Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ludowcy zdominować chcą TVP Info

18.11.2011

PSL poprzez swojego człowieka we władzach TVP chce kontrolować najważniejsze programy informacyjne w telewizji publicznej – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.

Gazeta zaznacza, że taki jest plan popieranego przez ludowców Mariana Zalewskiego, byłego wiceministra rolnictwa, a obecnie członka zarządu TVP. Nieoficjalnie dowiedziała się o tym od rozmówców na Woronicza.

Patrząc na polskie realia trzeba po pierwsze stwierdzić, że moloch, jakim jest TVP, jest nadal niezreformowany, obciążony strukturami administracyjnymi, a po drugie, że TVP ciągle jest traktowana jako łup polityczny i nic nie wskazuje na to, że się to w najbliższej przyszłości zmieni – mówi dla Stefczyk.info na temat najświeższych zakusów ludowców Janina Jankowska, dziennikarka i reporterka, była Przewodnicząca Rady Programowej TVP.

Marianowi Zalewskiemu podlega obecnie TVP Info, gdzie ludowcy bardzo często goszczą na antenie. Zalewski chce teraz połączenia Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych (APAI) i TVP Info, czyli Ośrodka Programów Regionalnych.

Jak pisze „GW”, oznaczałoby to w praktyce, iż TVP Info wchłonęłoby APAI, a nie odwrotnie, gdyż „mniejszy wchłania większego”. Wszystkim zawiadywałby wówczas Jan Szul, szef TVP Info.

Argumentem mającym przekonać prezesa TVP Juliusza Brauna miałoby być zaoszczędzenie w ten sposób ok. 100 mln zł, co jest kwotą niebagatelną dla finansów firmy.

Rozmówcy „GW” wskazują, że wprowadzenie takiego planu to zamach na niezależność programów informacyjnych i na ich tożsamość.

Jednemu reporterowi zlecałoby się, że ma obsłużyć np. zaprzysiężenie rządu. Ten sam materiał emitowano by w ''Teleexpressie'', ten sam w ''Wiadomościach'', tyle że dłuższy, plus dwie, trzy setki. A Jan Szul zarządzi, co w takim materiale ma się znaleźć. Najbardziej zależałoby mu zapewne na kontroli ''Wiadomości''. Czyli PSL hula od rana do wieczora – mówi gazecie jeden z rozmówców w TVP.

Gazeta pisze, że szefowie poszczególnych programów informacyjnych (np. ''Wiadomości'', ''Panoramy'', ''Teleexpressu'') straciliby wpływ na to, co się pojawi w ich programach. Nie mieliby wpływu na to, który dziennikarz, czym się zajmie.

Jestem przeciw połączeniu APAI i TVP Info w jedno, gdyż obawiam się, że wpływ PSL na nowy twór będzie ewidentny – uważa Janina Jankowska.

Stwierdza, że byłoby lepiej, gdyby wszystko zostało już tak, jak jest obecnie, gdzie wiele ośrodków produkuje informacje. – Jest to z pewnością kosztowniejsze, ale z punktu widzenia pluralizmu informacji i niezależności trzeba te koszty ponieść. Oszczędności trzeba szukać w redukcji administracji – uważa Jankowska.

RoJ

[fot. klub.psl.pl]


Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 5. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 6. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook