Jedynie prawda jest ciekawa


Lubnauer: Uchylenie immunitetów posłów Nowoczesnej to polityczna zemsta

13.04.2018
1270lubnauer
Lubnauer: Uchylenie immunitetów posłów Nowoczesnej to polityczna zemsta

Uchylenie immunitetów posłów Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz i Ryszarda Petru to polityczna zemsta PiS za ich wystąpienia oraz próba zastraszenia innych - uważa szefowa tej partii Katarzyna Lubnauer.

Szefowa Nowoczesnej była w piątek w Polskim Radiu 24 pytana o czwartkowe uchylenie immunitetu Kamili Gasiuk-Pihowicz i Ryszarda Petru.

"To jest próba zastraszenia opozycji" - powiedziała. "Nikt chyba nie ma wątpliwości co do szczególnej roli Kamili Gasiuk-Pihowicz, która najmocniej chyba walczy z PiS, jeśli chodzi o kwestie sądownictwa" - dodała.

Zdaniem szefowej Nowoczesnej "PiS chroni immunitetami wszystkich swoich posłów, za każdym razem, gdy jest taki wniosek opozycji, jest odrzucany". Z kolei jeśli chodzi o posłów opozycji, jest inaczej, właśnie po to, by ich zastraszyć - przekonywała.

Lubnauer przypomniała okoliczności sytuacji, która doprowadziła do uchylenia immunitetu Gasiuk-Pihowicz.

"Ona właśnie w jednej z debat, w narracji dotyczącej jak może funkcjonować system sądownictwa po tych zmianach, które wprowadza PiS, po tym upartyjnieniu, upolitycznieniu, przejmowaniu kontroli nad sądami przez ministra Ziobrę, podawała jako przykład pana Jackiewicza, ponieważ jest to taki przypadek, który w trzech procentach tylko nie trafia to do sądu" - relacjonowała. Sprawę byłego ministra skarbu Dawida Jackiewicza jednak "prokuratura pod kierunkiem Zbigniewa Ziobry umorzyła" - dodała Lubnauer.

"To jest polityczna zemsta na Kamili Gasiuk-Pihowicz za to co robi, walcząc o niezależność polskiego sądownictwa" - przekonywała Lubnauer. "To próba pokazania każdemu następnemu, że jeśli będzie zbyt ostry i będzie się wypowiadał zbyt agresywnie w stosunku do PiS, może się spodziewać podobnych działań" - dodała.

Także Ryszard Petru miał, zdaniem Lubnauer, prawo powiedzieć o sekretarzu stanu w KPRM Maciej Wąsiku, że jest "przestępcą", bo został on skazany przez sąd i ułaskawiony przez prezydenta przed zakończeniem postępowania i uprawomocnieniem się wyroku. "Mówimy o urzędującym ministrze, który usiłuje ścigać przy pomocy prokuratury jednego z posłów opozycji za słowa które padły" - mówiła.

Zwracała uwagę, że to nie są przestępstwa kryminalne lub przekroczenie prędkości, tylko "mamy do czynienia z sytuacją, że słowa padły z mównicy".

"PiS wykorzystuje instytucje państwa po to, by ścigać opozycję. Oba te uchylenia immunitetu mają charakter z jednej strony zemsty, z drugiej strony próby zastraszania opozycji" - powiedziała Lubnauer.

Podobny charakter, jej zdaniem, ma decyzja w sprawie posła PO Stanisława Gawłowskiego, który sam zrzekł się immunitetu i można go przesłuchiwać, a mimo to padł wniosek o zgodę Sejmu na jego aresztowanie. "To pokazuje, że PiS się przestraszył" - zaznaczyła.

Sejm w czwartkowym głosowaniu wyraził zgodę na uchylenie immunitetu posłance Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz. Wnioskował o to b. minister skarbu Dawid Jackiewicz (PiS), który wytoczył Gasiuk-Pihowicz proces o ochronę dóbr osobistych.

Pozew w sprawie Gasiuk-Pihowicz został złożony w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Jackiewicz domaga się od posłanki Nowoczesnej zadośćuczynienia w kwocie 100 tys. złotych.

 

Pozew byłego ministra skarbu dotyczy wypowiedzi posłanki Nowoczesnej, która padła w lipcu 2017 r. podczas prac w Sejmie nad ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. "Ja bym chciała przypomnieć państwu kilka faktów. Dawid Jackiewicz - były minister skarbu w obecnym rządzie Beaty Szydło - w czasie poprzednich rządów PiS w 2006 r. brał udział w awanturze, która doprowadziła do śmierci bezdomnego człowieka. Polityk PiS wdał się z nim w szarpaninę, popchnął go, głowa tego bezdomnego człowieka roztrzaskała się o beton. A potem co zrobiła prokuratura Ziobry? Umorzyła sprawę partyjnego kolegi, mimo że po awanturze z nim zginął człowiek" - mówiła wówczas Gasiuk-Pihowicz.

Sejm w czwartkowym głosowaniu wyraził też zgodę na uchylenie immunitetu posłowi Nowoczesnej Ryszardowi Petru. O zgodę na pociągnięcie Petru do odpowiedzialności karnej, wnioskował zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik, który zarzuca politykowi pomówienie.

Wąsik pod koniec sierpnia ub.r. skierował przeciwko Petru prywatny akt oskarżenia, gdyż - jak uzasadniał - ówczesny lider Nowoczesnej w publicznym wystąpieniu 16 lipca 2017 r. przed budynkiem Sejmu, nazywał go oraz koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego przestępcami.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz, fot. PAP


Warto poczytać

 1. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 2. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 5. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 7. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 8. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook