Jedynie prawda jest ciekawa

Ludowcy zdominować chcą TVP Info

18.11.2011

PSL poprzez swojego człowieka we władzach TVP chce kontrolować najważniejsze programy informacyjne w telewizji publicznej – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.

Gazeta zaznacza, że taki jest plan popieranego przez ludowców Mariana Zalewskiego, byłego wiceministra rolnictwa, a obecnie członka zarządu TVP. Nieoficjalnie dowiedziała się o tym od rozmówców na Woronicza.

Patrząc na polskie realia trzeba po pierwsze stwierdzić, że moloch, jakim jest TVP, jest nadal niezreformowany, obciążony strukturami administracyjnymi, a po drugie, że TVP ciągle jest traktowana jako łup polityczny i nic nie wskazuje na to, że się to w najbliższej przyszłości zmieni – mówi dla Stefczyk.info na temat najświeższych zakusów ludowców Janina Jankowska, dziennikarka i reporterka, była Przewodnicząca Rady Programowej TVP.

Marianowi Zalewskiemu podlega obecnie TVP Info, gdzie ludowcy bardzo często goszczą na antenie. Zalewski chce teraz połączenia Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych (APAI) i TVP Info, czyli Ośrodka Programów Regionalnych.

Jak pisze „GW”, oznaczałoby to w praktyce, iż TVP Info wchłonęłoby APAI, a nie odwrotnie, gdyż „mniejszy wchłania większego”. Wszystkim zawiadywałby wówczas Jan Szul, szef TVP Info.

Argumentem mającym przekonać prezesa TVP Juliusza Brauna miałoby być zaoszczędzenie w ten sposób ok. 100 mln zł, co jest kwotą niebagatelną dla finansów firmy.

Rozmówcy „GW” wskazują, że wprowadzenie takiego planu to zamach na niezależność programów informacyjnych i na ich tożsamość.

Jednemu reporterowi zlecałoby się, że ma obsłużyć np. zaprzysiężenie rządu. Ten sam materiał emitowano by w ''Teleexpressie'', ten sam w ''Wiadomościach'', tyle że dłuższy, plus dwie, trzy setki. A Jan Szul zarządzi, co w takim materiale ma się znaleźć. Najbardziej zależałoby mu zapewne na kontroli ''Wiadomości''. Czyli PSL hula od rana do wieczora – mówi gazecie jeden z rozmówców w TVP.

Gazeta pisze, że szefowie poszczególnych programów informacyjnych (np. ''Wiadomości'', ''Panoramy'', ''Teleexpressu'') straciliby wpływ na to, co się pojawi w ich programach. Nie mieliby wpływu na to, który dziennikarz, czym się zajmie.

Jestem przeciw połączeniu APAI i TVP Info w jedno, gdyż obawiam się, że wpływ PSL na nowy twór będzie ewidentny – uważa Janina Jankowska.

Stwierdza, że byłoby lepiej, gdyby wszystko zostało już tak, jak jest obecnie, gdzie wiele ośrodków produkuje informacje. – Jest to z pewnością kosztowniejsze, ale z punktu widzenia pluralizmu informacji i niezależności trzeba te koszty ponieść. Oszczędności trzeba szukać w redukcji administracji – uważa Jankowska.

RoJ

[fot. klub.psl.pl]


Warto poczytać

 1. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 2. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 3. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 4. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

 5. DudaSzydloKukiz 23.10.2017

  Duda, Szydło, Kukiz. Tym politykom Polacy ufają najbardziej

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (58 proc.) oraz Paweł Kukiz (55 proc.). Liderami rankingu nieufności są: szef MON Antoni Macierewicz (53 proc.) oraz lider PO Grzegorz Schetyna (49 proc.).

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook