Jedynie prawda jest ciekawa


Logo PZPN zamiast polskiego orła

09.11.2011

Na stadionie miejskim we Wrocławiu odbyła się prezentacja strojów, w których reprezentacja Polski zagra na Euro 2012. Na koszulkach zabrakło… godła Polski.

Polski Związek Piłki Nożnej postanowił umieścić na koszulkach logotyp reprezentacji. Związek wyjaśnia, że już na etapie projektu dołożono wszelkich starań, by logo zawierało elementy najważniejsze dla kibica, kojarzące się z polskością i narodowością.

Brak polskiego godła na koszulkach spotkał się ze zdecydowaną krytyką. PZPN broni się, zasłaniając się badaniami, z których wynika, że 60 proc. kibiców, 74 proc. mediów i 67 proc. przedstawicieli innych środowisk pozytywnie oceniło ten projekt. PZPN nie precyzuje jednak, czy osoby badane były informowane, że prezentowany logotyp ma zastąpić narodowe godło na koszulkach reprezentacji Polski.

Trzem piłkarzom reprezentacji: Jakubowi Błaszczykowskiemu, Dariuszowi Dudce i Wojciechowi Szczęsnemu nie przeszkadza brak "orzełka". Szczęsny twierdzi, że Polska pod tym względem dogania Europę, ponieważ poszła wzorem innych reprezentacji.

Są jednak i obrońcy nowych koszulek reprezentacji. Swoją postawę tłumaczą tym, że największe reprezentacje na świecie także nie mają swoich symboli narodowych na koszulkach. Jednak w polskiej tradycji jest występ zawodnika w trykocie z orłem. Nawet w czasach komunizmu nie odważano się zdjąć polskim zawodnikom orła. Dopiero teraz, na kilka dni przed Świętem Niepodległości, odważono się odpiąć "orzełka" z koszulek piłkarzy.

- Chciałem podziękować Grzegorzowi Lato i całej bandzie grabarzy polskiej piłki za to, co zrobili. Pół roku temu powiedziałem, że brzydzę się takiej zbieraniny, w której grają przestępcy i frustraci, którzy nie dostali się do niemieckiej i francuskiej reprezentacji - komentuje dla Stefczyk.info Jan Tomaszewski, poseł PiS, były bramkarz reprezentacji Polski. - Brzydzę się takiego trenera, który nie ma matury, a chwali się swoim dyplomem trenerskim. Brzydzę się prezesa, mojego przyjaciela z boiska, który kompromituje nas na każdym kroku. W tej chwili brzydzę się całą reprezentacją Polski – dodaje.

- To nie jest już reprezentacja Polski, tylko zbieranina PZPN, która mnie w ogóle nie interesuje - mówi Tomaszewski. Pyta jednocześnie jak młodym Orlikom, którzy marzą o grze dla reprezentacji Polski, wytłumaczyć, że jeśli się załapią kiedykolwiek do kadry to będą grali z jakimś logo? - Uważam, że ktoś na to pozwolił. Jest za to odpowiedzialny Prezydent RP, premier rządu polskiego i minister sportu. Zezwolili oni na wielką samowolkę kilkudziesięciu ludziom, którzy stworzyli państwo w państwie i grają na nosach prawie 40 milionowemu krajowi. Oni chcą wyplenić polskość i narodowość z reprezentacji polskiej. Nawet w dzikim kraju natychmiast wprowadzony zostałby w tej sytuacji komisarz - mówi Tomaszewski.

Były bramkarz zdradza nam także swoje najbliższe plany: - Ta sytuacja dopinguje mnie do pracy. Jak tylko oficjalne działanie zacznie Sejmowa Komisja ds. Sportu, zrobię wszystko, aby razem z Michelem Platinim wprowadzić natychmiast do PZPN kuratora. Kandydatem odpowiednim na to stanowisko jest Zbigniew Boniek i mam nadzieję, że odrzuci on wszelkie animozje, bo musimy ratować Polskę i polską piłkę. Zbyszek wypracowałby przez kilka miesięcy profesjonalne warunki gry. Reprezentowałby nas jednocześnie na Mistrzostwach Europy, bo nie oszukujmy się - gdyby był to Grzegorz Lato - byłaby to kompromitacja - kwituje Tomaszewski.

MK

(PAP/ Maciej Kulczyński)

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook