Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Logo PZPN zamiast polskiego orła

09.11.2011

Na stadionie miejskim we Wrocławiu odbyła się prezentacja strojów, w których reprezentacja Polski zagra na Euro 2012. Na koszulkach zabrakło… godła Polski.

Polski Związek Piłki Nożnej postanowił umieścić na koszulkach logotyp reprezentacji. Związek wyjaśnia, że już na etapie projektu dołożono wszelkich starań, by logo zawierało elementy najważniejsze dla kibica, kojarzące się z polskością i narodowością.

Brak polskiego godła na koszulkach spotkał się ze zdecydowaną krytyką. PZPN broni się, zasłaniając się badaniami, z których wynika, że 60 proc. kibiców, 74 proc. mediów i 67 proc. przedstawicieli innych środowisk pozytywnie oceniło ten projekt. PZPN nie precyzuje jednak, czy osoby badane były informowane, że prezentowany logotyp ma zastąpić narodowe godło na koszulkach reprezentacji Polski.

Trzem piłkarzom reprezentacji: Jakubowi Błaszczykowskiemu, Dariuszowi Dudce i Wojciechowi Szczęsnemu nie przeszkadza brak "orzełka". Szczęsny twierdzi, że Polska pod tym względem dogania Europę, ponieważ poszła wzorem innych reprezentacji.

Są jednak i obrońcy nowych koszulek reprezentacji. Swoją postawę tłumaczą tym, że największe reprezentacje na świecie także nie mają swoich symboli narodowych na koszulkach. Jednak w polskiej tradycji jest występ zawodnika w trykocie z orłem. Nawet w czasach komunizmu nie odważano się zdjąć polskim zawodnikom orła. Dopiero teraz, na kilka dni przed Świętem Niepodległości, odważono się odpiąć "orzełka" z koszulek piłkarzy.

- Chciałem podziękować Grzegorzowi Lato i całej bandzie grabarzy polskiej piłki za to, co zrobili. Pół roku temu powiedziałem, że brzydzę się takiej zbieraniny, w której grają przestępcy i frustraci, którzy nie dostali się do niemieckiej i francuskiej reprezentacji - komentuje dla Stefczyk.info Jan Tomaszewski, poseł PiS, były bramkarz reprezentacji Polski. - Brzydzę się takiego trenera, który nie ma matury, a chwali się swoim dyplomem trenerskim. Brzydzę się prezesa, mojego przyjaciela z boiska, który kompromituje nas na każdym kroku. W tej chwili brzydzę się całą reprezentacją Polski – dodaje.

- To nie jest już reprezentacja Polski, tylko zbieranina PZPN, która mnie w ogóle nie interesuje - mówi Tomaszewski. Pyta jednocześnie jak młodym Orlikom, którzy marzą o grze dla reprezentacji Polski, wytłumaczyć, że jeśli się załapią kiedykolwiek do kadry to będą grali z jakimś logo? - Uważam, że ktoś na to pozwolił. Jest za to odpowiedzialny Prezydent RP, premier rządu polskiego i minister sportu. Zezwolili oni na wielką samowolkę kilkudziesięciu ludziom, którzy stworzyli państwo w państwie i grają na nosach prawie 40 milionowemu krajowi. Oni chcą wyplenić polskość i narodowość z reprezentacji polskiej. Nawet w dzikim kraju natychmiast wprowadzony zostałby w tej sytuacji komisarz - mówi Tomaszewski.

Były bramkarz zdradza nam także swoje najbliższe plany: - Ta sytuacja dopinguje mnie do pracy. Jak tylko oficjalne działanie zacznie Sejmowa Komisja ds. Sportu, zrobię wszystko, aby razem z Michelem Platinim wprowadzić natychmiast do PZPN kuratora. Kandydatem odpowiednim na to stanowisko jest Zbigniew Boniek i mam nadzieję, że odrzuci on wszelkie animozje, bo musimy ratować Polskę i polską piłkę. Zbyszek wypracowałby przez kilka miesięcy profesjonalne warunki gry. Reprezentowałby nas jednocześnie na Mistrzostwach Europy, bo nie oszukujmy się - gdyby był to Grzegorz Lato - byłaby to kompromitacja - kwituje Tomaszewski.

MK

(PAP/ Maciej Kulczyński)

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook