Jedynie prawda jest ciekawa

Ludzie Tuska przejmują służby specjalne

07.08.2013

Donald Tusk planuje duże zmiany w strukturach służb specjalnych. Ich efektem będzie ściślejsza kontrola nad specsłużbami oraz ograniczenie wpływu na ich działanie przez inne środowiska niż rząd.

"Dziennik Gazeta Prawna" komentuje i opisuje zmiany, jakie chce wprowadzić rząd w służbach specjalnych. Jak czytamy, projekt zmian przygotowali Jacek Cichocki oraz Bartłomiej Sienkiewicz.

W założeniach, jakie opisał gabinet Donalda Tuska można przeczytać o konieczności "usprawnienia systemu koordynacji służb" i zmianom w przepisach dotyczących podlegania konkretnych służb.

Największą zmianą jest wprowadzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Państwa, który ma zastąpić dotychczasowe Kolegium ds. Służb Specjalnych. Ta, wydawać by się mogło, kosmetyczna i techniczna zmiana pociąga za sobą daleko idące konsekwencje. Jak pisze "DGP", wszyscy uczestnicy Komitetu będą z nadania premiera, obradom przewodniczyć będzie również sam szef rządu.

"Skoro premier bezpośrednio pozostaje nadzorcą CBA i AW, to może się zdarzyć, że komitet wezwie go, aby się tłumaczył z podjętych decyzji. To wręcz niepoważne" - ocenia Zbigniew Siemiątkowski.

Z kolei prof. Andrzej Zybertowicz zwraca uwagę na odsunięcie od uczestnictwa w tym gremium szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego: "Mogę zrozumieć, że rząd chce ograniczyć prawa opozycji, ale rugowanie szefa BBN odczytuje jako wzrost napięcia między obozami premiera i prezydenta" - mówi Zybertowicz, doradca śp. Prezydenta Kaczyńskiego w sprawach bezpieczeństwa państwa.

To jednak nie koniec reformy. Tusk wraz ze swoją ekipą chce zmieniać zadania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i przekazać nadzór nad nią szefowi resortu spraw wewnętrznych. Zapowiada się na naprawdę duże zmiany w służbach specjalnych i przejęcie ich przez ludzi szefa rządu. Co tym ruchem chce zyskać premier?

svit, DGP

[Fot. cba.gov.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook