Jedynie prawda jest ciekawa

Ludowcy zdominować chcą TVP Info

18.11.2011

PSL poprzez swojego człowieka we władzach TVP chce kontrolować najważniejsze programy informacyjne w telewizji publicznej – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.

Gazeta zaznacza, że taki jest plan popieranego przez ludowców Mariana Zalewskiego, byłego wiceministra rolnictwa, a obecnie członka zarządu TVP. Nieoficjalnie dowiedziała się o tym od rozmówców na Woronicza.

Patrząc na polskie realia trzeba po pierwsze stwierdzić, że moloch, jakim jest TVP, jest nadal niezreformowany, obciążony strukturami administracyjnymi, a po drugie, że TVP ciągle jest traktowana jako łup polityczny i nic nie wskazuje na to, że się to w najbliższej przyszłości zmieni – mówi dla Stefczyk.info na temat najświeższych zakusów ludowców Janina Jankowska, dziennikarka i reporterka, była Przewodnicząca Rady Programowej TVP.

Marianowi Zalewskiemu podlega obecnie TVP Info, gdzie ludowcy bardzo często goszczą na antenie. Zalewski chce teraz połączenia Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych (APAI) i TVP Info, czyli Ośrodka Programów Regionalnych.

Jak pisze „GW”, oznaczałoby to w praktyce, iż TVP Info wchłonęłoby APAI, a nie odwrotnie, gdyż „mniejszy wchłania większego”. Wszystkim zawiadywałby wówczas Jan Szul, szef TVP Info.

Argumentem mającym przekonać prezesa TVP Juliusza Brauna miałoby być zaoszczędzenie w ten sposób ok. 100 mln zł, co jest kwotą niebagatelną dla finansów firmy.

Rozmówcy „GW” wskazują, że wprowadzenie takiego planu to zamach na niezależność programów informacyjnych i na ich tożsamość.

Jednemu reporterowi zlecałoby się, że ma obsłużyć np. zaprzysiężenie rządu. Ten sam materiał emitowano by w ''Teleexpressie'', ten sam w ''Wiadomościach'', tyle że dłuższy, plus dwie, trzy setki. A Jan Szul zarządzi, co w takim materiale ma się znaleźć. Najbardziej zależałoby mu zapewne na kontroli ''Wiadomości''. Czyli PSL hula od rana do wieczora – mówi gazecie jeden z rozmówców w TVP.

Gazeta pisze, że szefowie poszczególnych programów informacyjnych (np. ''Wiadomości'', ''Panoramy'', ''Teleexpressu'') straciliby wpływ na to, co się pojawi w ich programach. Nie mieliby wpływu na to, który dziennikarz, czym się zajmie.

Jestem przeciw połączeniu APAI i TVP Info w jedno, gdyż obawiam się, że wpływ PSL na nowy twór będzie ewidentny – uważa Janina Jankowska.

Stwierdza, że byłoby lepiej, gdyby wszystko zostało już tak, jak jest obecnie, gdzie wiele ośrodków produkuje informacje. – Jest to z pewnością kosztowniejsze, ale z punktu widzenia pluralizmu informacji i niezależności trzeba te koszty ponieść. Oszczędności trzeba szukać w redukcji administracji – uważa Jankowska.

RoJ

[fot. klub.psl.pl]


CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook