołę, to trudne i ważne zadanie" - powiedziała Machałek. Przekonywała, że reforma była długo i profesjonalnie przygotowywana.

Obecnie - jak mówiła - "niezbędnym, koniecznym, pilnym zadaniem jest przywrócenie kształcenia ogólnego, które zostało zniszczone przez PO i PSL fatalną podstawą programową, koniecznym jest przywrócenie liceów ogólnokształcących, konieczne jest wydobycie z zapaści kształcenia zawodowego, które dzisiaj w 30-40 proc. wypuszcza ze swoich murów młodych ludzi, którzy nie znajdują pracy"

Zdaniem Machałek, konieczne jest także "wygaszenie gimnazjów", które - według posłanki PiS - "nie wpisały się w polski system edukacji, w większości, jako odrębne szkoły". Machałek oceniła, że w 60 proc. gimnazja są przy szkołach podstawowych i tworzą z nimi jedność, a gimnazja samodzielne w wielu przypadkach mają niski nabór i grozi im niekontrolowany upadek.

Zdaniem posłanki najważniejsze jest to, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom gimnazja nie wyrównywały szans, tylko - jak oceniła - zaczęły "dzielić dzieci na lepsze i gorsze" i prowadziły do "segregacji dzieci na wczesnym etapie".

"My uważamy, że dobra szkoła, dobra edukacja, powinna być dla wszystkich, niezależnie od tego, czy są z małego czy dużego miasta, z biednej czy z bogatej rodziny" - podkreśliła Machałek.

Przekonywała, że pozostawienie gimnazjów doprowadziłoby do "niekontrolowanych zwolnień nauczycieli". "Nie straszcie nauczycieli zwolnieniami, tak jak sześciolatkami" - apelowała do posłów opozycji. Według Machałek, zmiany dot. sześciolatków sprawiły, że 200 tys. nauczycieli dostało dodatkową pracę. "Tak samo będzie z tą reformą" - przekonywała.

"Niestety docierają do nas głosy, że niektórzy politycy związani z PO nawołują do buntu rodziców, do sabotowania, do niszczenia reformy, zanim ona została jeszcze wprowadzona. To jest niedopuszczalne" - oceniła Machałek.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 2. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 3. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 4. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 5. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 6. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 7. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 8. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook