Jedynie prawda jest ciekawa

Ludzie Tuska przejmują służby specjalne

07.08.2013

Donald Tusk planuje duże zmiany w strukturach służb specjalnych. Ich efektem będzie ściślejsza kontrola nad specsłużbami oraz ograniczenie wpływu na ich działanie przez inne środowiska niż rząd.

"Dziennik Gazeta Prawna" komentuje i opisuje zmiany, jakie chce wprowadzić rząd w służbach specjalnych. Jak czytamy, projekt zmian przygotowali Jacek Cichocki oraz Bartłomiej Sienkiewicz.

W założeniach, jakie opisał gabinet Donalda Tuska można przeczytać o konieczności "usprawnienia systemu koordynacji służb" i zmianom w przepisach dotyczących podlegania konkretnych służb.

Największą zmianą jest wprowadzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Państwa, który ma zastąpić dotychczasowe Kolegium ds. Służb Specjalnych. Ta, wydawać by się mogło, kosmetyczna i techniczna zmiana pociąga za sobą daleko idące konsekwencje. Jak pisze "DGP", wszyscy uczestnicy Komitetu będą z nadania premiera, obradom przewodniczyć będzie również sam szef rządu.

"Skoro premier bezpośrednio pozostaje nadzorcą CBA i AW, to może się zdarzyć, że komitet wezwie go, aby się tłumaczył z podjętych decyzji. To wręcz niepoważne" - ocenia Zbigniew Siemiątkowski.

Z kolei prof. Andrzej Zybertowicz zwraca uwagę na odsunięcie od uczestnictwa w tym gremium szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego: "Mogę zrozumieć, że rząd chce ograniczyć prawa opozycji, ale rugowanie szefa BBN odczytuje jako wzrost napięcia między obozami premiera i prezydenta" - mówi Zybertowicz, doradca śp. Prezydenta Kaczyńskiego w sprawach bezpieczeństwa państwa.

To jednak nie koniec reformy. Tusk wraz ze swoją ekipą chce zmieniać zadania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i przekazać nadzór nad nią szefowi resortu spraw wewnętrznych. Zapowiada się na naprawdę duże zmiany w służbach specjalnych i przejęcie ich przez ludzi szefa rządu. Co tym ruchem chce zyskać premier?

svit, DGP

[Fot. cba.gov.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Słowa kluczowe:

służby specjalne

,

rząd

Warto poczytać

 1. UE 28.07.2017

  Woś: zainteresowanie UE polskim sądownictwem to przykrycie jej problemów

  Unia Europejska nie ma prawa ingerować w sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości, takie zainteresowanie instytucji unijnych jest pewnie przykryciem błędów i problemów wewnętrznych, które Unia ma - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

 2. gowin25072017 28.07.2017

  Gowin: popieram postulaty, aby sprawa Mariusza Kamińskiego została przez SN zawieszona

  W pełni popieram postulaty prezes TK Julii Przyłębskiej i szefa MS Zbigniewa Ziobry, aby sprawa Mariusza Kamińskiego została przez Sąd Najwyższy zawieszona; wyrok przeciwko M.Kamińskiemu uważam za hańbę wymiaru sprawiedliwości - mówił w piątek wicepremier Jarosław Gowin.

 3. PowstanieWarszawskieFlickr 28.07.2017

  We wtorek "minuta ciszy". Warszawa uczci Powstańców Warszawskich

  Udział w obchodach można wziąć w całej Polsce, na przykład poprzez akcję Pokaż jak Pamiętasz, która zachęca do oddania hołdu poprzez media społecznościowe.

 4. Bodnar28072017 28.07.2017

  Bodnar: decyzję o udziale sędziów w manifestacjach należy zostawić ich sumieniu

  Jako rzecznik praw obywatelskich nie mogę i nie uczestniczę w demonstracjach - powiedział w piątek Adam Bodnar.

 5. MuzeumIIWSwiki 28.07.2017

  Kaczyński: Muzeum II Wojny Światowej wpisuje się w niemiecką politykę historyczną

  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisuje się w niemiecką politykę historyczną. To "swoisty dar Donalda Tuska dla Angeli Merkel" - mówił w czwartek późnym wieczorem w audycji Radia Maryja prezes PiS Jarosław Kaczyński.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook