Jedynie prawda jest ciekawa


Ludowcy zdominować chcą TVP Info

18.11.2011

PSL poprzez swojego człowieka we władzach TVP chce kontrolować najważniejsze programy informacyjne w telewizji publicznej – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.

Gazeta zaznacza, że taki jest plan popieranego przez ludowców Mariana Zalewskiego, byłego wiceministra rolnictwa, a obecnie członka zarządu TVP. Nieoficjalnie dowiedziała się o tym od rozmówców na Woronicza.

Patrząc na polskie realia trzeba po pierwsze stwierdzić, że moloch, jakim jest TVP, jest nadal niezreformowany, obciążony strukturami administracyjnymi, a po drugie, że TVP ciągle jest traktowana jako łup polityczny i nic nie wskazuje na to, że się to w najbliższej przyszłości zmieni – mówi dla Stefczyk.info na temat najświeższych zakusów ludowców Janina Jankowska, dziennikarka i reporterka, była Przewodnicząca Rady Programowej TVP.

Marianowi Zalewskiemu podlega obecnie TVP Info, gdzie ludowcy bardzo często goszczą na antenie. Zalewski chce teraz połączenia Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych (APAI) i TVP Info, czyli Ośrodka Programów Regionalnych.

Jak pisze „GW”, oznaczałoby to w praktyce, iż TVP Info wchłonęłoby APAI, a nie odwrotnie, gdyż „mniejszy wchłania większego”. Wszystkim zawiadywałby wówczas Jan Szul, szef TVP Info.

Argumentem mającym przekonać prezesa TVP Juliusza Brauna miałoby być zaoszczędzenie w ten sposób ok. 100 mln zł, co jest kwotą niebagatelną dla finansów firmy.

Rozmówcy „GW” wskazują, że wprowadzenie takiego planu to zamach na niezależność programów informacyjnych i na ich tożsamość.

Jednemu reporterowi zlecałoby się, że ma obsłużyć np. zaprzysiężenie rządu. Ten sam materiał emitowano by w ''Teleexpressie'', ten sam w ''Wiadomościach'', tyle że dłuższy, plus dwie, trzy setki. A Jan Szul zarządzi, co w takim materiale ma się znaleźć. Najbardziej zależałoby mu zapewne na kontroli ''Wiadomości''. Czyli PSL hula od rana do wieczora – mówi gazecie jeden z rozmówców w TVP.

Gazeta pisze, że szefowie poszczególnych programów informacyjnych (np. ''Wiadomości'', ''Panoramy'', ''Teleexpressu'') straciliby wpływ na to, co się pojawi w ich programach. Nie mieliby wpływu na to, który dziennikarz, czym się zajmie.

Jestem przeciw połączeniu APAI i TVP Info w jedno, gdyż obawiam się, że wpływ PSL na nowy twór będzie ewidentny – uważa Janina Jankowska.

Stwierdza, że byłoby lepiej, gdyby wszystko zostało już tak, jak jest obecnie, gdzie wiele ośrodków produkuje informacje. – Jest to z pewnością kosztowniejsze, ale z punktu widzenia pluralizmu informacji i niezależności trzeba te koszty ponieść. Oszczędności trzeba szukać w redukcji administracji – uważa Jankowska.

RoJ

[fot. klub.psl.pl]


Warto poczytać

 1. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 2. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 3. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 4. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 5. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 6. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 7. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook