Jedynie prawda jest ciekawa


Ludowcy zdominować chcą TVP Info

18.11.2011

PSL poprzez swojego człowieka we władzach TVP chce kontrolować najważniejsze programy informacyjne w telewizji publicznej – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.

Gazeta zaznacza, że taki jest plan popieranego przez ludowców Mariana Zalewskiego, byłego wiceministra rolnictwa, a obecnie członka zarządu TVP. Nieoficjalnie dowiedziała się o tym od rozmówców na Woronicza.

Patrząc na polskie realia trzeba po pierwsze stwierdzić, że moloch, jakim jest TVP, jest nadal niezreformowany, obciążony strukturami administracyjnymi, a po drugie, że TVP ciągle jest traktowana jako łup polityczny i nic nie wskazuje na to, że się to w najbliższej przyszłości zmieni – mówi dla Stefczyk.info na temat najświeższych zakusów ludowców Janina Jankowska, dziennikarka i reporterka, była Przewodnicząca Rady Programowej TVP.

Marianowi Zalewskiemu podlega obecnie TVP Info, gdzie ludowcy bardzo często goszczą na antenie. Zalewski chce teraz połączenia Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych (APAI) i TVP Info, czyli Ośrodka Programów Regionalnych.

Jak pisze „GW”, oznaczałoby to w praktyce, iż TVP Info wchłonęłoby APAI, a nie odwrotnie, gdyż „mniejszy wchłania większego”. Wszystkim zawiadywałby wówczas Jan Szul, szef TVP Info.

Argumentem mającym przekonać prezesa TVP Juliusza Brauna miałoby być zaoszczędzenie w ten sposób ok. 100 mln zł, co jest kwotą niebagatelną dla finansów firmy.

Rozmówcy „GW” wskazują, że wprowadzenie takiego planu to zamach na niezależność programów informacyjnych i na ich tożsamość.

Jednemu reporterowi zlecałoby się, że ma obsłużyć np. zaprzysiężenie rządu. Ten sam materiał emitowano by w ''Teleexpressie'', ten sam w ''Wiadomościach'', tyle że dłuższy, plus dwie, trzy setki. A Jan Szul zarządzi, co w takim materiale ma się znaleźć. Najbardziej zależałoby mu zapewne na kontroli ''Wiadomości''. Czyli PSL hula od rana do wieczora – mówi gazecie jeden z rozmówców w TVP.

Gazeta pisze, że szefowie poszczególnych programów informacyjnych (np. ''Wiadomości'', ''Panoramy'', ''Teleexpressu'') straciliby wpływ na to, co się pojawi w ich programach. Nie mieliby wpływu na to, który dziennikarz, czym się zajmie.

Jestem przeciw połączeniu APAI i TVP Info w jedno, gdyż obawiam się, że wpływ PSL na nowy twór będzie ewidentny – uważa Janina Jankowska.

Stwierdza, że byłoby lepiej, gdyby wszystko zostało już tak, jak jest obecnie, gdzie wiele ośrodków produkuje informacje. – Jest to z pewnością kosztowniejsze, ale z punktu widzenia pluralizmu informacji i niezależności trzeba te koszty ponieść. Oszczędności trzeba szukać w redukcji administracji – uważa Jankowska.

RoJ

[fot. klub.psl.pl]


Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 8. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook