Jedynie prawda jest ciekawa

Ludzie Schetyny odwołują się od decyzji Protasiewicza

22.09.2014

Działacze dolnośląskiej PO uważani za stronników Grzegorza Schetyny chcą odwołać się do zarządu partii w sprawie kształtu list wyborczych. W zeszłym tygodniu rada regionalna PO zdecydowała, że kilku z nich nie wystartuje z listy tej partii w wyborach samorządowych.

Były europoseł Piotr Borys powiedział PAP w poniedziałek, że odwołanie zostanie złożone we wtorek do zarządu krajowego partii.

Odwołanie dotyczy m.in. obecnego prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. Rada regionalna PO zdecydowała, że w wyborach na prezydenta tego miasta udzieli poparcia Markowi Obrębalskiemu. To radny wojewódzki popierany przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Poparcie PO dla Obrębalskiego jest wynikiem porozumienia Platformy ze środowiskiem Dutkiewicza, które forsował szef dolnośląskich struktur partii Jacek Protasiewicz, a któremu sprzeciwiał się były przewodniczący tej partii w regionie Grzegorz Schetyna.

Odwołanie stronników Schetyny ma dotyczyć również Borysa oraz byłego wicemarszałka województwa dolnośląskiego Jerzego Łużniaka. Obaj politycy chcieli startować w wyborach do sejmiku. Od decyzji rady regionalnej o nieumieszczeniu na listach wyborczych do rady miasta Wrocławia chcą się również odwołać obecni radni miejscy Agata Gwadera-Urlep oraz Sebastian Lorenc.

Jak powiedział Borys, działacze "liczą, że odwołanie zostanie pozytywnie rozpatrzone, co pomoże przezwyciężyć podziały w dolnośląskiej PO". Nie ukrywał, że wejście Grzegorza Schetyny do rządu to "zwiastun początku współpracy, która przezwycięży podziały w PO". "Konflikty powodują, że doświadczeni samorządowcy tracą możliwość pracy na rzecz regionu" - dodał Borys.

Konflikt pomiędzy stronnikami Schetyny a środowiskiem działaczy związanych z Protasiewiczem rozpoczął się po wyborze tego drugiego na szefa regionu w październiku 2013 r. Protasiewicz w wyborach pokonał nieznaczną przewagą głosów Schetynę. W efekcie zmienił się zarząd województwa dolnośląskiego, a w sejmiku powstała koalicja PO z Obywatelskim Dolnym Śląskiem – stowarzyszeniem, któremu przewodzi Dutkiewicz.

Protasiewicz, przy sprzeciwie Schetyny, doprowadził również do koalicji przedwyborczej PO ze środowiskiem Dutkiewicza. Oba obozy chcą wystawić wspólną listę do rady miasta Wrocławia i do sejmiku dolnośląskiego. PO ma poprzeć również związanych z Dutkiewiczem kandydatów na prezydentów Świdnicy i Jeleniej Góry oraz udzielić mu poparcia w wyborach na prezydenta stolicy Dolnego Śląska.

Schetyna po 5 latach przerwy wrócił do rządu na stanowisko szefa MSZ; od listopada 2007 do października 2009 był wicepremierem, szefem MSWiA. W ostatnim czasie szefował sejmowej komisji spraw zagranicznych.

PAP, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook