Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ludzie Schetyny odwołują się od decyzji Protasiewicza

22.09.2014

Działacze dolnośląskiej PO uważani za stronników Grzegorza Schetyny chcą odwołać się do zarządu partii w sprawie kształtu list wyborczych. W zeszłym tygodniu rada regionalna PO zdecydowała, że kilku z nich nie wystartuje z listy tej partii w wyborach samorządowych.

Były europoseł Piotr Borys powiedział PAP w poniedziałek, że odwołanie zostanie złożone we wtorek do zarządu krajowego partii.

Odwołanie dotyczy m.in. obecnego prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. Rada regionalna PO zdecydowała, że w wyborach na prezydenta tego miasta udzieli poparcia Markowi Obrębalskiemu. To radny wojewódzki popierany przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Poparcie PO dla Obrębalskiego jest wynikiem porozumienia Platformy ze środowiskiem Dutkiewicza, które forsował szef dolnośląskich struktur partii Jacek Protasiewicz, a któremu sprzeciwiał się były przewodniczący tej partii w regionie Grzegorz Schetyna.

Odwołanie stronników Schetyny ma dotyczyć również Borysa oraz byłego wicemarszałka województwa dolnośląskiego Jerzego Łużniaka. Obaj politycy chcieli startować w wyborach do sejmiku. Od decyzji rady regionalnej o nieumieszczeniu na listach wyborczych do rady miasta Wrocławia chcą się również odwołać obecni radni miejscy Agata Gwadera-Urlep oraz Sebastian Lorenc.

Jak powiedział Borys, działacze "liczą, że odwołanie zostanie pozytywnie rozpatrzone, co pomoże przezwyciężyć podziały w dolnośląskiej PO". Nie ukrywał, że wejście Grzegorza Schetyny do rządu to "zwiastun początku współpracy, która przezwycięży podziały w PO". "Konflikty powodują, że doświadczeni samorządowcy tracą możliwość pracy na rzecz regionu" - dodał Borys.

Konflikt pomiędzy stronnikami Schetyny a środowiskiem działaczy związanych z Protasiewiczem rozpoczął się po wyborze tego drugiego na szefa regionu w październiku 2013 r. Protasiewicz w wyborach pokonał nieznaczną przewagą głosów Schetynę. W efekcie zmienił się zarząd województwa dolnośląskiego, a w sejmiku powstała koalicja PO z Obywatelskim Dolnym Śląskiem – stowarzyszeniem, któremu przewodzi Dutkiewicz.

Protasiewicz, przy sprzeciwie Schetyny, doprowadził również do koalicji przedwyborczej PO ze środowiskiem Dutkiewicza. Oba obozy chcą wystawić wspólną listę do rady miasta Wrocławia i do sejmiku dolnośląskiego. PO ma poprzeć również związanych z Dutkiewiczem kandydatów na prezydentów Świdnicy i Jeleniej Góry oraz udzielić mu poparcia w wyborach na prezydenta stolicy Dolnego Śląska.

Schetyna po 5 latach przerwy wrócił do rządu na stanowisko szefa MSZ; od listopada 2007 do października 2009 był wicepremierem, szefem MSWiA. W ostatnim czasie szefował sejmowej komisji spraw zagranicznych.

PAP, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]


Słowa kluczowe:

ludzie

,

Grzegorz Schetyna

Warto poczytać

 1. zniczpamieci2 23.10.2016

  W Wielkopolsce zapłonęły "znicze pamięci"

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły w niedzielę w całej Wielkopolsce w ramach ósmej edycji akcji społecznej "Zapal znicz pamięci".

 2. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 3. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 4. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 5. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 6. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 7. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 8. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook