Jedynie prawda jest ciekawa


Lojalność na wagę państwa

16.04.2014

Socjolog dr Barbara Fedyszak-Radziejowska w ważnej odnotowania wypowiedzi dla Radia Wnet podkreśla, że z kryzysu ukraińskiego płyną dla nas konkretne wnioski.

Jeden z najważniejszych dotyczy wagi lojalności obywateli dla państwa:

"Obserwujemy lekcji ukraińskiej ciąg dalszy. Ale tej prawdziwej, która dotyczy polityki, a nie emocji czy porywu serca. Poryw serca jest rzeczą piękną ale żeby bardzo dramatyczne wydarzenia, których jakby co najmniej 103 imienne ofiary śmiertelne w skrócie symbolizują, stały się sukcesem Ukrainy to potrzebna jest bardzo mądra polityka.

W tej lekcji najważniejsza jest po pierwsze lekcja konsekwencji oszustwa w polityce. Oszustwo, które rozpoczęło dramatyczne wydarzenia, które dzisiaj zagrażają suwerenności Ukrainy i integralności terytorialnej państwa, zaczęło się od tego, że Ukraińcy wybrali, w takim amoku medialnym który jest nieobcy bardzo wielu społeczeństwom, człowieka, który przez 6 lat oszukiwał ich, że zamierza podpisać układ stowarzyszeniowy z UE. Po nie go nie podpisał, co dzisiaj widać, jest konsekwencją jego znacznie bliższych związków z Rosją niż Ukraińcy sądzili.

Otóż oszustwo w polityce i zły wybór społeczny może skończyć się tak jak to obserwujemy.

Po drugie jest także lekcją, która nam przypomina, że to co nazywamy patriotyzmem, tożsamością narodową, państwem jako wartością, że to nie są czcze słowa, że to nie są fragmenty przemówień politycznych. To są bardzo pragmatyczne instrumenty, na których buduję się politykę. Bo problemy Ukrainy dzisiaj pokazują jak dalece poczucie niepewności w stosunku do własnych obywateli czy będą lojalni, a nawet milicji i wojska, przypomina, że to nie są patriotyczne mrzonki o tym żebyśmy kochali ojczyznę, tylko to jest konkretna pragmatyczna kategoria ukształtowania obywateli w poczuciu bezwzględnego przekonania, że niezależnie od języka, religii, tożsamości itd, wobec własnego państwa obowiązuje lojalność.

Socjologowie używają czasem pojęcia "pasażerów na gapę", a więc np. ludzi, którzy po udanym strajku, w którym nie brały udziału, mają takie same podwyżki jak ludzie, którzy strajkowali. Czy też działają w organizacji pozarządowej nie przywiązując uwagi ani do jej celów, ani do misji, a organizacja działa dlatego, że inni mają silne motywacje. A tamci po prostu pracują. Pasażerowie na gapę w organizacjach pozarządowych nie są szkodliwi. Ale pasażerowie na gapę, którzy mówią, że dla polskiego państwa nie zrobią nic, że jest im obojętne, gdzie żyją, i że w gruncie rzeczy gdyby ogłosić przetarg na zarządzanie polskim państwem, a wygrało by któreś z sąsiednich państw obiecując, że będzie tańsze, to oni takie rozwiązanie by poparli. Nie chodzi więc tylko o to, by w rodzinie wychować gorących patriotów. Nie, mamy być państwem, w którym obywatele mają poczucie lojalności."

Cała wypowiedź dr Fedyszak-Radziejowskiej - na radiownet.pl. Polecamy!

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook