Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Logo PZPN zamiast polskiego orła

09.11.2011

Na stadionie miejskim we Wrocławiu odbyła się prezentacja strojów, w których reprezentacja Polski zagra na Euro 2012. Na koszulkach zabrakło… godła Polski.

Polski Związek Piłki Nożnej postanowił umieścić na koszulkach logotyp reprezentacji. Związek wyjaśnia, że już na etapie projektu dołożono wszelkich starań, by logo zawierało elementy najważniejsze dla kibica, kojarzące się z polskością i narodowością.

Brak polskiego godła na koszulkach spotkał się ze zdecydowaną krytyką. PZPN broni się, zasłaniając się badaniami, z których wynika, że 60 proc. kibiców, 74 proc. mediów i 67 proc. przedstawicieli innych środowisk pozytywnie oceniło ten projekt. PZPN nie precyzuje jednak, czy osoby badane były informowane, że prezentowany logotyp ma zastąpić narodowe godło na koszulkach reprezentacji Polski.

Trzem piłkarzom reprezentacji: Jakubowi Błaszczykowskiemu, Dariuszowi Dudce i Wojciechowi Szczęsnemu nie przeszkadza brak "orzełka". Szczęsny twierdzi, że Polska pod tym względem dogania Europę, ponieważ poszła wzorem innych reprezentacji.

Są jednak i obrońcy nowych koszulek reprezentacji. Swoją postawę tłumaczą tym, że największe reprezentacje na świecie także nie mają swoich symboli narodowych na koszulkach. Jednak w polskiej tradycji jest występ zawodnika w trykocie z orłem. Nawet w czasach komunizmu nie odważano się zdjąć polskim zawodnikom orła. Dopiero teraz, na kilka dni przed Świętem Niepodległości, odważono się odpiąć "orzełka" z koszulek piłkarzy.

- Chciałem podziękować Grzegorzowi Lato i całej bandzie grabarzy polskiej piłki za to, co zrobili. Pół roku temu powiedziałem, że brzydzę się takiej zbieraniny, w której grają przestępcy i frustraci, którzy nie dostali się do niemieckiej i francuskiej reprezentacji - komentuje dla Stefczyk.info Jan Tomaszewski, poseł PiS, były bramkarz reprezentacji Polski. - Brzydzę się takiego trenera, który nie ma matury, a chwali się swoim dyplomem trenerskim. Brzydzę się prezesa, mojego przyjaciela z boiska, który kompromituje nas na każdym kroku. W tej chwili brzydzę się całą reprezentacją Polski – dodaje.

- To nie jest już reprezentacja Polski, tylko zbieranina PZPN, która mnie w ogóle nie interesuje - mówi Tomaszewski. Pyta jednocześnie jak młodym Orlikom, którzy marzą o grze dla reprezentacji Polski, wytłumaczyć, że jeśli się załapią kiedykolwiek do kadry to będą grali z jakimś logo? - Uważam, że ktoś na to pozwolił. Jest za to odpowiedzialny Prezydent RP, premier rządu polskiego i minister sportu. Zezwolili oni na wielką samowolkę kilkudziesięciu ludziom, którzy stworzyli państwo w państwie i grają na nosach prawie 40 milionowemu krajowi. Oni chcą wyplenić polskość i narodowość z reprezentacji polskiej. Nawet w dzikim kraju natychmiast wprowadzony zostałby w tej sytuacji komisarz - mówi Tomaszewski.

Były bramkarz zdradza nam także swoje najbliższe plany: - Ta sytuacja dopinguje mnie do pracy. Jak tylko oficjalne działanie zacznie Sejmowa Komisja ds. Sportu, zrobię wszystko, aby razem z Michelem Platinim wprowadzić natychmiast do PZPN kuratora. Kandydatem odpowiednim na to stanowisko jest Zbigniew Boniek i mam nadzieję, że odrzuci on wszelkie animozje, bo musimy ratować Polskę i polską piłkę. Zbyszek wypracowałby przez kilka miesięcy profesjonalne warunki gry. Reprezentowałby nas jednocześnie na Mistrzostwach Europy, bo nie oszukujmy się - gdyby był to Grzegorz Lato - byłaby to kompromitacja - kwituje Tomaszewski.

MK

(PAP/ Maciej Kulczyński)

Warto poczytać

 1. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 2. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 3. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 4. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 5. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 6. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 7. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 8. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook